Вибух складів у Врбетіце: із Чехії можуть вислати ще низку російських дипломатів, — ЗМІ

Чехія, Росія, Москва, чехія росія скандал, чехія росія конфлікт, чехія новини, вибух складів
Фото: УП | Посольство Чехії в Російській Федерації

Нова висилка дипломатів із країни може стати відповідною реакцією на останні дії РФ, які "паралізували чеське посольство в Москві".

Міністерство закордонних справ Чехії на тлі міжнародного скандалу з вибухами складів у Врбетіце в 2014 році може оголосити про висилку з країни ще однієї групи дипломатів із Росії. Про це повідомляє місцеве видання Seznam Zpravy з посиланням на свої джерела.

Так, зазначається, що сьогодні, 21 квітня, в Чернінський палац, в якому знаходиться МЗС Чехії, викликали російського посла Олександра Зміївського. Саме йому, за інформацією журналістів, і буде повідомлено про висилку нової групи дипломатів. Утім, зазначає видання, висилка не повинна торкнутися власне посла.

За інформацією журналістів, перед зустріччю зі Зміївським повинна відбутися церемонія вступу на посаду нового глави МЗС, яким стане Якуб Кулханек. Так, на цій посаді він замінить Яна Гамачека, який не тільки займає посаду віце-прем'єра Чехії, але й керує МВС країни.

Видання зазначає, що Гамачек і прем'єр-міністр країни Андрій Бабіш під час останньої прес-конференції заявили, що останні дії РФ паралізували діяльність посольства Чехії в Москві.

"Чеська Республіка, як суверенна держава, повинна була відреагувати на дії тут російських сервісних агентів. Ми вислали 18 співробітників ГРУ і СЗР. Російська сторона обрала процедуру, яка означає параліч нашого посольства в Москві. Воно знаходиться в стані, коли не може функціонувати або функціонує з великими труднощами. Ми відповімо на цей крок Росії", — заявив Гамачек.

З ним погодився і Бабіш, зазначивши, що "Чехія нічого не зробила проти РФ, це на їх території діяли іноземні агенти".

Утім, тоді не були названі конкретні кроки, які планують влади країни. Гамачек зазначив, що спершу має намір повідомити про них російського посла, зустріч з яким повинна відбутися вже сьогодні, 21 квітня.

Також Чехія закликала союзні країни бути солідарними з ними в цьому питанні та зробити колективні дії, серед яких — і висилка з країн встановлених співробітників спецслужб РФ.

Нагадаємо, 17 квітня влада Чехії вислали 18 російських дипломатів і звинуватили їх у роботі на російську розвідку і причетності до вибухів на складах боєприпасів у Врбетіце в 2014 році, через які загинули двоє людей. За інформацією слідства, ці боєприпаси закупив болгарський торговець зброєю Еміліан Гебра. У ЗМІ стверджували, що він їх міг перепродати Україні для боротьби з проросійськими сепаратистами на сході країни або противникам режиму Баша Асада у Сирії, якого підтримувала РФ.

У зв'язку з розслідуванням обставин злочину в Чехії оголосили в розшук Анатолія Чепігу й Олександра Мишкова, які вже відомі як "Петров і Бошіров" у зв'язку з терактом у Солсбері.

У відповідь на звинувачення влади РФ оголосила 20 співробітників чеського посольства в Москві персонами нон грата.

20 квітня Гамачек заявив, що владою Чехії розглядається варіант висилки з країни всіх російських дипломатів.