Помер Фредерік де Клерк, останній білий президент ПАР, який звільнив Нельсона Манделу

Фредерік де Клерк
Колишній президент ПАР Фредерік Віллем де Клерк

Після обрання на пост президента ПАР Фредерік де Клерк зробив найважливіший внесок у ліквідацію системи апартеїду.

Related video

Колишній президент ПАР Фредерік Віллем де Клерк помер на 86 році життя сьогодні вранці у своєму будинку у Фресні (передмістя Кейптауна). Як повідомляє видання News 24, смерть настала внаслідок тривалого онкологічного захворювання.

"Останній президент білого апартеїду", як називали в країні Фредеріка де Клерка, останнім часом хворів на рак легенів. У нього залишилися дружина, двоє дітей і онуки.

Ким був Фредерік де Клерк?

Фредерік Віллем де Клерк народився 1936 року в Йоганнесбурзі в сім'ї нащадків переселенців із континентальної Європи. Здобувши освіту юриста, він довгий час працював за фахом. На початку 1970-х його обрали до парламенту країни, а згодом працював в уряді. Наприкінці 1980-х він приєднався до правлячої Національної партії та згодом став її лідером. 1990 року його партія вступила в діалог із опозиційними силами, результатом якого було переглянуто принцип системи апартеїду.

Фредерік Віллем де Клерк і Нельсон Мандела Fullscreen
Фредерік Віллем де Клерк і Нельсон Мандела

Ставши президентом ПАР із 1989 по 1994 рік, Клерк провів серед білих громадян країни референдум, у результаті якого була складена перехідна конституція, що проголосила відмову від апартеїду. Також він видав президентський указ, який визнав законною діяльність партії Африканський національний конгрес (АНК). За ініціативою Клерка в 1990 році був випущений на волю Нельсон Мандела, який перебував у в'язниці 30 років. А в 1993 Клерку та Манделі було присуджено Нобелівську премію миру.

Після закінчення своєї політичної кар'єри він заснував фонд FW de Klerk, метою якого було надання допомоги у вирішенні проблем, пов'язаних із багатонаціональністю в державах.

Раніше повідомлялося, що колишній держсекретар США та голова Об'єднаного комітету начальників штабів Колін Пауелл помер на 85-му році життя через ускладнення від COVID-19.

Розробник турецьких безпілотників "Байрактар" Оздемір Байрактар помер на 72-му році життя після тривалої хвороби. Він був відомий як піонер виробництва турецьких безпілотних літальних апаратів, які зараз застосовуються в багатьох країнах світу, включаючи Україну.