Цифри — не зі стелі. Чому українських істориків не влаштовують "10 мільйонів" жертв Голодомору

Українські історики підписали відкритий лист із протестом проти фальшування чиновниками даних про жертв Голодомору в Україні. Жодні наукові дослідження не підтверджують цифру 10,5 млн., а реальні підтверджені оцінки — утричі менші.

жертви голодомору
Фото: Радіо Свобода | Жодні наукові дослідження не підтверджують цифру 10,5 млн., а реальні підтверджені оцінки — утричі менші.
Related video

Тут випливла дуже неприємна історія, пов'язана з Голодомором. Якщо коротко — виходить так, що офіційна українська влада у своїй комунікації зі світом за кількістю жертв Голодомору користується, ймовірно, сфальшованими даними. Сфальшованими у більшу сторону.

"Ну, не меншу ж? У чому проблема?" — Ви можете запитати.

Проблема серйозна. Того ж штибу, що і "українці — родом з Атлантиди", "українці викопали Чорне море" та "Ісус Христос був українцем".

Першим "дзвіночком", що з цією темою щось не так, став пост Марка Мельника, де він фактично звинуватив Музей голодомору у поширенні сфальшованої книги про голод 1932-1933 років. .

Далі я побачив пост про масове звільнення працівників згаданого музею та інший треш.

А ось 1 грудня (руки дійшли прочитати тільки сьогодні) вийшов лист-звернення від цілої низки хороших вчених-істориків, де вони ґрунтовно пояснюють, як нашу історію фальсифікують.

Як можна зрозуміти з листа, жодні наукові дослідження не підтверджують цифру 10,5 млн., а підтверджені ретельні оцінки варіюються від 2,6 до 5 млн. загиблих.

І Український інститут національної пам'яті, і Інститут історії України НАН України, та Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птахи НАН України – не можуть знайти обґрунтування 10,5 мільйонам жертв.

Прочитайте уважно лист і подивіться на підписантів (верхню частину списку, тому що нижче підписуються всі охочі).

Чесно кажучи, я зовсім не розуміюся на цих дослідженнях, з деякими підписантами у мене напружені стосунки, проте особисто у мене сумнівів не виникає: у професійної наукової спільноти існує консенсус, принаймні щодо правильності вивчення теми Голодомору.

А те, чим зараз користується у своїй комунікації офіційна Українська Держава – це дані, взяті з довідника під назвою "Стеля".

Важливо
Винаходивши жертви. Чому політичні ігри довкола Голодомору дискредитують пам'ять про трагедію
Винаходивши жертви. Чому політичні ігри довкола Голодомору дискредитують пам'ять про трагедію

Найгірше, якщо справді фальсифікатори чинять тиск на вчених з вимогою збільшити кількість жертв, якщо дійсно називають їх "рукою Кремля", тому що ті не згодні завищувати кількість загиблих, то у мене виникають питання до фальсифікаторів, чи не є вони "рукою з боліт".

Здавалося б, вороги повинні всіляко применшувати кількість загиблих, але це фактично неможливо, бо рубець від Голодомору занадто великий, щоб його ігнорувати.

Тому тактика зовсім інша — хибними перебільшеними розповідями про наслідки Голодомору нарешті посіяти сумніви щодо здатності України правдиво щось доводити світові.

Важливо
"Ринок геноцидів". Чим шкодить Україні фальсифікація даних про жертв Голодомору
"Ринок геноцидів". Чим шкодить Україні фальсифікація даних про жертв Голодомору

Загалом, зверніть увагу, що такі речі відбуваються.

Окремо зазначу. Фальсифікація даних в умовній фізиці чи хімії – призведе до катастроф та сотень чи тисяч жертв. Фальсифікація гуманітарних досліджень призводить до загибелі мільйонів.

Мінкульт поки що висловлює стурбованість і про остаточну офіційну позицію поки що не йдеться. Спостерігатимемо.

Першоджерело.