ТОП-10 об'єктів Великої приватизації. Які держкомпанії і за скільки підуть з молотка в 2021 році

Велика приватизація, інвестори
Фото: privatization.gov.ua

Які об'єкти зі списку Великої приватизації отримають найбільший попит інвесторів і конкурентну ринкову ціну.

АТ "Обʼєднана гірничо-хімічна компанія"

Пакет акцій: 100%

Сектор: видобувна промисловість

Можлива ціна продажу: 5 млрд грн

Велика приватизація, інвестори, приватизація держпідприємств, ТОП-10 об'єктів великої приватизації
Об'єднана гірничо-хімічна компанія — один із найцікавіших об'єктів
Фото: УНІАН

"Обʼєднана гірничо-хімічна компанія" (ОГХК) — одне з найбільших підприємств Європи з виробництва концентратів титанових руд. До її складу входять Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат (ІГЗК) і Вільногірський гірничо-металургійний комбінат (ВГМК), укомплектовані сучасною технікою для розробки карʼєрів.

ОГХК володіє великим експортним потенціалом. Обсяг виробництва концентратів титанових руд становить 400 тис. т на рік, з яких 79% експортується в 42 країни світу (ОАЕ, Австралію, Швейцарію, Німеччину, Білорусь тощо). Географічне положення дозволяє швидко поставляти продукцію як в ЄС, так і в СНД.

У 2020 році в ОГХК прийшло нове керівництво, перед яким ФДМУ поставив завдання провести аудит спільно з радником із приватизації BDO & KPMG Baker McKenzie. За підсумками 2020 року ОГХК поліпшила фінансові показники. Прибуток компанії порівняно з минулим роком зріс у шість разів і склав 600 млн грн.

ОГХК, за оцінками ФДМУ, сьогодні входить у топ-3 підприємств, найбільш перспективних для приватизації. Аукціон із продажу компанії може відбутися вже влітку 2021 року. "Процес підготовки ОГХК до приватизації знаходиться на фінішній прямій, — повідомили Фокусу в прес-службі ФДМУ. — Очікується, що тільки стартова ціна цього активу складе кілька мільярдів гривень. Обʼєктом вже цікавляться 16 потенційних інвесторів, з яких 13 — закордонні".

ПрАТ "Президент Готель"

Пакет акцій: 100%

Сектор: готельний бізнес

Можлива ціна продажу: 2 млрд грн

Велика приватизація, Президент-Готель, ТОП-10 об'єктів великої приватизації
4-зірковий "Президент-Готель" у Києві також входить у ТОП-10

Побудований в 1990 році та реконструйований в 2012-му 4-зірковий "Президент-Готель" входить у топ-5 готелів центральної частини Києва за обсягом номерного фонду. Сукупна площа 374 номерів готелю складає 8 846 кв. м. Наявність 17 конференц- і банкетних залів загальною площею 2 672 кв. м дозволяє проводити на території готелю масштабні ділові та урочисті заходи. У користуванні біля готелю також перебуває земельна ділянка площею 2,5 га.

"Це комерційно привабливий готель представницького класу в центрі Києва. Його продаж ми плануємо на III квартал 2021 року — повідомили у Фонді держмайна. — Радник — інвесткомпанія Concorde Capital — активно працює, а фонд уважно стежить за процесом підготовки для дотримання інтересів держави".

З огляду на те, що в 2020 році ФДМУ вдалося продати готель "Дніпро" в центрі Києва за 1,1 млрд грн, для приватизація "Президент-Готелю", який володіє більшою площею і знаходиться в хорошому стані, відкриваються непогані перспективи.

ПрАТ "Центренерго"

Пакет акцій: 78,29%

Сектор: енергетика

Можлива ціна продажу: 6,5 млрд грн

ПрАТ "Центренерго", Велика приватизація, енергогенеруюча компанія
ПрАТ "Центренерго"
Фото: Getty Images

"Центренерго" — одна з найбільших енергогенерувальних компаній України, до складу якої входять три теплові електростанції (ТЕС) — Вуглегірська, Зміївська та Трипільська із загальною встановленою потужністю 7 690 МВт. Крім цього, "Центренерго" контролює підприємство "Ременерго", що спеціалізується на ремонті устаткування для ТЕС. Частка "Центренерго" в загальному обсязі виробництва електроенергії в Україні становить 8%.

Важливо
"Йдеться про мільярди". Що виграє бюджет України від Великої приватизації

У 2020 році "Центренерго" значно покращила фінансові показники, отримавши чистий прибуток майже 50 млн грн після 2,2 млрд грн чистого збитку роком раніше. Як зазначає Дмитро Чурін, глава аналітичного департаменту інвесткомпанії Eavex Capital, позитивним моментом для оцінки "Центренерго" стало те, що компанія не мала кредитних зобовʼязань на кінець 2020 року, а залишок її грошових коштів становив 1,2 млрд грн.

У березні 2021 року голова ФДМУ Дмитро Сенниченко представив колективу компанії нове керівництво, в завдання якого, зокрема, входять: максимізація доходів від продажу електроенергії, оптимізація витрат, побудова ланцюжка поставок вугілля від державних шахт і підготовка підприємства до приватизації в стислі терміни.

"Компанію "Центренерго" планують виводити на приватизацію в складі вертикально інтегрованого холдингу з врахуванням державних шахт, основною з яких є "Добропіллявугілля", — коментує Дмитро Чурін, глава аналітичного департаменту інвесткомпанії Eavex Capital. — Подібний формат інтегрованого активу повинен залучити ширше коло потенційних інвесторів". Однак Чурін зазначає, що видобуте вугілля повинне проходити збагачення на фабриці, яка не входить в плановане обʼєднання державних енергетичних активів.

АТ "Харківобленерго"

Пакет акцій: 65%

Сектор: енергетика

Можлива ціна продажу: 2,5 млрд грн

АТ "Харківобленерго", енергетика, Велика приватизація
У список об'єктів Великої приватизації входить п'ять обленерго

Як повідомили Фокусу у Фонді держмайна, у 2021 році має розпочатися підготовка до продажу пакетів акцій низки обленерго, які залишилися в держвласності. У список обʼєктів Великої приватизації входить пʼять таких підприємств — природних монополій, які керують регіональними електромережами та займаються розподілом електроенергії.

Серед регіональних енергокомпаній, які готуються до приватизації, "Харківобленерго" виглядає одним із найбільш привабливих обʼєктів. Компанія обслуговує більше 1,2 млн домогосподарств і понад 33 тис. юросіб в Харкові та області. Серед них — великі промислові підприємства міста.

Поки підприємство готується до приватизації, компанія Smart Holding Вадима Новинського в 2021 році викупила 29,8% акцій "Харківобленерго" в кіпрської компанії Inter Growth Investments Limited, повʼязаної з групою "Енергетичний стандарт" російського бізнесмена Костянтина Григоришина. Про суму угоди інформація не розголошується.

АТ "Хмельницькобленерго"

Пакет акцій: 70%

Сектор: енергетика

Можлива ціна продажу: 1,5 млрд грн

"Хмельницькобленерго", велика приватизація, приватизація обленерго
Компанія "Хмельницькобленерго"

Компанія "Хмельницькобленерго", яка готується до приватизації, здійснює розподіл електроенергії споживачам Хмельницької області. Серед них понад 550 тис. домогосподарств і більше 20 тис. комерційних і промислових клієнтів.

Це підприємство на тлі інших обʼєктів великої приватизації, зокрема й обленерго, має високий рівень фінансової стійкості. За інформацією компанії, у період із 2016 по 2019 рік "Хмельницькобленерго" в 10 разів збільшило прибуток, досягнувши 85,711 млн грн, що на той момент помітно перевищувало показники інших чотирьох державних обленерго. У 2020 році на підприємстві відзвітували про чистий прибуток 146 млн грн — на 70% більше, ніж роком раніше.

З такими показниками компанія могла б стати одним із найпривабливіших обʼєктів великої приватизації. Однак є проблеми. Частина акцій залишається у володінні російської групи VS Energy.

Це обленерго навряд чи буде продане в 2021 році, оскільки з минулого року тривають постійні суди керівництва компанії і ФДМУ, який намагається змінити керівника та наглядову раду, але Фонд програє в судах, тобто не може поки встановити над підприємством контроль.

6,75% акцій підприємства з минулого року належить нідерландській компанії DTEK GRIDS BV (енергетичний холдинг ДТЕК Ріната Ахметова).

АТ "Одеський припортовий завод"

Пакет акцій: 99,57%

Сектор: хімпром

Можлива ціна продажу: 1,2 млрд грн

Одеський припортовий завод, велика приватизація, чорне море
АТ "Одеський припортовий завод"
Фото: УНІАН

Одеський припортовий завод — одне з найбільших хімічних підприємств в Україні з вигідним розташуванням на березі Чорного моря, спеціалізується на виробництві та перевалці азотних добрив. В останні роки завод або простоював, або працював за так званою давальницькою схемою. Адже через накопичені борги перед "Нафтогазом" прямі поставки газу на ОПЗ стали неможливими.

Головна проблема, яка ускладнює повноцінну роботу та приватизацію хімічного гіганта — протермінована кредиторська заборгованість на суму $270 млн і повʼязані з нею штрафні санкції на $117 млн. Через неврегульоване питання з боргами, приватизація ОПЗ неодноразово зривалася. У 2016 році актив двічі намагалися продати на аукціоні спочатку зі стартовою ціною 13,175 млрд грн, потім — 5,16 млрд грн, але обидва рази безуспішно. Не заперечують, що ОПЗ знову виставлять на продаж у 2022 році, але вже за більш скромною ціною.

ДП "Завод "Електроважмаш"

Пакет акцій: 100%

Сектор: машинобудування

Можлива ціна продажу: 1,3 млрд грн

Завод "Електроважмаш", велика приватизація, ТОП-10 об'єктів великої приватизації
ДП "Завод "Електроважмаш"
Фото: УНІАН

Харківське підприємство "Електроважмаш" виробляє важке обладнання для енергетики — турбогенератори, гідрогенератори, — а також тягове обладнання для міського та залізничного електротранспорту. У 2018 році частка заводу на ринку виробництва електроустаткування становила 7,3%, або 2,3 млрд грн.

Головна проблема підприємства — протермінована заборгованість на суму 592,7 млн грн. Левову частку від цієї суми становить борг перед "Ощадбанком" — українською "дочкою" російського держбанку. Виходячи з інформації ФДМУ, ця заборгованість не реструктуризована.

Проте підприємство активно готується до приватизації. У квітні 2021 року стало відомо, що Кабмін ухвалив постанову про перетворення ДП "Завод "Електроважмаш" на акціонерне товариство в процесі приватизації. Інвестиційним радником для продажу ще в 2018 році вибрали компанію KPMG Україна в складі консорціуму Baker McKenzie, Henniger Winkelmann Consulting.

АТ "Миколаївобленерго"

Пакет акцій: 70%

Сектор: енергетика

Можлива ціна продажу: 1,2 млрд грн

"Миколаївобленерго", приватизація обленерго, велика приватизація
АТ "Миколаївобленерго"

Компанія "Миколаївобленерго" є монополістом у своєму регіоні та поставляє електроенергію 467 тис. домогосподарствам і 16 тис. комерційним і промисловим споживачам.

За підсумками 2020 року "Миколаївобленерго" помітно поліпшило фінансові показники. Чистий прибуток підприємства склав 304 млн грн, що в 10 разів перевищує показник 2019 року (30,44 млн грн). Дещо затьмарює ситуацію на підприємстві наявність заборгованості перед ДП "Енергоринок", яка на початок 2019 року становила 217 млн грн. Утім, борг вдалося реструктуризувати з плановим погашенням у 2023 році.

Наприкінці 2020 року ЗМІ заговорили про "Миколаївобленерго" в звʼязку зі скандалом. Тоді стало відомо, що НАБУ та САП викрили колишнього співробітника цього підприємства в спробі дати хабара $100 тис. голові ФДМУ Дмитру Сенниченку за призначення на посаду голови правління "Миколаївобленерго".

АТ ПКМЗ ("Більшовик")

Пакет акцій: 100%

Сектор: машинобудування

Можлива ціна продажу: 1 млрд грн

завод Більшовик, приватизація держпідприємств, велика приватизація
Перший київський машинобудівний завод (ПКМЗ, раніше завод "Більшовик")
Фото: УНІАН

Перший київський машинобудівний завод (ПКМЗ, раніше завод "Більшовик") цікавий завдяки ділянці площею 35 га, що прилягає до важливого транспортного вузла недалеко від центру столиці. На цій території можна реалізувати масштабний багатофункціональний проект нерухомості. Аналогічним чином на землі колишнього Київського мотоциклетного заводу бізнесмен Василь Хмельницький зводить інноваційний парк UNIT.City.

Сьогодні ПКМЗ перебуває в запустінні.

"У попередні роки виробництво було знищено, а 80% майна й обладнання знаходиться в аварійному стані, — розповіли про долю обʼєкта у Фонді держмайна. — Основним видом діяльності є здавання приміщень в оренду".

Одне з проблемних питань — 500 млн грн боргів, яке накопичило підприємство, зокрема і за ЄСВ. Як уточнюють в ФДМУ, через це частина колективу заводу працює без зарахування стажу і, відповідно, не зможе вийти на пенсію.

У такій ситуації обовʼязковою умовою приватизації, яка може відбутися вже в II кварталі 2021 року, повне погашення боргів, перенесення виробництва в Жашків і соціальні гарантії для колективу. За рахунок цих майбутніх витрат, які ляжуть на інвестора, ціна продажу дорогої столичної землі може бути нижчою за ринкову.

ПрАТ "Індар"

Пакет акцій: 70,7%

Сектор: фармацевтика

Можлива ціна продажу: 0,8 млрд грн

ПрАТ "Індар", велика приватизація, виробництво інсулінів, ТОП-10 об'єктів великої приватизації
ПрАТ "Індар"
Фото: УНІАН

Столична компанія "Індар" — єдиний в Україні завод із повним циклом виробництва генно-інженерних інсулінів, які широко застосовуються в терапії діабету. Потужності підприємства дозволяють виробляти 13-15 млн флаконів інсуліну на рік. Продукція підприємства експортується в Молдову, Казахстан, держави СНД, Бразилію та інші країни. У планах компанії — розширення продуктової лінійки за рахунок нових лікарських засобів для людей, які живуть із цукровим діабетом, СНІДом та туберкульозом.

Утім, щоб підготувати "Індар" до приватизації, Міністерство охорони здоровʼя відповідно до рішення уряду має передати цей актив під управління ФДМУ. Поки цей процес не завершений і швидкої приватизації заводу навряд чи варто очікувати.