"Він хайпує, а ми працюємо": в Інституті ядерних досліджень НАН заперечують брак грошей

Інститут ядерних досліджень НАН, ядерний реактор
Фото: НАН Украины | Ядерний реактор в Інституті ядерних досліджень НАН

В установі запевняють, що документ про відправлення співробітників у неоплачувану відпустку через брак фінансування — превентивний захід на випадок, якщо не вдасться заплатити за світло. У мережі ж він опинився "заради хайпу".

Ніяких проблем з фінансуванням Інституту ядерних досліджень Національної академії наук (НАН) України немає, установа працює в штатному режимі. Про це Фокусу розповів заступник директора інституту Олександр Рясний після того, як у соціальних мережах стали поширювати фотографію наказу про відправлення співробітників установи в неоплачувану відпустку.

"Проблеми немає. Ми такі накази робимо щороку на той випадок, якщо якісь форс-мажори виникають під кінець року. У нас є повне, стовідсоткове бюджетне фінансування. Але у зв'язку з тим, що подорожчала електроенергія, я звернувся до профспілок і попросив на всякий випадок узгодити з трудовим колективом відпустку за свій рахунок, якщо, не дай бог, не вистачить грошей на оплату електроенергії. Не більше, не менше. Ми це робимо щороку, і ще жодного разу у відпустку ніхто не йшов", — запевняє Рясний.

Заступник директора установи стверджує, що всього в НАН 290 інститутів, і лише 10% з них працює на п'ятиденці, серед них — і Інститут ядерних досліджень. Також він зазначив, що спочатку наказ про відправлення співробітників у неоплачувану відпустку розмістив у мережі один із співробітників, "який вирішив хайпанути".

"Я підійшов до нашого співробітника Жені, який розмістив це в соцмережах, і запитав: навіщо ти це робиш? Той відповів: "я хайпую". Він хайпує, а ми як працювали, так і працюємо. Електроенергія подорожчала на 50 копійок за серпень, це мені плюс 2,5 мільйони гривень за неї платити, і я про всяк випадок попросив директора зробити такий наказ. Якщо з нами розраховуються, ми спокійно розраховуємося за електроенергію і нікого нікуди не відправляємо", — зазначив Рясний.

За словами Рясного, на території інституту розташований реактор, який відноситься до першої категорії енергозабезпечення та вимикати який не можна, а тому "буде нерозумно виглядати, якщо я вимкну його тільки тому, що хтось хотів хайпанути".

Співробітників Інституту ядерних досліджень НАН України можуть відправити у відпустку за свій рахунок: з чого все почалося

У середині вересня в соціальних мережах з'явилося фото документа, підписаного директором Інституту ядерних досліджень Національної академії наук України Василем Слісенком. Інформацію про вимушену відпустку для співробітників інституту поширив на своєму каналі в Telegram і депутат Верховної Ради від фракції "Слуги народу" Максим Бужанський.

У документі говориться, що у зв'язку з недостатнім фінансуванням установи його співробітники з 15 по 30 листопада 2021 року відправляються в неоплачувану відпустку на підставі Указу Президента України, статей 32 (Переведення на іншу роботу. Зміна істотних умов праці) і 56 (Неповний робочий час) Кодексу законів про працю Україна.

документ, наказ
Новини Наразі
Фото: Telegram

У наказі йдеться, що в разі відмови відходу співробітників у відпустку, договір з ними буде розірвано у зв'язку з п. 6 ст. 36 вищезазначеного кодексу (Трудовий договір розривається на підставі відмови працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією. Трудові відносини з працівником припиняються також у разі відмови працівника від продовження роботи у зв'язку зі зміною істотних умов праці).

Як повідомлялося раніше, на 2022 рік запланована перша українська місія на Місяць. Києву участь у цій програмі обійдеться в півтора мільйона доларів. У межах цієї програми на природний супутник Землі буде доставлена техніка українського виробництва для наукових досліджень на місячній поверхні.

Фокус також повідомляв про те, що на Місяць доставлять український прапор, надрукований на 3D-принтері з титану.