Військові намагалися приховати, що збили літак МАУ, — голова МЗС Ірану

Літак МАУ, Авіакатастрофа, Джавад Заріф, Іран, Касем Сулеймані, КВІР, Ядерна угода
Фото: Twitter/Vitaliy Trubnykov | Уламок збитого літака МАУ

Мохаммад Джавад Заріф розповів, що вищі військові чини країни вимагали спростування інформації про попадання ракети в літак.

Міністр закордонних справ Мохаммад Джавад Заріф заявив, що Корпус вартових Ісламської революції (КВІР) збив літак авіакомпанії МАУ в січні 2020 року, але навмисно це приховував.

Про це стало відомо з інформації, що просочилася з аудіозапису інтерв'ю Заріфа іранському економісту Саїду Лейлазу, яка не планувалася для публікації, але потрапила журналістам The New York Times.

За словами іранського дипломата, правоохоронці КВІР відразу зрозуміли, що випущені ними ракети потрапили в літак, але зізналися в цьому тільки через три дні.

Заріф розповів журналісту, що відразу після того, як літак був збитий, він був присутній на засіданні Ради національної безпеки з двома вищими військовими і зажадав від них пояснень аварії.

Тоді вищі військові чини, за його словами, накинулися на нього і почали вимагати поширити у Twitter повідомлення, що новина про попадання в літак ракети не відповідає дійсності.

"Я сказав тоді: якщо в нього потрапила ракета, скажіть нам прямо, і ми подивимося, як вирішити цю проблему", — цитує видання слова Заріфа.

"Бог — мій свідок, вони відреагували на мене так, як якщо б я заперечував існування Бога", — сказав Заріф.

Мохаммад Джавад Заріф також розповів в інтерв'ю, що мав глибокі розбіжності з командувачем Корпусом вартових ісламської революції (КВІР) Касем Сулеймані, який був убитий силами спецоперацій США в січні 2020 року.

З розмови Заріфа з журналістом випливає, що між іранськими лідерами йшла боротьба за лаштунками за владу, і що КВІР ігнорував багато рішень уряду, намагаючись нав'язати іранському керівництву своє бачення зовнішньої політики.

За словами голови МЗС Ірану, Сулеймані працював разом з Росією над саботажем ядерної угоди між Іраном і світовими державами і виступав за тривалу війну в Сирії, яка завдала шкоди іранським інтересам.

"В Ісламській Республіці править військове поле. Я пожертвував дипломатією заради військової галузі", — цитує видання слова Заріфа.

Видання зазначає, що запис інтерв'ю виплив у критичний момент, коли Іран обговорює із Заходом умови повернення до ядерної угоді і поки незрозуміло, який вплив матимуть ці викриття на переговорах, якщо такі відбудуться.

Нагадаємо, що літак Boeing 737-800 авіакомпанії МАУ, який виконував рейс PS 752 за маршрутом Тегеран — Київ, був збитий іранською ракетою відразу після зльоту вранці 8 січня 2020 року. На борту було 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Усі вони загинули. Іранська влада 11 січня визнала, що літак був збитий помилково іранськими військовими, які переплутали літак з крилатою ракетою.

Держдеп США звинуватив Іран у тому, що він покриває винних у катастрофі літака МАУ.

Секретар Ради національної безпеки та оборони України (РНБО) Олексій Данілов також заявив, що Іран збив літак авіакомпанії МАУ в січні 2020 року умисно. За його словами, його думка підтверджує відмову Ірану надати Україні повний доступ до розслідування обставин катастрофи.