Глиняні ноги Піднебесної. Чи варто чекати на швидкий крах китайської економіки

Зараз у КНР затіяли масу змін одночасно. Наїзд на монополії, розмежування з Америкою тощо. Плюс настала мінікриза: брак вугілля і відключення електрики. Головний забудовник Китаю, компанія Evergrande, заборгувала 300 млрд дол. Багато оглядачів прогнозують близький кінець.

Сі Цзінпін
Сі Цзіньпін на зустрічі з видатними китайцями з нагоди 100-річного ювілею КПК.
Related video

Про те, як правильно читати новини про Китай.

У 2016 році до влади в США прийшов Трамп. Я дивився CNN і весь час чекав, що Трампа посадять. CNN повідомляла, що це станеться приблизно через місяць. Тому що ось, щось там сталося, і через місяць це неминуче призведе до відставки. Я чекав його відставки у 2017, потім у 2018 році. У 2019 я став підозрювати, що відставки не буде. CNN видає бажане за дійсне. Для її глядачів було нестерпно думати, що Трамп залишиться. І думка про швидку відставку була для них солодкою. Дивитися CNN — це було як ходити до психотерапевта. Заспокоює, знімає депресію. Добре!

Знаєте, є такі блогери, які протягом останніх 20 років пишуть, що Росія минулого тижня пройшла точку неповернення. І що Путін скоро піде або помре. Те ж саме. Дуже важко жити з думкою про те, що Путін — це назавжди. Тому люди пишуть про точку неповернення щомісяця протягом 20 років.

Тобто, коли ти когось ненавидиш, то все новини тобі завжди кажуть одне — це була остання крапля. Пишуть, що ось-ось ненависнику прийде кінець. Але він все не приходить і не приходить.

Це був вступ, що готує читача до основної думки.

Сьогодні на Заході Китай дуже і дуже багато терпіти не можуть. І тому всі новини з Китаю подаються нам під тим соусом, що все, Китаю прийшов кирдик.

Важливо
Два гіганти. Шість причин, які заважають Індії повторити успіх Китаю
Два гіганти. Шість причин, які заважають Індії повторити успіх Китаю

Зокрема, зараз китайське керівництво затіяло масу змін одночасно. Наїзд на монополії, розмежування з Америкою тощо. І одночасно настала мінікриза. Головний забудовник Китаю, компанія Evergrande, заборгувала 300 мільярдів доларів. Плюс, нестача вугілля і почали відключати електрику. Вугілля дорожчає, а, отже, дорожчає виробництво і китайські товари стають менш затребуваними на міжнародному ринку. Багато оглядачів радісно пророкують близький кінець.

Але мене мучать сумніви. У китайського уряду в загашнику є 11 трильйонів доларів. Так що вирішити проблему із забудовниками можна було б за одну мить. Але робити це китайці не збираються.

І я підозрюю (але я не економіст і тому не знаю, а лише підозрюю), що ніякої проблеми тут немає, навіть навпаки. Я цей випадок Evergrande поясню нижче детальніше.

Коли років 10 тому внутрішній попит на товари в Китаї загальмувався і навіть впав, уряд вбухнув трильйон доларів у кредитування будівельного бізнесу. Будівництво — третина ВВП, третина економіки Китаю. І ще, китайці традиційно люблять купувати квартири, вкладати заощадження в житлову площу. Тому попит збільшився, економіка продовжувала розвиватися і набирати обертів.

Важливо
Навіщо Сі розмовляв із Зе? Що Китаю потрібно від України
Навіщо Сі розмовляв із Зе? Що Китаю потрібно від України

Це називають міхуром, адже набудували міста-примари. Порожні міста. Або в багатьох місцях начебто живуть люди, але якщо туди в'їхати ввечері, то видно, що світло лише на перших двох поверхах. А в інших двадцяти — темно. Міста ці заселені на 10%. Міхур! І кажуть, що він зараз повинен неминуче лопнути.

Але, можливо, нічого не лопне. Адже чому Китай так сильно розвивався? Тому що в Китаї була сильно розвинена інфраструктура. Дороги, залізниці, будинки. Дуже легко відкрити завод або фабрику. Тому, міста-примари — це інфраструктура. У цих містах легко відкрити виробництво при мінімальних капіталовкладеннях. Це раз.

Два. Китай вивів із зони бідності сотні мільйонів людей за останні роки. Урбанізація. Люди переїжджали в міста із села і починали добре заробляти. Це теж китайський ресурс — робоча сила. Причому, утворена, у Китаї загальна середня освіта і величезна кількість студентів. І величезна кількість сильних, підприємливих студентів за кордоном, які, закінчивши навчання, повертаються на батьківщину. Таким чином, наявність для них міст-привидів — це величезний плюс. Є люди, є квартири, є виробничі площі. Усе, що потрібно — це попит і капіталовкладення.

Важливо
Таліби в Піднебесній. Що Китаю потрібно в Афганістані
Таліби в Піднебесній. Що Китаю потрібно в Афганістані

І ось тут стає зрозуміло, що це за "фонд боротьби з бідністю" придумав голова Сі. Він формує фонд "common prosperity", куди корпорації і багаті починають відстібати по 15% від доходів. Джек Ма (власник Алібаби) заробляє 22 мільярди доларів на рік, і він особисто дав 3 мільярди. Тобто, цей податок на багатих вводять, можливо, для розвитку економіки в містах-примарах.

І останнє. Якщо все, що я написав вище — правда, то тоді добре зрозуміло, чому уряд робить банкрутами Evergrande. Щоб скупити їхні активи (будинки, землю) задешево. І влити це у фонд розвитку виробництва Сі. Якому дали красиву назву "Фонд народного добробуту". Але і насправді, якщо міграція в міста триватиме, то кількість бідних людей буде зменшуватися.

Словом, якщо не вірити купі статей про швидкий крах китайської економіки, а проаналізувати, то цілком можливо, що китайські справи йдуть зовсім не так уже й погано. Але ще раз, я не економіст.

На цьому фоні відбувається загострення боротьби за владу, через місяць пленум ЦК КПК, а через рік — з'їзд. Де вирішуватиметься питання про те, чи піде Сі на ще один термін. Якщо ні — його політиці розмежування з Америкою та обмеженням на вивіз капіталу буде покладено край, і все піде за іншим, більш глобалістичним сценарієм.

Першоджерело.