Вчені з'ясували, які віруси з найбільшою ймовірністю спровокують наступну пандемію

кажани, дерево, природа, фото
Фото: Diane O'Brien/flickr

За допомогою нової програми експерти можуть оцінювати ризик передачі недавно виявлених вірусів від дикої природи до людини.

В кінці 2019 року коронавірус раптово проник у життя людей, проклавши шлях до однієї з найстрашніших спалахів хвороби у новій історії людства, пише IFLS.

Тоді як деякі називають COVID-19 "пандемією, яка трапляється раз на століття", спосіб життя людей 21-го століття і огидне ставлення до природи зроблять спалахи хвороб поширенішими у майбутньому. Але звідки наступний вірус може взятися?

Вчені з Каліфорнійського університету у Дейвісі розробили новий веб-додаток, що класифікує серйозні вірусні загрози, які зараз ховаються у дикій природі, але мають пандемічний потенціал і великий ризик зоонозного поширення на людей.

У своєму новому дослідженні, опублікованому в журналі PNAS, експерти оцінювали загрозу 887 вірусів дикої природи з використанням 32 факторів ризику, таких як середовище, у якому можна знайти сам вірус, його нинішнього господаря і з'ясувати те, як він може взаємодіяти з поведінкою людини.

Перші 12 вірусів у списку займають різні відомі патогени, включаючи SARS-CoV-2 (2-е місце), Ебола (3-е місце) і сказ (10-е місце), тоді як перше місце належить вірусу Ласса — вірусна геморагічна лихоманка, щодо поширена у деяких частинах Західної Африки.

За межами топ-12 знаходяться віруси, яких у людей ще не ідентифікували, однак ризикують поширитися. На 13-му місці опинився коронавірус 229Е (штам кажанів), наприклад, альфакоронавірус, що мешкає в популяціях кажанів Конго, Камеруну, Гвінеї, Руанди, Сьєрра-Леоне, Сенегалу та Уганди.

Вірус займає таке високе місце через низку факторів, а саме довкілля, в якому він живе. Він живе у лісових районах, на які все частіше вторгаються люди через вирубку лісів та урбанізацію, що збільшує шанси передачі вірусу від кажана до людини.

Важливо зазначити, що дослідження розглядає поширення вірусу тільки від диких тварин. У дослідженні не враховувалися потенційні спалахи хвороб від домашніх видів, які використовуються у сільському господарстві, які також є поширеним джерелом пандемій.

Віруси, що живуть усередині кажанів, зазвичай потрапляють у верхні списки вірусів. Багато з найбільш серйозних загроз також пов'язані з коронавірусами, ширшою групою вірусів, які викликають інфекції дихальних шляхів, починаючи від звичайної застуди і закінчуючи смертельними інфекціями.

З 2000 року з'явилися три високопатогенних і смертоносних коронавіруси: SARS, MERS і SARS-CoV-2 — відповідальний за COVID-19.

"SARS-CoV-2 — лише один приклад з багатьох тисяч вірусів, які можуть передаватися від тварин до людини. Ми повинні не тільки ідентифікувати, але і розставити пріоритети вірусних загроз з найбільшим ризиком поширення, перш ніж відбудеться ще одна руйнівна пандемія", — зазначила Зої Грейндж, яка очолювала розробку програми.

Досить тривожно усвідомлювати, що тривала пандемія COVID-19 була викликана вірусами, які раніше були науці невідомі, і експерти все ще намагаються знайти прямого еволюційного попередника SARS-CoV-2. І хоча у фахівців були попереджувальні спроби SARS і MERS, спалах вони так і змогли передбачити.

Дослідники, які стоять за цим новим проектом, сподіваються, що їх робота стане основою для майбутніх зусиль з кращого розуміння потенційних зоонозних захворювань та виникаючих пандемічних загроз.