Ізраїльський "мисливець": до майбутньої війни ЦАГАЛ готує новітні системи управління

танки, сетецентріческой війна, цаяд-750, поле, ліс, цахал
Фото: Elbit Systems | Майбутня війна спиратиметься на отримання інформації та її обробку.

В Ізраїлі готуються до нової війни. Крім різноманітних роботів і дронів, в армію надходить і найсучасніша система командування та контролю — ЦАЯД-750.

Декілька тижнів тому ізраїльський портал mako опублікував статтю про підготовку Армії оборони Ізраїлю до чергової війни. Великий акцент робиться на новітні системи. Війна спиратиметься на отримання інформації та її обробку. Але як це буде відбуватися на практиці?

Знайомтеся, система управління та контролю ЦАЯД-750.

ЦАЯД — компʼютеризована система управління Сухопутними військами Ізраїлю. Назва перекладається з івриту як "мисливець" і є абревіатурою, що позначає Цифрові сухопутні сили (ЦВА Йабаша Дігитал).

Вперше ЦАЯД як проект зʼявився в Армії оборони Ізраїлю в 2001 році. Але вже до 2005 року були запущені його перші версії. Щоправда, тоді ще під іншою назвою. За двадцять років розвитку ця система оновлювалася отримала десятки разів. Нинішня форма цієї системи — ЦАЯД-750. Розроблена армією Ізраїлю спільно з компанією "Ельба Маарахот".

комп'ютер, цаяд, карта, армія, ізраїль, цахал
Перші версії ЦАЯД виглядали наче це комп'ютерна гра. 2007 рік.

ЦАЯД-750 дозволяє командирам, які перебувають на полі бою, бачити стан своїх сил у реальному часі. Зокрема й підрозділи ВПС і ВМС Ізраїлю. Система відображає сили противника, а також цивільні обʼєкти, наприклад, школи та лікарні. Система доступна будь-яким командирам: починаючи командирами відділень, закінчуючи командирами дивізій. Інформація відображається на невеликому армійському "смартфоні" розміром із долоню, який легко можна помістити в розвантаження бійця.

Фактично командири отримують доступ до карт, свіжих аерофотознімків і постійного оновлення інформації про стан своїх і ворожих сил. Є можливість отримати інформацію безпосередньо з розвідувальних БПЛА, а також з інших роботизованих систем. Цікаво, що інформація про ворога оновлюється в реальному часі підрозділом розвідки Ізраїлю. Все працює на те, щоб командир міг максимально швидко ухвалити правильне рішення і почати діяти раніше, ніж почне діяти ворог.

цаяд, бійці, солдати, бруд, цахал, армія, ізраїль
Інформація відображається на невеликому армійському "смартфоні" розміром із долоню

ЦАЯД-750 також веде постійний облік витрат великих боєприпасів. Наприклад, ракет, танкових та артилерійських снарядів, мін тощо. Це дозволяє старшим офіцерам прямо на полі бою контролювати бойовий комплект і вчасно надсилати запит логістичним частинам про підвезення постачання і поповнення боєприпасів.

Система може працювати і з роєм розвідувальних дронів, що вже відбулося на полігоні під час навчань спеціального підрозділу "Рефаїм". Рій дронів передає інформацію про все поле бою, не залишаючи жодної "білої плями".

ЦАЯД-750 вже надходить у війська. В Армії оборони Ізраїлю підкреслюють, що до кінця 2021 року, щонайменше дві дивізії будуть повністю укомплектовані цими системами. Тож найближча велика війна або велика армійська операція враховуватиме і ці системи. Ми побачимо їх роботу вже не на навчаннях, а безпосередньо в реальних бойових умовах.

Нагадаємо, що раніше ми вже писали про іншого ізраїльського мисливця — бойовий робот "Ягуар". Також в Ізраїлі оприлюднили дані про винаходи підрозділу 81 — таємного відділу ізраїльської розвідки. Серед них — перші дрони та мобільники з камерою.