Україна може отримати вакцину AstraZeneca, від якої відмовляється Європа, — ЗМІ

вакцинація, вакцина, шприц, astrazeneca, пандемія covid-19
Фото: AFP | В Україні вважають, що користь від усіх схвалених вакцин перевищує ризик побічних ефектів

Брак вакцин, стверджують журналісти, призвів до повільного темпу імунізації в Україні. Тому на побічні ефекти AstraZeneca готові "заплющити очі".

У результаті відмови західноєвропейських країн від використання вакцини AstraZeneca Україна стала однією з тих країн, яка може отримати відкинуті дози препарату. Про це пише агентство Bloomberg.

Отримати вакцину, від якої відмовилася, зокрема, Данія, мають намір також Чехія, Латвія і Литва. Останнім часом Східна Європа стала глобальним епіцентром смертей від COVID-19, і вона активно потребує додаткових доз. Однак, пише видання, в Україні кампанія вакцинації — одна з найбільш повільних у Європі, тому люди змушені "заплющити очі" на інформацію про те, що одним з побічних ефектів AstraZeneca є виникнення тромбів.

"Ніхто не відмовиться від вакцини. Користь від усіх схвалених вакцин набагато перевищує ризик побічних ефектів", — заявив міністр охорони здоров'я України Максим Степанов.

Незважаючи на те, що Україна підписала контракти на постачання 32 мільйонів доз, станом на сьогодні в країну їх надійшло менше мільйона. Так, постачання CoviShield — репліки AstraZeneca — затримуються, оскільки в Індії, де виробляють вакцину, почала зростати кількість хворих і вона ввела мораторій на експорт препарату. Тому з 42-мільйонного населення України було вакциновано лише приблизно 430 тисяч.

Степанов зазначив, що з європейських країн поки не надходило ніяких пропозицій про продаж небажаних доз, оскільки "кожна країна піклується винятково про своїх громадян".

Видання пише, що є й інша проблема, і полягає вона в тому, що понад дві третини українців нібито відмовилися б від вакцини AstraZeneca, хоча в цілому вакцинуватися хотіли б близько 50% громадян. Понад 40% при цьому знають, як стати в чергу на вакцинацію.

За словами міністра охорони здоров'я, саме нестача доз, а не сумніви в їхній безпеці, є основною причиною повільних темпів вакцинації. Він зазначив, що Україна веде переговори про надання ще 16 мільйонів доз вакцини в цьому році і бажає отримати їх до кінця року.

При цьому швидкість надходження вакцин, пишуть журналісти, мають "життєво важливе" значення, адже лікарні, особливо у великих містах, працюють на максимумі своїх можливостей, а люди обурюються довгим карантином.

Раніше стало відомо, що Данія планує повністю видалити зі своєї програми вакцинації від коронавірусної інфекції вакцину виробництва компанії AstraZeneca. Хоча раніше країна попередньо замовила 2,4 мільйони доз цього препарату. Якщо вакцину вилучать з програми вакцинації, то це рішення затримає на кілька тижнів виконання плану загальної вакцинації населення країни. Ймовірною причиною відмови є виникнення в деяких людей тромбів після щеплення.

Раніше представник Європейського агентства з лікарських засобів Марко Кавалері підтвердив наявність зв'язку між утворенням тромбів у деяких пацієнтів і вакциною AstraZeneca.

Разом з тим, директор Всесвітньої організації охорони здоров'я Рожеріо Пінто де Са Гаспар заявив, що баланс користі і ризику для вакцини AstraZeneca "усе ще значною мірою позитивний".