Загрожує кожному: експерти показали, чому батареї вибухають і спалахують (відео)

iFixit, iPhone 12 Pro Max
Фото: Скриншот | Загоряння батареї смартфона iPhone 12 Pro Max під час експерименту iFixit

Будь-який необережний рух може призвести до пошкодження корпусу та різкого вивільнення енергії. Але катастрофи можна уникнути.

Related video

Іноді акумуляторні батареї гаджетів можуть вибухати або спалахувати, завдаючи значних збитків користувачеві. Експерти американського сайту iFixit, що спеціалізується на ремонті техніки, провели експерименти й з'ясували, які неполадки призводять до плачевних результатів.

У сучасному світі батареї використовуються в багатьох повсякденних пристроїв, таких як ноутбуки, смартфони, смартгодинники, бездротові колонки, повербанки та багато іншого. Особливо часто вдаються до них під час відключення електроенергії, але не всі усвідомлюють, яка небезпека загрожує у разі найменшого пошкодження.

Літій-іонні батареї складаються з безлічі шарів ізоляційного матеріалу, покритого тонкими металами та хімічними електролітами. При фізичному впливі шари торкаються один одного, що викликає коротке замикання, і енергія, що зберігається, починає різко вивільнятися, нагріваючи всю конструкцію.

Заряд акумулятора впливає на те, якими будуть збитки у разі пошкодження акумулятора — чим більше електроенергії він зберігає, тим вища температура займання. Перед тим, як витягнути батарею, рекомендується розрядити її хоча б до 25%, інакше можна пошкодити корпус неакуратним рухом та спровокувати вибухову реакцію. Елементи живлення становлять загрозу навіть якщо вимкнуті й перебувають окремо від пристроїв.

Фахівці iFixit показали, як це відбувається на прикладі смартфонів iPhone 12 Pro Max. Під час першого експерименту вони вдарили металевою лопаткою по розрядженому акумулятору, який у відповідь лише задимився і пустив кілька іскор. А ось повністю заряджена батарея після удару відразу зайнялася.

Дослідники iFixit також звернули увагу, що масштаби загоряння сильно залежать від розмірів акумулятора — що більше, то небезпечніше. Вони взяли велику батарею і розстріляли її цвяхами з будівельного пістолета, перетворивши на справжнє багаття. Пристрій тріснув і настільки сильно спалахнув, що довелося скористатися вогнегасником.

Експерти закликали ніколи не витягувати літій-іонні акумулятори за допомогою металевих інструментів, адже ними дуже легко пошкодити оболонку краще використовувати безпечніші пластикові. Якщо корпус акумулятора з якоїсь причини був пошкоджений, то в жодному разі не можна його заряджати й використовувати, навіть якщо ніякої реакції не було — вибух або пожежа обов'язково трапиться пізніше.

Раніше писали, що в Індії жінка загинула через вибух смартфона Xiaomi Redmi 6A, який поклала на подушку поряд з обличчям. Виробники зв'язалися з родиною покійної та пообіцяла надати допомогу.

Нещодавно стало відомо про вибух смартгодинника Watch Series 7. За словами користувача, він встиг відкинути пристрій, а компанія Apple намагалася зам'яти скандал.