"Юра, ми приїхали". Активісти розмалювали графіті корабель "Буран" на Байконурі (фото)

Космічні кораблі, Байконур
Фото: oldschool_boy80 / Instagram | Космічні кораблі в ангарі космодрому Байконур в Казахстані

Художники привернули увагу "Роскомосу" до унікальних об'єктів, які ось уже 30 років розбирають на метал і поступово знищують.

Активісти пробралися в ангар поруч з космодромом Байконур і намалювали графіті на незавершеному космічному кораблі "Буран". Художники розкрили деталі і поділилися кадрами в співтоваристві "Ласкаво Bursone".

Учасники групи написали фарбою на борту корабля: "Перш ніж лізти до зірок, людині потрібно навчитися жити на землі", "Добро" і "Юро, ми приїхали" — ймовірно, звернення адресоване космонавту радянському Юрію Гагаріну. За словами активістів, своїми графіті вони вирішили привернути увагу до занедбаних пам'ятників космічної галузі, які розбирають на метал і сувеніри.

"Наша робота — спроба вивести проблему космічних кораблів, які гниють там уже 30 років, в покинутих ангарах, на огляд суспільства", — йдеться в повідомленні.

В інтерв'ю Telegram-каналу "Підйом", автори зізналися, що заради акції за два дні подолали 80 кілометрів по степу і пробралися через охорону космодрому Байконур. За словами художників, їм доводилося постійно тікати від поліції і пити власну сечу, коли на зворотному шляху закінчилася вода.

"Роскосмос" вже відреагував на несанкціоноване проникнення на територію Байконура в Казахстані і заявила, що російська сторона порушить питання про збереження кораблів та інших унікальних об'єктів під час засіданні Міжурядової казахстансько-російської комісії. Корпорація запропонувала передати їх в музей космонавтики, вже готова обговорити умови і навіть купити корабель.

"Буран" — це багаторазовий космічний корабель, придуманий в СРСР. У 1988 році єдиний закінчений прототип злетів з Байконура, два рази облетів навколо Землі і успішно приземлився, проте в 2002 році він був знищений через обвал даху.

Раніше корабель "Ю. А. Гагарін" відправили на МКС на честь 60-річчя першого польоту в космос, який здійснив Юрій Гагарін. На борту знаходилися два російських і один американський космонавт, які привезли скафандр з малюнками дітей, які страждають від раку.

Писали також, що з космодрому Байконур викрали секретну електроніку. Невідомі забрали зі стартового майданчика корабля "Буран" деталі з дорогоцінними металами.

Глава компанії SpaceX Ілон Маск розкрив новий прототип зорельота Starship — SN16. Його планують запустити в космос вже найближчим часом.