Острів Стамбул. Туреччина прощається з Ататюрком

2018-10-18 13:34:00

44 0
Острів Стамбул. Туреччина прощається з Ататюрком

Жаль, що в Україні ще не вкоренився ритуал обов’язкового відвідання Стамбула. Чартери з фан-групами ALL INCLUSIVE, огинаючи чумний барак окупованого Криму, летять на південь Туреччини до теплого моря.

Ентузіасти, правда, вибираються в тур-набіги до геологічних, доісторичних чи античних пам’яток. Але в Стамбул прямують нечасто — далекувато це від звичних курортних зон.

Константинополь, Другий Рим, Царград, Босфор, Ая-Софія, Блакитна мечеть, Галата, гарем, султан, Роксолана, яничари, дервіші, ятаган, майдан. Тисячі слів, імен, географічних назв, історичних подій пов’язують нас з Туреччиною. Не дивно, адже кілька століть  частина України входила до складу величезної Оттоманської імперії, а наші люди за тодішнім безвізом могли мандрувати в її межах аж до самої Мекки.

Мабуть, жодне місце в світі не може так повноправно називатись вододілом цивілізацій, як береги Босфору. І це навіть не метафора. Один берег протоки — Європа, другий — Азія. І з одного, і з другого боку вирує багатомільйонне місто. І здається, що так було завжди і так буде вічно.

Чому народжуються і вмирають імперії,залишивши по собі лише вгрузлі в землю надгробки, уламки колон та капітелей?

Втім, безжальний час поки непідвладний над стінами та склепіннями Ая-Софії. Для порівняння: величний київський Софійський собор може розміститись разом із усіма своїми золотоверхими банями під одним куполом Святої Софії.

Християни безжально трощили античні храми, використовуючи їх фундаменти та камені для будівництва соборів. Імператор Юстиніан, відкриваючи 27 грудня 537 року найвеличнішу споруду Візантії, зведену на згарищі античного храму Костянтина, промовив: "Хвала господу, який дозволив мені завершити цю будову. Я переміг тебе, Соломоне!" Константинополь впав через 916 років під натиском турецьких військ, очолюваних султаном Мухаммедом ІІ.

Нові правителі повели себе раціональніше — ентузіазму у них вистачило лише на нищення фресок та мозаїк , та й то лише там, куди руки могли дістати. Що добру пропадати! На верхів’ї базилік замість хреста прилаштовувався півмісяць, по периметру встановлювались мінарети — мечеть готова.

Більшість мечетей Туреччини конструктивно мало відрізняються від прототипу — Ая-Софії. Серед них і Блакитна мечеть з вічно реконструйованими мінаретами, і Сулейманія, названа іменем султана, дружиною котрого була наша "залізна леді" Роксолана.

Майже триста років тому мудрий француз Шарль Монтеск’є в своїх філософських "Перських листах" описав стан Оттоманської імперії на початку ХVIII століття. "Турки настільки занехаяли всі мистецтва, що зневажили і мистецтво військове. В той час, як європейські народи розвиваються з кожним днем, ці варвари заклякли в своєму первісному невігластві і надумуються використовувати нові винаходи європейців лише після того, як ці винаходи вже тисячу разів використовувались проти них. Самі вони не здатні до торгівлі, але разом з тим не люблять, коли європейці, завжди працьовиті та підприємливі, приїжджають до них: вони вважають, що роблять милість, європейцям, коли ті збагачують їх. Ось вірне уявлення про цю імперію, котра, не мине й двох віків, стане місцем тріумфів якого-небудь завойовника".

Жорстокий аналіз. Але безпомилково точний. Перша світова війна і її наслідки довершили колапс Високої Порти

Доля Туреччини була б дуже сумною, якби не феномен значення особи в історії. Газі Мустафа Кемаль-паша, який відомий світу під іменем Ататюрк, особистість видатна і загадкова. Він народився в Салоніках (нині Греція), точна дата і рік народження невідомі. Національність батьків ще й досі привід для дискусії або замовчування (батько нібито албанець, а матір — македонка). Військову освіту отримав в македонському місті Бітола (там в колишньому військовому училищі зараз діє чудовий музей Ататюрка). Професійний військовий став одним з найвідоміших та найрадикальніших державних реформаторів не лише Туреччини, а й всього ісламського світу.

Усього за десятиліття Ататюрк ліквідував султанат і халіфат, проголосив республіку і демократичні вибори президента,  надав повні права для жінок, відділив релігію від держави, закрив релігійні школи-медресе, заборонив будівництво мечетей державним коштом, ввів європейський одяг. Арабський алфавіт, малопридатний до відтворення турецької мови, було замінено латиницею. Гасло "Говори турецькою" стало одним із головних.

Мустафа Кемаль Ататюрк помер в палаці Долмабахче в Стамбулі 10 листопада 1938 року. Туреччина кемалістів зробила майже неможливе — вона уникнула участі в Другій світовій війні. Хоча Сталін на кожній зустрічі з Черчілем та Рузвельтом викручував руки союзникам, щоб вони примусили Туреччину долучитись до глобальної бійні.

Туреччина не відмовилась від американського плану Маршалла, з 1952 року стала надійним і потужним членом НАТО, чим викликала хронічну ненависть СРСР. 

А от з Євросоюзом не склалось — європейські бюрократи вирішили, що турки цілком придатні для будування житла та укладання автобанів у Західній Європі, але виглядають не дуже демократичними. Армія — гарант дотримання Конституції!? Для Брюсселю це моветон!

Головна вулиця Стамбула, проспект Істікляль (Незалежності), завжди заповнена людьми, немов після матчу "Бешикташа" з "Галатасараєм". Сотні магазинів, кафе, ресторанів, барів сповнені гамором і діяльністю без нічних пауз. Солодощі. Кальянний дим. Передзвін кухлів з пивом "Ефес", деренчання ретро-трамвайчика. Свято!

Але чомусь тривожно. Забагато добре озброєної поліції. На огороджених щитами майданчиках стоять броньовані авто. Так , надзвичайний стан скасовано зовсім недавно. Але переслідування тривають. Увя’знено не лише військових та політиків, а й журналістів та карикатуриста Мусу Карта.

Впадають в вічі жінки у вбранні, яке Боріс Джонсон назвав "поштовими скриньками". Більшість з них говорять арабською. Можливо це любительки дешевого шопінгу з Саудівської Аравії чи біженки з Сірії. Зрозуміти важко. Але й зовсім юні дівчатка, які розмовляють турецькою, мов гусениці в кокони, замотують свої гарні голови в хустки "а-ля" дружина Ердогана.

І, здається, дуже пишаються цим. Над символічним місцем Стамбула — майданом Таксім нависають будівельні крани: будується мечеть, поряд з якою пам’ятник Ататюрку здається зовсім крихітним. А як себе почуває Ататюрк в своєму мавзолеї в Анкарі? Він інформований, що розпочалась війна між хіджабом і пивом "Ефес". Між теократією і демократією. В консульстві Саудівської Аравії в Стамбулі безслідно зник опозиційний саудівський журналіст Джамаль Хашогджі. Це черговий епізод цієї війни…

Президент недавно презентував проект другого Босфору. 50 кілометрів завдовжки, мільярдні витрати і… європейська частина Стамбула перетвориться в острів. Ще один похмурий символ цивілізаційного розколу.

Можливо, я помиляюсь, а канал — це просто супервдалий інженерний та економічний проект, що принесе нечуване процвітання для Туреччини. Я дуже хочу, щоб було саме так. Я не чужий в чудовому, відкритому для світу місті Стамбулі.