У "Схемах" спростували заяву "Укрексімбанку" про спробу заволодіння банківською таємницею

Укрексімбанк, Схеми, напад, журналіст
Фото: Facebook | "Схеми" спростували заяву "Укрексімбанку" з приводу нападу на журналіста

За словами авторки проекту, спочатку сторони домовлялися про "під запис", проте керівництву установи не сподобалося запитання журналіста, і бесіда завершилася нападом на нього.

Related video

Твердження представників "Укрексімбанку" про те, що журналіст проекту "Схеми" Кирило Овсяний намагався незаконно заволодіти банківською таємницею, не відповідають дійсності, а керівництво державної фінансової установи заздалегідь погодилося на інтерв'ю "під запис". Про це у вівторок, 5 жовтня, у своєму Facebook написала журналістка, одна з авторів проекту Наталія Седлецька.

Зокрема вона розкритикувала банк за те, що, коментуючи інцидент, який стався під час інтерв'ю, представники установи не згадали напад на журналіста під час виконання ним робочих обов'язків.

"Про сам напад — ні слова. Навпаки, кажуть — "журналіст із оператором без всякої перешкоди покинули приміщення банку". Про те, що співробітники банку за наказом голови правління видалили відео (записане під час інтерв'ю) з флешок із наших камер — теж ні слова. Ба більше, ще й звинуватили журналіста Кирила Овсяного в "протиправному заволодінні інформацією з обмеженим доступом (банківською таємницею)", і кажуть, що поскаржаться на нього в міліцію", — пише Седлецька.

За словами журналістки, робота над розслідуванням "Схем", для якого й записувалося інтерв'ю, після інциденту йде "в прискореному темпі" і цей матеріал стане "найкращою відповіддю на ці безпідставні звинувачення".

Також авторка "Схем" спростувала інформацію, поширену державним банком, про те, що спілкування для отримання журналістом матеріалу відбувалося в режимі off the record (не під запис). Журналістка пояснила, що в цьому режимі розмова відбувається, коли обидві сторони погоджуються на такий формат.

"Коли редакція письмово просить інтерв'ю за три тижні до ефіру, а потім у певний день і час приходить журналіст і оператор з двома камерами — це розмова ON the record. І навіть якщо питання не подобається спікеру (в цьому випадку топменеджеру державного (!) банку) — це НЕ означає, що журналісти повинні негайно припинити запис", — заявила Седлецька.

Також вона написала, що, коли журналіст не отримав відповідей на запитання по суті розслідування, які стосуються роботи банку, він продовжив їх ставити, а оператор продовжував зйомку.

"Побачивши, наскільки агресивно налаштований спікер і його представник, знімальна група була зобов'язана продовжувати запис, щоб зафіксувати реакцію публічних осіб щодо розслідування. Мої колеги спрацювали професійно, чітко виконуючи посадові інструкції. Навіть при цьому наражаючись на небезпеку — бо оператора в кінці кінців фізично повалили, скрутили та силою відібрали флешку, яку він намагався врятувати", — додала журналістка.

Напад на журналістів — передісторія

Нагадаємо, інцидент стався в понеділок, 4 жовтня. За словами авторів проекту "Схеми", журналіст Кирило Овсяний поставив голові правління "Укрексімбанку" Юрію Мецгеру запитання, після якого той наказав охороні прибрати камери та дістати з них касети. У результаті, як стверджують журналісти, співробітники банку застосували фізичну силу до оператора "Схем" Олександра Мазура, забрали в нього дві камери та карти із записом інтерв'ю, які після цього були відформатовані.

У свою чергу банк стверджує, що журналіст Кирило Овсяний поставив низку питань щодо діяльності клієнтів установи, у відповідь на що пресслужба "Укрексімбанку" була змушена перервати інтерв'ю, оскільки запитувана інформація є банківською таємницею. Після цього, за словами представників установи, інтерв'ю з Мецгером проходило в режимі off the record, після чого "журналіст з оператором без всякої перешкоди покинули приміщення банку ... з усією технікою". Також банк повідомив, що він розглядає можливість звернення до правоохоронців і регуляторів для перевірки дій Кирила Овсяного.