Вчені показали, що відбувається в організмі людини після вакцинації AstraZeneca (фото)

Oxford-AstraZeneca, вакцина
Фото: Скріншот | Вчені стверджують, що вакцина здатна дати відсіч вірусу

Клітини вакцинованої людини вивчили через два дні після введення препарату.

Американські вчені створили зображення, на яких показано, що саме відбувається з клітинами людини, якій вводять вакцину Oxford-AstraZeneca Covid-19, а дослідження на тему впливу препарату на організм вони опублікували в журналі ACS Central Science.

Група вчених з Оксфордського університету працювали з професором Максом Кріспіном із Саутгемптонського університету, експертом у галузі вірусології і глікопротеїнів, щоб з'ясувати, наскільки хороша їхня вакцина в імітації спалаху коронавірусу

Клітини людини в лабораторії зазнали впливу вакцини, і через два дні дослідники вивчили форму та структуру імітаційних шипів. Цей метод аналізу називається кріоелектронною мікроскопією (кріоЕМ), і в рамках дослідження були зроблені й об'єднані тисячі зображень.

Роботою з візуалізації керувала співавторка дослідження професорка Пейджун Чжан з Оксфордського університету.

"КріоЕМ — надзвичайно потужний метод, який дозволив нам візуалізувати щільний масив шипів, які були створені та представлені на поверхні клітин", — зазначила вона.

коронавірус, вакцина, AstraZeneca, Covid-19
Дослідники вивчили форму та структуру імітаційних шипів через два дні після вакцинації
Фото: Атлантический океан

Отримані вченими зображення показують, як укол препарату змушує власні клітини людини створювати копії цього шипа коронавірусу, глікопротеїну. Потім шипи на поверхні власних клітин господаря розпізнаються імунною системою як чужорідний загарбник та атакують антитілами. Імунна система запам'ятовує форму шипа і те, як його перемогти, щоб, якщо людина дійсно заразиться в майбутньому, він міг швидко боротися з вірусом.

Аналіз власне глікопротеїнів показав, що спайки, викликані вакциною, майже ідентичні до спайок вірусу.

"У цьому дослідженні ми мали намір побачити, наскільки сильно індуковані вакциною спайки нагадують спайки інфекційного вірусу. Нам було дуже приємно побачити велику кількість шипів, схожих на "ворога"", — пишуть дослідники.

коронавірус, вакцина, AstraZeneca, Covid-19
Фото: Атлантический океан

Вчені припускають, що результати їхньої роботи дадуть громадськості розуміння, як насправді працює вакцина.

"Багато людей можуть не усвідомлювати, як їх клітини стають маленькими фабриками з виробництва вірусних шипів, які потім запускають імунну відповідь, необхідну для боротьби з хворобою. Отримані дані можуть забезпечити впевненість у тому, що вакцина виконує свою роботу та генерує матеріал, який нам необхідно надати нашій імунній системі", — підкреслили дослідники.

коронавірус, вакцина, AstraZeneca, Covid-19
Малюнок, що показує, як діє вакцина
Фото: Атлантический океан

Як відомо, останнім часом ефективність вакцини AstraZeneca піддалася сумніву, і багато країн почали відмовлятися від її застосування. Комітет із безпеки EMA (PRAC) дійшов висновку, що незвичайні тромби з низьким вмістом тромбоцитів повинні бути внесені до списку дуже рідкісних побічних ефектів вакцини Vaxzevria (раніше вона називалася вакцина COVID-19 AstraZeneca).

Баланс користі та ризику для вакцини AstraZeneca "все ще значною мірою позитивний", заявив 6 квітня Рожеріо Пінто де Са Гаспар, директор Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) з регулювання і попередньої кваліфікації.