Гравітаційний танець. Телескоп "Габбл" зробив знімок незвичайних галактик із секретом (фото)

галактики, злиття галактик, зіткнення галактик
Фото: NASA | Телескоп "Габбл" зробив знімок незвичайних галактик із секретом

Обидві галактики зараз перебувають у стадії злиття, але світло їхніх дуже активних ядер, як зазвичай буває в таких випадках, не затьмарює світло решти галактики.

Related video

На новому зображенні космічного телескопа "Габбл" видно дві дуже далекі галактики, які кружляють у своєрідному "гравітаційному танці". Справа в тому, що обидві галактики перебувають у процесі злиття, і гравітація кожної з них вплинула на форму цих об'єктів. До речі, це особливі галактики, які становлять лише 10% усіх відомих галактик, пише Inverse.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

На новому знімку телескопа Габбл показані дві галактики, розташовані на відстані майже 500 млн світлових років від нас. На задньому плані також можна розрізнити й інші більш далекі галактики різної форми.

Пара галактик перебуває в такій тісній гравітаційній "співпраці", що вони вже почали обмінюватися потоками міжзоряного газу та навіть зірками. Це відбувається через те, що галактики, які мають загальну назву AM 1214-255, перебувають у процесі злиття й перетворення на одну більшу галактику. Насправді це дві спіральні галактики, хоча на перший погляд вони не здаються такими. Їхня форма змінилася, а спіральні рукава розтяглися через дію взаємної гравітації одна на одну.

галактики, злиття галактик, зіткнення галактик Fullscreen
На новому знімку телескопа "Габбл" показано дві галактики, розташовані на відстані майже 500 млн світлових років від нас
Фото: NASA

Водночас обидві галактики мають загальну дуже важливу особливість — це галактики з активними ядрами. Тобто в центрі цих галактик розташовані надмасивні чорні діри, і вони поглинають речовину з настільки величезною швидкістю, що ця речовина до потрапляння в чорну діру кружляє навколо неї та нагрівається до дуже високих температур. У результаті цей диск навколо чорної діри стає гарячішим, ніж навіть ядро Сонця (а це мільйони градусів за Цельсієм), і відбувається виділення величезної кількості світла. Ця кількість еквівалентна одночасному світінню мільярдів зірок. Так з'являється найяскравіший об'єкт у Всесвіті, який називається квазаром. В основному квазари затьмарюють своїм світлом усі зірки в галактиці, і самі галактики не видно. Але не в цьому випадку.

У двох галактиках, що становлять об'єкт AM 1214-255, активне ядро не затьмарює своїм світлом решту їхньої частини, тому телескоп "Габбл" зміг зробити докладний знімок структур обох галактик. У тому числі він зміг навіть побачити регіони в цих галактиках, де продовжується формування нових зірок.

Отже, чому центральне світло двох галактик не затьмарює собою світло всіх їхніх зірок? Справа в тому, що ці галактики, які зливаються в одну, є представниками такого типу об'єктів як сейфертівські галактики. А таких об'єктів у відомому вченим Усесвіті існує лише 10% від загальної кількості галактик.

Раніше Фокус писав про те, що за допомогою космічного телескопа "Габбл" астрономи змогли вивчити наслідки потужного космічного вибуху в дуже далекій галактиці.

Також Фокус писав про одну галактику, яка має настільки різні особливості, що її складно віднести до того чи іншого типу таких об'єктів.