За кілька годин до смерті Філіпа британці побачили його молодим і живим (відео)

королівська сім'я, принц Філіп, королева Єлизавета
Фото: Скриншот видео | Принц Філіп і його вінценосна жінка

Напередодні ввечері в ефір вийшов документальний фільм про життя Єлизавети II і її сім'ї "Небачена королева", де чимало кадрів з принцом Філіпом.

9 квітня у Віндзорському замку помер 99-річний чоловік королеви Великобританії Єлизавети II принц Філіп, герцог Единбурзький.

Буквально за кілька годин до його смерті на екрани вийшов документальний фільм "Небачена королева", у якому показана історія життя і правління королеви Єлизавети II, відео та фото з її коронації, а також зі 116 міжнародних візитів монаршої родини. Крім того, у стрічку оцифрували домашні відео Єлизавети II з її сім'єю, де вона постає перед підданими не як суворий і справедливий монарх, а як звичайна мати, дружина, кухар, любителька тварин, фермер і досвідчена наїзниця.

Також у фільмі зібрані інтерв'ю людей, які працювали і дружили з королевою. Зокрема в ньому є розповіді Анни Гленконнер, яка була подружкою нареченої на коронації Єлизавети II, королівського фотографа Артура Едвардса і Чарльза Енсона, прессекретаря монарха в 1990-х роках, Крістофера Ворвіка, історика й офіційного біографа сестри королеви, принцеси Маргарет.

"Це одна жінка у двох образах. Це зворотна сторона медалі. У вас є жінка, переверніть її, у вас є государ", — говорить останній у фільмі.

Кадри кінострічки включають у себе рідкісне аматорське відео королеви та її чоловіка, принца Філіпа, у будинку тодішнього генерал-губернатора Нової Зеландії Віллоугбі Норрі, де пара зробила невелику перерву після «виснажливого» туру 1953 року. Вони були записані дружиною Норрі під час Різдва і показують, як королівська пара насолоджується відкритим басейном, а Філіп намагається залізти на надувний матрац.

Чоловік Єлизавети II, з яким вона прожила в шлюбі 73 роки, завжди був поруч зі своєю дружиною, і на архівних кадрах він слідує за нею. Заради неї він забув про свої амбіції. Маючи виняткові привілеї, він був людиною без влади. Однак, на думку істориків, саме він зробив найбільший вплив на монархію з часів чоловіка королеви Вікторії принца Альберта. Однак, на відміну від принца Альберта, він не став принцом-консортом. Йому завжди відмовляли в можливості допомагати в державних справах, і він не був присутній на щотижневих зустрічах королеви з прем'єр-міністром.

Однак саме завдяки йому вдалося змінити застарілі традиції в Букінгемському дворі. Наприклад, він наполіг на тому, щоб його дітей відправляли у звичайні школи, а не виховували, як попередні покоління Віндзорів, гувернантки за стінами палацу. Він переконав королеву зробити королівський двір більш відкритим для преси.

Зрозумівши, що важливі державні ролі йому не отримати, Філіп зосередився на тому, що було йому найближче: науці і технологіях. Він ініціював установку домофонів та диктофонів у резиденції королеви, а в 1960-х принц Філіп був першим лондонцем, який водив електромобіль, що продемонструвало ранній інтерес до скорочення забруднення навколишнього середовища.

Він взяв на себе збиткові королівські маєтки Балморал і Сандрінгем, які перебували в приватній власності королеви, і перетворив їх на прибутковий бізнес. Герцог Единбурзький також займався провідними ролями у Всесвітньому фонді дикої природи і грав активну роль у Міжнародній федерації кінного спорту.

У свій 90-ий день народження у 2011 році під час розмови з ведучою телеканалу BBC він сказав Фіоні Брюс, що вже досить зробив у своєму житті і хотів би «повеселитися». У 2017 році принц склав із себе королівські обов'язки, проте час від часу з'являвся на публіці разом з дружиною та іншими членами королівської сім'ї. Герцог Единбурзький був присутній на весіллі принца Гаррі і Меган Маркл у травні 2018 року, причому прибув туди зі зламаним ребром, а також на весіллі принцеси Євгенії та Джека Бруксбанка в тому ж році.

Останнім часом здоров'я принца Філіпа викликало серйозні побоювання. Він був госпіталізований в лікарню короля Едуарда VII в Лондоні після того, як йому стало зле 16 лютого. З огляду на його поважний вік, було прийнято рішення, що чоловік королеви повинен перебувати під наглядом лікарів. 1 березня 99-річного Філіпа перевели з лікарні короля Едуарда VII в лікарню Святого Варфоломія. У той же час він переніс операцію на серці.

Після виписки принца з лікарні на публіці його більше ніхто не бачив аж до оголошення про його смерть.