Конфлікт з Таджикистаном: у Киргизії зруйновані прикордонна школа і десятки будинків

Киргизія, Таджикистан, конфлікт, силовики, перестрілка
Фото: прес-служба повпредства уряду в Баткенській області | Силовики під час конфлікту Киргизії і Таджикистану

Перестрілка на кордоні Таджикистану і Киргизії викликала масові руйнування і пожежі в Баткенській області. Експерти не можуть повноцінно оцінити збиток через напружену обстановку.

Через конфлікт на киргизько-таджицькому кордоні в киргизів постраждала прикордонна застава і багато приватних будинків. Про це агентству "Інтерфакс" повідомив Мухаммед Сваров, керівник Центру управління в кризових ситуаціях міністерства надзвичайних ситуацій країни.

За інформацією відомства, у результаті перестрілки киргизька прикордонна застава частково згоріла. Крім того, почалася пожежа в кількох приватних будинках, постраждали будівлі у восьми селах Лейлекського району.

Голова Управління МНС Баткенської області Орозбек Пазилов заявив виданню Kaktus.media, що в регіоні згоріли дев'ять житлових будинків, школа і частково пошкоджена пожежна станція. Пожежі спалахнули на 10 заправках, у двох ресторанах, восьми магазинах і будівлі, де раніше працювало казино.

Киргизія, пожежа
Прикордонна застава в Киргизії палає
Фото: Мирзосодик Сангінов / Facebook

"У селі Кулумду Лейлекського району постраждало два будинки. У селі Максат — 10 будинків", — розповів Пазилов.

Як зазначив голова Центру кризових ситуацій, в МНС створили комісію, яка повинна підрахувати збитки після перестрілки. Поки киргизькі фахівці не можуть розпочати роботу через небезпечну ситуацію в Баткенській області і чекають на стабілізацію обстановки в прикордонній зоні.

"На лінії зіткнення досить складно працювати, небезпечно, це загрожує наслідками. Спершу ми повинні надати всебічну допомогу постраждалим", — підкреслив Мухаммед Сваров.

Як розповів Фокусу військовий експерт Ігаль Левін, на киргизько-таджицькому кордоні періодично відбуваються загострення через старий конфлікт з багаторічними невирішеними територіальними і водно-земельними питаннями. Країни поділяють понад 900 км державного кордону, з яких 333 км досі не демарковано. Одна з головних проблем полягає в тому, що Таджикистан і Киргизстан користуються картами різних років випуску.

Раніше стало відомо, що перестрілка почалася на кордоні Киргизстану та Таджикистану 29 квітня. Силовики відкрили вогонь у селі Кок-Таш Баткенського району. Сторони звинувачують одна одну в початку перестрілки.

Повідомлялося, що таджицькі військові нібито вирішили встановити камери на стовпі біля прикордонного пункту, а місцеві жителі зажадали зняти їх. У результаті з обох сторін зібралося приблизно по 150 чоловік, зіткнення почалося із закидання камінням і переросло в стрілянину.

Писали також, що Киргизія і Таджикистан домовилися припинити вогонь на кордоні. Міністри закордонних справ обох країн вирішили провести переговори для врегулювання конфлікту.