Бомба для Ердогана. Як бос мафії став викривачем року і чим це загрожує президенту Туреччини

У Туреччині відбуваються дуже цікаві речі. Місцевий кримінальний авторитет оголосив війну оточенню Ердогана, і щотижня в своєму блозі робить скандальні викриття. У відповідь прокуратура виписала ордер на його арешт.

Турецький кримінальний авторитет Седат Пекер
Турецький кримінальний авторитет Седат Пекер

Генпрокуратура Анкари видала ордер на арешт засудженого раніше за створення організованого злочинного угрупування (ОЗУ) бізнесмена Седата Пекера, який виступив із низкою відеороликів-викриттів щодо керівництва країни, які набрали мільйони переглядів і спровокували широку дискусію в турецькому суспільстві та ЗМІ.

В ордері зазначається, що Пекер знаходиться за кордоном і є втікачем. Він проходить підозрюваним у тривалій справі про діяльність однієї з ОЗУ в Туреччині. За заявами власне Пекера, наразі він знаходиться в ОАЕ і не планує повертатися в республіку. В цілому він знаходиться за межами Туреччини останні півтора року.

З 1990-х років Пекер кілька разів потрапляв у в'язницю за різні кримінальні злочини, враховуючи бандитизм, замах на вбивство, викрадення, підробку документів, членство в збройній ОЗУ та створення ОЗУ. Він також проходив фігурантом у гучній справі "Ергенекон" про діяльність таємної ультранаціоналістичної організації, яка планувала державний переворот. У Туреччині його також називають "босом мафії".

У Туреччині відбуваються дуже цікаві речі. Місцевий кримінальний авторитет оголосив медіа-війну оточенню Ердогана, і щотижня в своєму блозі розповідає всілякі неприємні інсайдерські історії.

Вже 3 тижні спостерігаю за цим протистоянням. Кожне відео має ефект окремої інформаційної бомби, і набирає від 5 до 8 мільйонів переглядів на Youtube у Туреччині. Останнє відео — сьоме — за 12 годин набрало 6,7 млн переглядів.

Седат Пекер — олігарх, бізнесмен і кримінальний авторитет, який за чутками пов'язаний з наркотрафіком та торгівлею зброєю, що має зв'язки аж на верху, особливо з турецькими націоналістами. Коротше, він той, кого заведено називати "глибинною державою".

Деякий час тому щось сталося між ним та оточенням президента Туреччини. Пекер втік із країни, в його маєтку в Стамбулі пройшли обшуки, а сам він, розлючений і роздратований, вийшов онлайн і почав записувати відосики про те, хто що із себе представляє серед нинішніх турецьких еліт.

Перші удари Пекер зробив по Мехмету Агару — колишньому главі поліції, який в "лихі 1990-ті" підім'яв під себе жандармерію та МВС, і з тих пір, як кажуть, досі має вплив на цю структуру.

Пекер розповідав про те, як Агар нібито стояв за відтисканням порту в Бодрумі у мільярдера Мубаріза Мансімова (якого посадили), який зі свого боку купив цей порт за $400 млн (а його вартість $1 млрд), а продати був змушений за $29 млн.

У наступних відео Пекер вже вийшов за межі особистої ворожнечі з Агаром (якого він і звинувачує в "наїзді" на себе), і почав бити по міністру внутрішніх справ Сулейману Сойлу, близькому до Ердогана, звинувачуючи його в тому, що це він "замовив" його Мехмету Агару, і взагалі, Сойлу мітить в президенти, і хоче відсунути Ердогана від влади.

Також він критикував сім'ю Берата Албайрака — зятя Ердогана, які нібито обплутали своїми мережами все навколо, не дають президенту "правдивої інформації", і підминають під себе великий бізнес.

Одним з останніх Пекер записав відео, в якому торкнувся колишнього прем'єр-міністра Біналі Йилдирима, натякнувши на зв'язок його сина Еркана з величезною партією наркотиків, які були затримані в минулому році в Колумбії.

Коротше, відео Пекера розривають інформаційний простір Туреччини. Медіа, які майже всі знаходяться під контролем влади, уникають цієї теми, хоча вона іноді проривається. Глава МВС Сойлу навіть був змушений дати ціле інтерв'ю, де він виправдовував все підступами п'ятих колон та уявних гюленістів.

Ердоган мовчить. За 3 тижні він жодного разу не торкнувся цієї теми. Це означає, що або він не в курсі (оточення не доносить), або не хоче про це говорити, щоб не ставити Пекера в центр медіа-уваги, або ж він сам причетний до цих "зливів", і хоче когось збити серед тих, кого не може просто так звільнити, і в кому бачить конкурентів, наприклад того ж Сулеймана Сойлу.

Політична ситуація в Туреччині залишається напруженою. Після останніх виборів країна залишається розколотою. У 2023 році будуть вибори президента, й Ердоган навряд чи переможе на них чесно та прозоро, потрібен буде буде адмінресурс + відсутність сильних конкурентів.

Одкровення Седата Пекера стали в Туреччині подією року, цілим серіалом, кожен випуск якого з нетерпінням чекають щотижня.
Одкровення Седата Пекера стали в Туреччині подією року, цілим серіалом, кожен випуск якого з нетерпінням чекають щотижня.

Одкровення Седата Пекера стали в Туреччині подією року, цілим серіалом, кожен випуск якого з нетерпінням чекають щотижня.

Взагалі, цікаво, як часто останнім часом люди з "глибинної держави", загнані в кут або ж ті, хто прагнуть про себе заявити, використовують сучасні методи комунікації і роблять "камінг-аут" через відео-блоги.

Точно також було в Сирії, коли олігарх Рамі Махлуф почав записувати відосики з наїздом на Башара Асада. Було таке і в Йорданії з відео від принца Хамзи, якого нещодавно звинувачували в спробі держперевороту. В ОАЕ принцеси Латіфа і Шамса, викрадені їх батьком, намагалися прорватися в медіа-простір через Youtube.

Медійне саморозкриття Седата Пекера вдарить по багатьох зацікавлених особах із найближчого оточення Ердогана й запустить процеси перерозподілу політичного впливу, чого, напевно, і домагаються люди, які стоять за цими інформаційними атаками.

А така кількість інформації з тіньового світу зв'язків між ОЗУ та урядущими силами спершу дезорієнтує маси, а потім буде використана для точкових ударів по окремих групах впливу, тобто запустить війну серед еліт.

Поки що неочевидно, кому це вигідно — власне Ердогану, щоб розчистити електоральне поле до 2023 року (або раніше), або ж його опонентам, які так прагнуть послабити його вплив і прибрати токсичних для себе людей в оточенні президента.

Першоджерело.

Публікується за згодою автора.