Росія не має права вирішувати, бути чи ні Україні та Грузії в НАТО, — Столтенберг

нато, Йенс Столтенберг, Україна, Грузія, Росія
Фото: svoboda.org | Йенс Столтенберг

Генсек НАТО зазначив, що не хоче жити в світі, в якому великі країни мають певний вплив над сусідами.

Related video

Росія не має права вирішувати, бути чи не бути Україні і Грузії членами організації Північноатлантичного договору.

Таку думку висловив генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг, виступаючи по відеозв'язку перед учасниками конференції Паризької наукової школи з питань закордонних справ, пише Інтерфакс-Україна.

"У Росії немає права навіть намагатися втручатися, блокувати або зупиняти членство суверенної держави в НАТО", — сказав він.

Як приклад Столтенберг привів свою власну країну — Норвегію.

"На той час Радянському Союзу не подобалося, що ми хочемо стати членом НАТО. Сталін чітко заявив, що він хоче, щоб Норвегія стояла осторонь від НАТО, але, на щастя, лідери НАТО в Парижі, Лондоні, Вашингтоні і скрізь сказали "ні", — пояснив він.

Генсек зазначив, що не хоче жити у світі, в якому великі країни мають певний вплив над сусідами.

"Якщо ми приймемо, що великі країни можуть вирішувати, що можуть або не можуть робити малі сусіди, тоді ми повернемося в старі часи. Ми не хочемо такого світу. Ми хочемо такий світ, який будується на правилах, на повазі для націй, незалежно від розміру збройних сил, економік або чого завгодно. Це — фундаментально", — заявив Столтенберг.

У зв'язку з цим генсек заявив, що, якщо Грузія хоче бути членом НАТО, то Росії це не зупинити.

"Буде чи ні Грузія членом — це вирішувати Грузії та союзникам, і тільки їм. Тому що все інше буде посяганням на суверенні права суверенної незалежної держави". Те, що вони зробили, порушуючи територіальну цілісність і незалежність Грузії — неприйнятно. Те ж саме стосується, звичайно, і України", — констатував він.

На його думку, незаконна анексія Криму, дестабілізація Донбасу порушують фундаментальні принципи, завдяки яким існує стабільний мир.

Нагадаємо, в червні 2020 року Україна отримала статус партнера НАТО з розширеними можливостями (Enhance Opportunities Partner). Володимир Зеленський вважає єдиним шансом зберегти Україну — членство в НАТО. За його словами, Україна йде в НАТО, тому що членство в Альянсі дозволить забезпечити безпеку в регіоні.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба висловив думку, що не варто виносити в ранг культу надання Україні Плану дій щодо членства (ПДЧ) в НАТО, тому що кінцевою метою Києва є саме вступ в Альянс.