Шай-Хулуд шле привіт. Істот віком 500 млн років назвали на честь піщаних черв'яків "Дюни" (фото)

кільчастий морський черв'як, стародавній морський черв'як
Фото: University of Kansas | Художня реконструкція Shaihuludia shurikeni

Спочатку вчені прийняли скам'янілу форму за мінерал і тільки згодом їм вдалося дізнатися, що насправді скам'янілість належить колись живій істоті.

Related video

За всю історію існування наша планета бачила безліч дивовижних форм життя, і тепер, схоже, вченим вдалося виявити ще одну з них. Цього разу вчені розсекретили новий вид морського хробака з напрочуд складним набором зіркоподібних щетинок, який раніше був прийнятий за скам'янілу форму загадкового мінералу, пише New Atlas.

Не менш разючим у цьому випадку є й те, що водного кільчастого черв'яка віком 500 мільйонів років назвали на честь надрозмірних піщаних черв'яків письменника-фантаста Френка Герберта, Шай-Хулуд, що населяють планету Арракіс у романах "Дюна".

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Утім, нещодавно виявлений черв'як значно менший у розмірах, ніж піщані черв'яки Герберта. За словами дослідників з Університету Канзасу, скам'янілість було виявлено в сланцевому лагерштетті Спес — місцевості, яка охоплює північний схід Юти й південний схід Айдахо. Ця місцевість вважається справжньою скарбницею кембрійських трилобітів і м'якотілих скам'янілостей. За словами співавтора дослідження Ріаннони ЛаВін, палеонтологині з Канзаського університету, повне ім'я стародавнього морського хробака звучить як Shaihuludia shurikeni.

За словами ЛаВін, саме вона розкопала один із цих шматків каменю й одразу зрозуміла, що їй попалося "щось нетипове". Перше, на що звернули увагу дослідники — радіальні леза, схожі на зірки або квіти. Потім палеонтолог показала зразок провідному автору дослідження Джуліану Кіммінгу, і він також був "вельми спантеличений".

Далі вчені разом із колегами з Університету Міссурі провели електронну мікроскопію та енергодисперсійну рентгенівську спектрометрію. У результаті вони змогли підтвердити, що викопне дійсно було біологічним, а не мінеральним. Але, що ще більш дивно — вона виявилася небаченим раніше хробаком. Автори дослідження зазначають, що це досить несподіване відкриття для цього регіону.

кільчастий черв'як скам'янілість Fullscreen
Карта SEM-EDS, на якій показано концентрації Fe, Mn і Si у лезових структурах, що підтверджує гіпотезу про те, що зразок являє собою скам'янілість, а не набір мінеральних наростів
Фото: University of Kansas

За словами Кіммінг, річ у тім, що кільчасті черв'яки надзвичайно рідкісні в кембрії Північної Америки, і досі вченим вдалося виявити лише один зразок у сланцях Спенса. Новий зразок особливо цікавий тим, що володіє дивовижними щетинками, що робить цього кільчастого черв'яка унікальним серед кембрійських родичів.

Дивовижним видається і спосіб збереження скам'янілості, оскільки більша частина м'яких тканин збереглася у вигляді "краплі" оксиду заліза. Це дає змогу припустити, що тварина померла і деякий час розкладалася, перш ніж скам'яніла. Дослідники використовували аналітичні методи й показали, що навіть за обмеженого збереження можна ідентифікувати скам'янілості.

Аналіз показує, що значні щетинки, що прикрашають тіло кільчастого черв'яка, сягали завдовжки 7-8 сантиметрів, і зрештою стали основою для його імені — "сюрікен" у перекладі з японської означає метальна зірка.

Зазначимо, що сьогодні вченим відомо про близько 21 000 різних видів кільчастих черв'яків, що мешкають на суші та у воді по всьому світу. Коли 500 мільйонів років тому S. shurikeni був живий, у морському житті переважали "інопланетні" трилобіти, брахіоподи, молюски та ранні форми членистоногих. Однак багато що змінилося за останні кілька сотень мільйонів років.

Раніше Фокус писав про те, що знайдено скелет найважчої тварини в історії Землі: понад 20 м завдовжки та вагою до 340 тонн.