Восьминоги знищують себе після спарювання: вчені з'ясували, чому це відбувається

восьминіг
Фото: ScienceAlert | Дослідники вважають, що спаровування викликає появу різних гормонів, які дають сигнал до самознищення

Дослідники вважають, що спаровування викликає появу різних гормонів, які дають сигнал до самознищення.

Related video

Восьминоги стають сиротами в ранньому віці. Після відкладання яєць самка восьминога перестає їсти й починає калічити себе, що призводить до її смерті. За кілька місяців помирає й самець восьминога. Вчені знайшли пояснення такому дивному явищу в житті цих головоногих молюсків, повідомляє ScienceAlert.

Уже 80 років існує теорія, що спарювання восьминогів якось запускає процес самознищення на молекулярному рівні всередині цих морських істот. Тепер учені з університету Чикаго з'ясували, що спарювання, ймовірно, перетворює кілька важливих біохімічних шляхів, заснованих на холестерині, на різні гормони в самок восьминогів.

Холестерин і восьминоги

"Відомо, що холестерин відіграє важливу роль із точки зору харчування, але також він бере активну участь в інших процесах в організмі. Наприклад, він сприяє виробленню гормонів стресу. Але ми здивувалися, коли з'ясували, що він також відіграє важливу роль у житті восьминогів", — Каже Ян Ван із Чиказького університету.

За словами вчених, деякі попередники холестерину є токсичними для організму, коли їх дуже багато. У такому разі ці генетичні порушення збільшують метаболізм холестерину, що може призвести до серйозних проблем розвитку та поведінки. У людини може проявитися схильність до членоушкодження та відмови від їжі. Найважчі прояви таких порушень можуть бути небезпечними для життя. Ці симптоми нагадують ті, які проявляються в самок восьминогів в останні дні їхнього життя.

Восьминоги, спарювання Fullscreen
Після спарювання самка восьминога перестає їсти й починає калічити себе, що призводить до її смерті
Фото: Sky News

Зорова залоза восьминогів і її роль у смерті істоти

Ще в 1977 році вчені з'ясували, що зорова залоза (ендокринний орган у восьминогів і кальмарів) якось грає роль у запрограмованій смерті восьминога. Цей орган можна порівняти з гіпофізом у людини (він виробляє гормони, що впливають на ріст, обмін речовин і репродуктивну функцію).

Зорова залоза розташована між очима восьминога, і цей орган пов'язаний зі статевим розвитком і старінням головоногих молюсків. Якщо його видалити, то самка восьминога може прожити лише кілька місяців після відкладання яєць.

восьминіг Fullscreen
Учені з'ясували, що зорова залоза якось відіграє роль у запрограмованій смерті восьминога
Фото: Live Science

Причина ранньої смерті восьминогів

Дослідження, яке вчені проводили у 2018 році, показало, що коли самка восьминога наближається до своєї смерті, у неї підвищується рівень активності в деяких генах, які контролюють статеві гормони, інсуліноподібні гормони та метаболізм холестерину. У межах нового дослідження ті ж таки вчені вивчили молекули, які виділяє зорова залоза в самок після спарювання. Виявилося, що зорова залоза справді виділяє більше статевих гормонів, інсуліноподібних гормонів і попередників холестерину.

За словами вчених, усі ці молекули можуть відігравати роль у тому, що самка восьминога вмирає.

"Нам здається, що восьминоги проходять через цю послідовність перетворень і просто божеволіють перед самою смертю", — говорить Ван.

За словами вчених, тепер вони знають як мінімум про три незалежні шляхи утворення стероїдних гормонів, які можуть пояснити все, що відбувається з восьминогом. Але таких процесів може бути й більше.

Нагадуємо, що на Великому Бар'єрному рифі вчені виявили рідкісний вид восьминога. Він має яскраво-червоне забарвлення та незвичайне тіло у формі ковдри або плаща.

Також Фокус писав про те, що група вчених висунула нову гіпотезу, за якою земні восьминоги прибули з космосу.

Також учені вважають, що восьминоги й омари є розумними істотами та знайшли цьому докази.