Резервістів тепер можна мобілізувати швидше: Зеленський підписав новий закон

резервісти, заклик, особливий період, фото
Фото: infonews.org.ua

За ухилення від призову в особливий період резервісту загрожує позбавлення волі від 3-х до 5-ти років.

Президент Володимир Зеленський підписав закон, який удосконалює окремі питання виконання військового обов'язку та ведення військового обліку (№1357-IХ).

Головне нововведення — спрощується процес комплектування Збройних сил України (ЗСУ) та інших військових формувань резервістами (навченими особами з бойовим досвідом). Зараз їх призивають після оголошення в країні мобілізації, це досить тривалий процес.

Тепер призов в особливий період може проводитися без оголошення мобілізації — рішенням президента України за поданням Головнокомандувача ЗСУ.

"Це дозволить оперативно доукомплектувати резервістами військові частини, чим суттєво підвищить їх боєздатність під час військової агресії, а також швидко збільшити бойовий потенціал сил оборони та своєчасно реагувати на раптові загрози національній безпеці", — йдеться в повідомленні Офісу президента.

Також закон вводить новий вид військової служби — військова служба за призовом осіб серед резервістів в особливий період.

На громадян, яких закликатимуть серед резервістів в особливий період, будуть поширюватися ті ж трудові, соціально-правові та освітні гарантії, що передбачені для мобілізованих осіб.

Закон реформує систему військового обліку. Зокрема, на базі військкоматів будуть створені територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Удосконалюється порядок військового обліку резервістів, зокрема за допомогою автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи "Оберіг" (Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів).

Деталізована адміністративна відповідальність посадових осіб, резервістів, військовозобов'язаних і призовників за порушення законодавства про військовий обов'язок і навмисне пошкодження або втрату військово-облікових документів. Зокрема штраф за втрату приписного свідоцтва або військового квитка становить від 510 до 850 грн.

Вводиться кримінальна відповідальність за ухилення від призову резервістів в особливий період (від 3-х до 5-ти років позбавлення волі), від військового обліку (штраф від 5 100 до 8 500 грн) або навчальних (спеціальних) зборів (штраф від 8 500 до 11 900 грн) .

Нагадаємо, під час ухвалення цього закону у Верховній Раді говорилося, що варіант екстреного заклику можуть задіяти в "особливий період", тобто в разі чергового загострення на фронті або порушення кордонів держави.

У 2021 році ЗСУ планують закликати на військову службу 32 тисячі строковиків.