Мемнон і Валентин. У Британії ахеологи виявили важливу знахідку із зображенням гладіаторських боїв

битва гладіаторів на вазі, знахідка, історія
Фото: Вікіпедія | На Колчестерській вазі зображена пара гладіаторів, на ім'я Мемнон і Валентин

Останнє дослідження вази, знайденої в Колчестері в 1853 році, показало, що посудина була спортивною пам'яткою із зони проведення боїв.

Related video

Бої гладіаторів під крик натовпу здавна надихали кінематографів, тому сьогодні ми маємо такі неймовірні фільми як "Гладіатор" і "Спартак". Однак результати нових досліджень показали, що такі ж видовища та спортивні змагання проходили й у Британії наприкінці другого століття нашої ери. Про це пише the Guardian.

Найважливіші докази знайшли на дивовижній вазі, яку прикрашають гладіаторські бої. Її виявили у римській могилі в Колчестері в 1853 році.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

За результатами нових досліджень, вазу виготовили з місцевої глини у 160-200 рр. н.е. Попри раніші припущення, імена гладіаторів вирізали на глині до того, як її випалили. А це зі свого боку свідчить, що напис був невіддільною частиною дизайну посудини, а не пізнішим доповненням.

Отже, ваза була досконалим спортивним сувеніром, можливо, виготовленим на замовлення тренера чи власника гладіаторських боїв, або когось іншого, пов'язаного з такими змаганнями.

Френк Харгрейв, директор Музеїв Колчестера та Іпсвіча (CIMS), де саме і зберігається ваза розповідає: "Це єдиний доказ того, що римський бій гладіаторів на арені дійсно відбувався в Британії. Нема жодних письмових згадок. Однак настільки висока якість вази викликала певний снобізм, припущення, що її не могли виготовити у Британії, а проте всі аналізи та детальне вивчення спростовують його".

битва гладіаторів на вазі, знахідка, історія Fullscreen
Ваза була досконалим спортивним сувеніром, можливо, виготовленим на замовлення тренера чи власника гладіаторських боїв, або когось іншого, пов'язаного з такими змаганнями
Фото: Douglas Atfield/Colchester Museums

Глінн Девіс, римський археолог і старший куратор CIMS, назвав знахідки "неймовірно важливими": "Нічого такого з Британії більше нема. Це пам'ятна річ, майже трофей для колекції. Пізніше її використали як поховальну посудину. Можливо, тут існує певний близький зв'язок з померлим. Ця людина могла спонсорувати такі змагання, або ж бути одержимим фанатом цього виду спорту. Хай там як, вона могла побачити бій і подумати, що хоче мати пам'ятку про нього".

Команда дослідників також вивчила останки людини, з якою поховали і вазу. Результати показали, що чоловік "немісцевий", "потенційно європейського походження", віком понад 40 років.

Сама ж ваза є доказом, що гладіаторські бої були частиною римських видовищ на аренах, і в них зокрема брали участь екзотичні тварини. Окрім двох чоловіків, на ній зображено ведмедя та погоню собаки за зайцем й оленем.

Гладіатори, як правило, використовували різноманітне озброєння. На вазі зображені "секутор", чий повний обладунок включав важкий щит і шолом, та "ретіарій", який, маючи лише наплічник, міг швидко рухатися, завдаючи удару тризубом або заманюючи супротивника в пастку сіткою.

Здебільшого гладіатори були рабами, а зображених на вазі вдалося ідентифікувати як Мемнона і Валентина. Вважається, що це їхні сценічні імена. Окрім цього, вони намальовані в той момент, коли Мемнон перемагає свого супротивника, а той підіймає вказівний палець вгору як знак покори та прийняття своєї поразки.

Попри те, що гладіаторів вважали рабами та соціальними вигнанцями, багато з них були справжніми знаменитостями. Власники витрачали чималі суми на їхні виснажливі та інтенсивні тренування, тому й не дуже вітали смерть своїх інвестицій".

Археологи розповідають, що більшість боїв насправді не були на смерть. Девіс додає: "Існує багато хибних уявлень про гладіаторів в античному світі. Це був великий бізнес, і вони були товаром. Хоча в римському світі тисячі людей гинули на аренах, це були, як правило, злочинці та військовополонені. Гладіатори вмирали, але не в цій кривавій бані популярної культури".

У Колчестері поки не виявлено звичну арену для гладіаторських боїв, а саме амфітеатр, однак тут є руїни двох римських театрів, де в принципі, такі події могли проводити. Дослідники впевнені, що повторне вивчення вази може довести, що спортивні змагання проводили саме тут.

Раніше Фокус писав найстаріше взуття Сполученого Королівства. Археологам вдалося знайти 3000-річний черевик.

А також розповідав про рідкісну тварину, яка билася у битвах у Колізеї. Зазначається, що тварини були заввишки менш як 30 сантиметрів.