Кіплінг, Янукович і традиційні цінності: про що говорив Володимир Путін у посланні Федеральним зборам

володимир путін, федеральні збори, росія, виступ
Фото: Скриншот

Виступ російського лідера вийшов досить довгим: більше години, і говорив він про все. Навіть про колишнього президента України і про те, як треба переписати підручники історії.

Президент Росії Володимир Путін виступив зі зверненням до Федеральних зборів. Захід відбувся у Центральному виставковому залі "Манеж" і транслювалося онлайн в YouTube.

Нинішній виступ Путіна перед парламентом — 17-ий за рахунком. Поки найдовшим вважається послання 2018 року, тоді російський лідер говорив 1 годину 55 хвилин. Сьогодні він обмежився 1 годиною і 19 хвилинами, включаючи вітання, виконання гімну і численні паузи, викликані бурхливими оплесками.

Раніше прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков зазначив, що автором послання виступає особисто президент: текст може писатися "до останньої хвилини, до останньої ночі". ЗМІ були в запалі і вважали, що це послання буде одним з найважливіших за останні роки. Чи так це, постарався з'ясувати Фокус, вибравши найцікавіше з виступу російського президента.

Сам Путін, вітаючи присутніх, заявив, що "сьогоднішнє послання буде присвячене нашим внутрішнім питанням — охороні здоров'я, внутрішній політиці, кілька слів потрібно буде сказати щодо зовнішніх справ та питань безпеки".

Туризм, діти і аліменти: головні тези послання Путіна

 • "Зараз на перший план для нас вийшли сім'я, дружба, взаємовиручка, милосердя і згуртованість. Духовно-моральні цінності, про які у низці країн забувають вже, нас, навпаки, зробили сильніше. І ці цінності ми завжди будемо відстоювати і захищати".

У наступному році, говорить президент, має запрацювати соціальне казначейство. Отримання всіх послуг проактивне, за системою «одного вікна», за фактом життєвої ситуації. Через три роки більшість послуг має надаватися дистанційно:

 • "Це означає, що всі федеральні грошові допомоги, пенсії, інші соціальні надбавки, послуги будуть оформлятися і виплачуватися в режимі одного вікна, без біганини по інстанціях, а просто за фактом створення сім'ї, народження дитини, виходу на пенсію або іншої життєвої ситуації. Вже через три роки абсолютна більшість державних і муніципальних послуг має надаватися громадянам Росії дистанційно, в режимі 24 години на добу, 7 днів на тиждень — тобто на постійній основі".

Держава повинна надавати пряму підтримку сім'ям з дітьми. Путін запропонував одноразово виплачувати батькам-одинакам з дітьми від 8 до 16 років включно по 5600 рублів. І окремо розповів про аліменти:

 • "Окремо доведеться зупинитися на темі стягнення аліментів. Ця процедура не повинна принижувати. Всі питання треба вирішувати віддалено і в інтересах постраждалої сторони. Мама з малюком на руках не повинна ходити по інстанціях. Держава зобов'язана захистити права дитини".

Крім того, президент доручив уряду виробити нові заходи підтримки поїздок дітей до літніх таборів. Зокрема, повертати батькам половину вартості путівки в дитячий табір.

Програма туристичного кешбеку теж продовжується: до кінця року повертається 20% на всі поїздки по Росії.

Коронавірус і наука

 • "Потрібно забезпечити незалежність Росії у виробництві всього спектра вакцин, субстанцій для фармацевтики, зокрема ліків проти інфекцій, стійких до антибіотиків. До того ж зробити це треба з максимальним використанням вітчизняного обладнання і вітчизняних компонентів".
 • "У разі появи інфекції такої ж небезпечної, як коронавірус, Росія повинна бути готова протягом чотирьох днів, саме протягом чотирьох днів, розробити тест-системи і в найкоротший час створити ефективну вітчизняну вакцину і приступити до її масового виробництва".
 • "За майбутні 30 років накопичений обсяг чистої емісії парникових газів в Росії повинен бути менший, ніж в Євросоюзі. Це складне завдання, зважаючи на розмір нашої країни, особливості її географії, клімату і структуру економіки. Однак абсолютно впевнений, що така мета з урахуванням нашого науково-технологічного потенціалу абсолютно досяжна".

Неправильні підручники історії

 • "Дуже важливо, щоб для молодих людей орієнтиром в житті служили долі і перемоги наших видатних предків і, звичайно, сучасників. У хлопців повинна бути можливість у передових форматах познайомитися з вітчизняною історією і багатонаціональною культурою, з нашими досягненнями у сфері науки і культури, літератури та мистецтва".
 • "Досі відкриваю деякі підручники шкільні, з подивом дивлюся, що там написано. Ніби й не про нас. Хто пише? Хто пропускає такі ось навчальні посібники? Все що завгодно там написано: і про другий фронт... Тільки про Сталінградську битву нічого не сказано, буває і таке. Дивно. Навіть не хочу коментувати".

В результаті Путін запропонував у найближчі три роки направити 24 млрд рублів на оновлення будинків культури, бібліотек, музеїв у сільській місцевості та в малих історичних містах Росії.

Зовнішня політика: звернення Путіна

 • "Сенс і зміст політики на міжнародній арені — забезпечити мир і безпеку для благополуччя наших громадян для стабільного розвитку країни".
 • "У Росії є свої інтереси, є звичайно, які ми захищаємо і будемо відстоювати у межах міжнародного права. Як це, власне, і роблять інші держави світу. А якщо хтось відмовляється розуміти цю очевидну річ, не хоче вести діалог, вибирає егоїстичний і зарозумілий тон, Росія завжди знайде шлях відстояти свою позицію".
 • "Недружні акції щодо Росії не припиняються. В деяких країнах завели досить непристойний звичай: з будь-якого приводу, а найчастіше взагалі без жодного приводу чіпляти Росію. Спорт якийсь, новий вид спорту — хто голосніше щось скаже".
 • "Ми поводимо себе через це надзвичайно стримано, без іронії, можна сказати скромно, часто не тільки не відповідаємо на недружні акції, а й на відверте хамство".

Білорусь, Лукашенко і трохи про Януковича

 • "Маю на увазі факти, що стали нещодавно відомими, щодо прямої спроби організації в Білорусі державного перевороту і вбивства президента цієї країни. При цьому характерно, що навіть такі кричущі дії не знаходять осуду так званого "колективного Заходу". Ніхто цього ніби не помічає. Всі роблять вигляд, що взагалі нічого не відбувається".
 • "Можна як завгодно, наприклад, ставитися до президента України Януковича або до (президента Ніколаса, — ред.) Мадуро у Венесуелі. Повторюю, можна як завгодно ставитися до того ж Януковича, якого теж мало не вбили і відсторонили від влади за допомогою збройного перевороту . Можна мати будь-яку точку зору щодо політики президента Білорусії Олександра Григоровича Лукашенка. Але практика організації держпереворотів, планів політичних вбивств, зокрема і вищих посадових осіб — це вже занадто. Всі межі перейшли вже".
 • "Як складалася б взагалі доля Білорусі? Про це ніхто не думає, тому що ніхто не думав про долю України, коли державний переворот здійснювався в цій країні".

Відсилка до Кіплінга

 • "Ми хочемо мати добрі відносини з усіма учасниками міжнародного спілкування. Ми бачимо, що відбувається в реальному житті: ось, як я вже сказав, чіпляють Росію то тут, то там. Без всяких причин. Навколо них відразу ж, як навколо Шерхана, крутяться всякі дрібні Табакі. Все — як у Кіплінга. Підвивають, щоб задобрити свого суверена. Кіплінг — великий письменник".

Асиметрична відповідь недругам

 • "Ми справді хочемо мати добрі відносини з усіма учасниками міжнародного спілкування зокрема і з тими, з ким відносини, м'яко кажучи, не складаються. Ми справді не хочемо спалювати мости, але, якщо хтось сприймає наші добрі наміри, як байдужість, або слабкість і сам має намір остаточно спалити, підірвати ці мости, повинен знати: відповідь Росії буде асиметричною, швидкою і жорстокою".
 • "Організатори будь-яких провокацій, що загрожують корінним інтересам нашої безпеки, пошкодують про скоєне так, як давно вже ні про що не шкодували".
послання путіна федеральним зборам
Виступ Путіна перед Федеральними зборами

Хоч на захід в "Манежі" і зібралося кілька десятків людей, але маски вважали за краще надягти тільки деякі. Хоча організація заходу включала деякі правила: депутати і журналісти, присутні на заході, повинні були попередньо здати три ПЛР-тести на коронавірус. Всі учасники повинні носити захисні маски і дотримуватися дистанції. Але під час виступу Путіна багато глядачів сиділи близько один до одного і без захисних масок.

дмитрий пєсков, геннадій зюганов
Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков і глава КПРФ Геннадій Зюганов
Микола Валуєв
Боксер і депутат Державної Думи Микола Валуєв
Діана Гурцкая
Співачка Діана Гурцкая

Сам Путін був без неї, оскільки вже вакцинувався 14 квітня якоюсь російською вакциною. Його прес-секретар, мабуть ні, тому що маску надягнув.

Дмитро Пєсков
Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков

Особливу увагу привернув Дмитро Медведєв. Він виглядав досить засмаглим на тлі своїх блідих колег.

Дмитро Медведєв, засмаглий, звернення путіна
Засмаглий Дмитро Медведєв

Також в день виступу Путіна з посланням, в Росії проходять масові протести, організовані прихильниками опозиційного політика Олексія Навального.