1000 та 1 дитина Уробороса: Топ 10 найбільших змій у світі

змія
Фото: The Conversation | Уроборос – древній міфічний змій, що поїдає свій власний хвіст

Від легендарної анаконди, яка послужила натхненням для серії фільмів жахів у 90-х, до неймовірно різноманітних представників виду пітонів, у цьому списку ви знайдете воістину жахливих велетнів і цікаві факти про них та інших змій.

Related video

Уроборос — давній міфічний змій, який поїдає свій власний хвіст. Він уособлює циклічність речей, таких як життя і смерть, творення і руйнування, а також вічний цикл оновлення. Цей символ зустрічається в багатьох культурах світу, включно зі Стародавнім Єгиптом, Грецією та Індією. У наш час символ Уробороса також був прийнятий різними групами та організаціями, включно з алхіміками, гностиками. Його можна знайти навіть у деяких відеоіграх. Але ми не заглиблюватимемося у світ давніх міфів, хоч би якими цікавими вони були. Ця стаття, опублікована Science Focus, буде присвячена не менш страхітливим та гігантським зміям, які живуть у нашому світі донині. І багато хто з них скоріше більш зацікавлені в поїданні представників нашого виду та великої худоби, ніж свого власного хвоста.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

У цей список додані деякі з найбільших за довжиною змій у світі. Для забезпечення точності вимірювань вимірювання проводилися у диких змій, оскільки змії в неволі зазвичай важчі та ростуть у довжину завдяки великій кількості їжі. Однак важливо зазначити, що на вагу і розмір змії можуть впливати кілька факторів, що ускладнює збір достовірних даних. Тому важливо підходити до цього списку з певним скептицизмом.

10. Королівська коричнева змія — Pseudechis australis

змія Fullscreen
Коричнева королівська змія
Фото: wikipedia

Королівська коричнева змія, також відома як змія мулга, — отруйний вид, що мешкає на великих територіях Австралії. У дикій природі вона може досягати довжини до 3,3 метрів. Хоча її отрута не така смертоносна, як в інших видів австралійських змій, при введенні у великих кількостях вона може спричинити утворення тромбів і пошкодження м'язів у людини.

9. Боа-констриктор — Boa constrictor

удав, змія Fullscreen
Боа-констриктор, у народі — удав
Фото: wikipedia

Боа-констриктори — неотруйні змії, які зазвичай зустрічаються в тропічних районах Південної Америки. Вони мають широкий спектр кольорів і візерунків, що дозволяє їм зливатися з навколишнім середовищем. У середньому вони можуть виростати до 4 метрів у дикій природі, причому самки зазвичай більші за самців.

8. Чорна мамба — Dendroaspis polylepis

змія Fullscreen
Чорна мамба
Фото: wikipedia

Чорна мамба — дуже небезпечна змія, яка може жити як на землі, так і на деревах. Це одна з найгрізніших змій у світі. Хоча її середня довжина становить приблизно 3 м, у природі зустрічаються дорослі особини до 4,3-4,5 м. У разі загрози ця змія може наносити стрімку низку укусів своїми ультрагострими іклами та пересуватися зі швидкістю до 16 км/год.

7. Індійський пітон — Python molurus

пітон, змія Fullscreen
Індійський або тигровий пітон
Фото: wikipedia

Індійський пітон, також відомий як Каа з "Книги джунглів" Редьярда Кіплінга та однойменного діснеївського фільму, — це неотруйна змія, яка пересувається повільно та важко. Найдовший із зареєстрованих індійських пітонів був знайдений у Пакистані, його довжина становила 4,6 м, а вага — 52 кг.

6. Королівська кобра — Ophiophagus hannah

змія, кобра Fullscreen
Королівська кобра
Фото: wikipedia

Королівська кобра — найдовша отруйна змія в цьому списку, її середня довжина становить від 3,2 до 4 м, хоча одна особина в дикій природі досягала 5,85 м. Зазвичай вони полюють на інших змій, включно з іншими королівськими кобрами, але здатні завдати смертельну дозу нейротоксичної отрути людині, якщо відчують загрозу.

5. Африканський скельний пітон — Python sebae

пітон, змія Fullscreen
Африканський скельний або ієрогліфовий пітон
Фото: wikipedia

Африканський скельний пітон — найбільший вид змій в Африці, що належить до групи констрикторних. Відомо, що через свої великі розміри вони харчуються мавпами та крокодилами, виростаючи в дикій природі до 6 метрів у довжину. Їх можна впізнати за характерною трикутною формою під очима і рядами гострих зубів.

4. Бірманський пітон — Python bivittatus

пітон, змія Fullscreen
Бірманський чи темний тигровий пітон
Фото: wikipedia

Бірманський пітон, який вважається інвазивним видом у Флориді, США, через незаконну торгівлю домашніми тваринами, може виростати до 5 метрів у довжину. Рекордсменом за довжиною є "Малюк", який досяг 5,74 м, хоча є неофіційні повідомлення про те, що довжина однієї особини оцінюється у 8,2 м.

3. Аметистовий пітон — Morelia amethistina

пітон, змія Fullscreen
Аметистовий пітон
Фото: wikipedia

Аметистовий пітон, також відомий як скраб-пітон, мешкає в Індонезії, Австралії та Папуа-Новій Гвінеї. Він полює на валлабі та дрібних гризунів, ховаючись біля джерел води, та добре плаває. У дикій природі їхній середній зріст становить приблизно 5 м, але вважається, що вони можуть виростати до 8,5 м.

2. Сітчастий пітон — Python reticulatus

пітон, змія Fullscreen
Сітчастий пітон
Фото: wikipedia

Сітчастий пітон названий так через сітчастий або сіткоподібний малюнок на його шкірі. У неволі найдовша із зареєстрованих змій досягала 10 м у довжину. У природі ці змії, як правило, менші, а найдовшу особину завдовжки 8 м було спіймано в Малайзії у 2016 році.

1. Зелена анаконда — Eunectes murinus

анаконда, змія Fullscreen
Анаконда, що заковтує капібару (чучело у музеї Франкфурта-на-Майні). Показано характерну розтяжність пащі змії
Фото: wikipedia

Зелена анаконда, представник сімейства удавів, мешкає в Південній Америці та може виростати до 9 метрів у довжину. На відміну від отруйних змій, вона вбиває свою жертву шляхом здавлювання. При середній вазі до 80 кг він вважається одним з найважчих видів змій, і є повідомлення про те, що його особини досягають 11 метрів. Однак через віддаленість місця проживання підтвердити такі спостереження складно.

Якщо список цих моторошних велетнів, що повзають, ще не відлякав вас і ви жадаєте більше цікавих фактів про них, нижче ви можете прочитати 7 додаткових цікавих фактів про змій:

  • Змії м'ясоїдні та не можуть перетравлювати їжу, як це роблять ссавці. Натомість у них є унікальна травна система, яка дає їм змогу заковтувати здобич цілком і перетравлювати її протягом декількох тижнів.
  • Деякі види змій можуть ковзати по повітрю, ця поведінка відома як "політ". Хоча насправді вони не літають, вони можуть спускатися з дерев і ковзати повітрям на невеликі відстані.
  • Змії мають унікальний нюх, який допомагає їм знаходити здобич, товаришів та хижаків. Вони використовують свої язики для збору частинок запаху з повітря, а потім повертають їх у спеціальний орган у роті, званий органом Якобсона.
  • Деякі види змій здатні розмножуватися безстатевим шляхом, тобто вони можуть виробляти потомство без спарювання з іншою особиною. Цей процес відомий як партеногенез.
  • Внутрішній тайпан, також відомий як "люта змія", має найсильнішу отруту серед усіх змій у світі. Його отрута досить сильна, щоб убити людину всього за 45 хвилин.
  • Деякі види змій мають спеціалізовані пристосування, що дають їм змогу полювати під водою. Наприклад, зелена анаконда може затримувати дихання на 10 хвилин, поки полює за здобиччю в річках і струмках.
  • Найбільшу у світі викопну змію, названу титанобоа, було виявлено в Колумбії 2009 року. Вона жила майже 60 мільйонів років тому, її довжина становила приблизно 12,8 метрів, а вага — понад 1133 кілограми.

Раніше Фокус писав про цікаву особливість змій. Вони використовують дивовижну техніку "катання колесом", щоб урятуватися від хижаків.