Учені створили фотокамеру розміром з крихту солі — працює не гірше за "дзеркалку"

Фото: Princeton University

Пристрій конкурує з моделями, які в 500 тис. разів більші, і дивує чіткими, повнокольоровими зображеннями.

Related video

Дослідники з Прінстонського та Вашингтонського університетів створили надкомпактну камеру розміром із кристал солі. Пристрій може знімати чіткі, повнокольорові фото на рівні камер зі звичайними об'єктивами, які в 500 тис. разів більші. Про це дослідники написали в Nature Communications.

У звичайних камерах лінзи із зігнутого скла або пластику використовуються для фокусування світла під час зйомки. А нова мікрокамера оснащена принципово іншою оптичною системою, створеною за допомогою так званої метаповерхні. Розмір метаповерхні — усього пів міліметра. Вона має 1,6 млн циліндричних стовпів, які мають унікальну форму і функціонують як оптична антена. Варто зазначити, що метаповерхня, як і процесор, працює на основі алгоритмів машинного навчання, завдяки чому досягається висока якість зображень.

"Спроєктувати і сконфігурувати ці маленькі мікроструктури таким чином, щоб вони робили те, що ви хочете, було складним завданням. Ми багато міркували над тим, як спроєктувати мільйони наноструктур, щоб поєднати їхню роботу з алгоритмами постобробки зображень RGB з великим полем огляду", — пишуть автори дослідження.

мікрокамера, фото, знімок, зображення, нанотехнології Fullscreen
Фото, зроблені мікрокамерами

Один із членів команди, Шейн Колберн, створив комп'ютерний симулятор для тестування різних наноантен. За словами Колберна, через велику кількість антен і складність їхньої взаємодії зі світлом, моделювання забрало багато часу, а також знадобилося багато пам'яті. Але зусилля виявилися недаремними: учений розробив модель для ефективної апроксимації можливостей створення зображень метаповерхнею з достатньою точністю.

Порівняно з попередніми надкомпактними камерами з метаповерхневими об'єктивами, новий об'єктив легко усуває спотворення та обмеження захоплення повного спектру видимого світла. Зазвичай крихітні камери працюють в умовах чистого лазерного світла в лабораторії або аналогічних ідеальних умовах, необхідних для отримання високоякісних зображень, але продуктивність нової камери при природному освітленні така хороша, як і при лабораторному.

Раніше ми повідомляли, як еволюціонуватимуть нанотехнології в найближчі десятиліття.