Темрява в їхніх очах. Вчені виявили, що пташиний грип змінює колір райдужної оболонки олуш

пташиний грип, олуші, очі, колір очей
Фото: Jude Lane | Райдужки олуш, які перенесли пташиний грип, змінюють колір

Тепер дослідники вважають, що це захопливе відкриття можна використати як неінвазивний діагностичний інструмент.

Related video

Десятиліттями пташиний грип атакує та винищує диких та свійських птахів, проте нинішній штам (H5N1) серйозно торкнувся популяції морських птахів у Північній Атлантиці. Пік спалаху фіксували минулого року, а в епіцентрі опинилися олуші, серед яких спостерігався найвищий рівень смертності, пише The Guardian.

У новому дослідженні вчені з кількох організацій об'єдналися, щоб вивчити колонії птахів по всьому ареалу їхнього проживання у Північній Атлантиці, паралельно вивчивши вплив пташиного грипу на Басс-Рок у Шотландії, де проживає найбільша колонія олуш у світі. У червні 2022 року вчені вперше помітили, що в олуш, що розмножуються на Басі, зустрічаються надзвичайно чорні райдужки, що зовсім не характерно для них. Вчені зазначають, що колір міг варіюватися від вугільно-чорного до плямистого, однак у нормальному стані райдужки олуш залишалися небесно-блакитними.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Під час дослідження вчені зібрали зразки крові у 18 зовні здорових птахів, серед них були як олуші з блакитними райдужками, так і ті, чиї очі почорніли. Зразки крові перевірили на наявність антитіл до пташиного грипу, що давало уявлення про те, чи птахи були інфіковані раніше. У 8 птахів результати були позитивними, до того ж у семи з них райдужки були чорними.

За словами співавторки дослідження, спеціалістки з охорони природи з Королівського товариства захисту птахів (RSPB), докторки Джуд Лейн, це "дивовижне відкриття", що в олуш, які перенесли пташиний грип, змінюється колір райдужної оболонки, може виявитися корисним неінвазивним діагностичним інструментом.

Далі дослідники планують зосередитися на тому, щоб зрозуміти, чи цей метод може бути застосований до інших видів птахів і чи є якісь наслідки для зору пернатих. Крім того, вчені зазначають, що будуть потрібні додаткові офтальмологічні огляди, щоб зрозуміти, що викликає почорніння райдужної оболонки.

Зазначимо, що дослідження проводилося у співпраці між RSPB, Університетом Глазго, Единбурзьким університетом, Університетом Геріот-Ватт та Агентством з охорони здоров'я тварин та рослин у партнерстві з Шотландським центром морських птахів. Надалі вчені планують продовжити свою спільну роботу.

Раніше Фокус писав про те, що вірус, що мутував, "готується" нападати на людей: вчені попередили про нову небезпеку від собак.