Тяжке життя тиранозавра. Учені знайшли стародавнього гіганта із захворюванням кісток

За словами вчених, динозавр T.Rex мав рідкісну форму захворювання кісток, яку зафіксували в тканинах щелепи віком 68 млн років.

Related video

Новий аналіз решток тиранозавра, які знайшли кілька років тому в штаті Монтана, США, показав, що динозавр страждав від захворювання кісток, яке відоме як пухлиноподібний остеомієліт. Хвороба була виявлена в щелепі динозавра, скелет якого вважається одним із найповніших скелетів тиранозаврів із будь-коли виявлених, повідомляє Daily Mail.

За словами вчених, новий метод комп'ютерної томографії, за допомогою якого зафіксували хворобу, може змінити палеонтологічні дослідження, адже він не руйнує зразки, як інші методи аналізу стародавніх скам'янілостей.

Тиранозавр, скелет, T.Rex, музей, Берлін Fullscreen
Скелет тиранозавра в Музеї природознавства Берліна
Фото: Daily Mail

Пухлиноподібний остеомієліт

Чарлі Хамм і його колеги з університетського медичного комплексу "Шаріте" в Берліні вивчили щелепу динозавра та виявили велику кількість фтору, що було ознакою зменшення щільності кісток. Вони припустили, що могло бути викликане запаленням чи пухлиною у кістці щелепи. За словами вчених, це міг бути пухлиноподібний остеомієліт.

Комп'ютерна томографія, щелепа, динозавр, тиранозавр Fullscreen
Комп'ютерна томографія нижньої щелепи тиранозавра.
Фото: Daily Mail

Остеомієліт може виникнути як унаслідок зараження інших ділянок тіла і потрапити в кістку, або ж початися власне в кістці. Часто це відбувається через травму, кажуть вчені. У людей ця хвороба виникає у дітей до 5 років, але може з'явитися і в дорослої людини.

Новий метод КТ

Знайдений T.Rex жив приблизно 68 млн років тому на території сучасних США. Його рештки знайшли у штаті Монтана, пізніше він опинився в Європі, у Музеї природознавства Берліна. Для вивчення решток динозавра німецькі вчені використовували метод під назвою двоенергетична комп'ютерна томографія. У цьому випадку томограф використовує рентгенівські промені з двома різними рівнями енергії і вчені можуть отримати докладнішу інформацію про склад тканин і можливі хвороби.

Череп, тиранозавр, T.Rex, музей, Берлін Fullscreen
Череп тиранозавра

"Цей метод вивчення допомагає краще досліджувати тканини, а ще він не руйнує зразки. Тому, можливо, палеонтологам буде зручніше використовувати цей метод для вивчення викопних решток динозаврів", — говорить Хамм.

За словами Олівера Хемпе, співробітника Музею природознавства Берліна, метод візуалізації може допомогти палеонтологам краще визначити вік скам'янілих кісток.

Відкриття важкої хвороби в тиранозавра стало другим подібним випадком, після того, як учені вперше зафіксували рак кісток у травоїдного динозавра Centrosaurus apertus, який жив у Канаді 77 млн років тому.

Фокус уже писав від яких хвороб страждали та вмирали динозаври.