Нацбанк хочуть перетворити на фіскальний орган

"Нічний" аналіз проекту бюджету, поданого сьогодні до парламенту, виявив чи не найбільшу його сумну сенсацію (принаймні для мене як економіста). Національний банк України де-факто стане чи не головним наповнювачем держбюджету!

Related video

У проекті бюджету за підписом Яценюка, що декілька годин тому потрапив у парламент з більш ніж 3-місячним запізненням, передбачено неадекватно велике перерахування прибутку НБУ (перевищення доходів над видатками) – 65,4 млрд. грн. в держбюджет. Це майже ВТРИЧІ більше, ніж зазвичай, і набагато більше, ніж було б доцільно.

В середньому за попередні 3 роки Нацбанк платив близько 25 млрд. гривень.

І то вважалося ДУЖЕ, дуже багато.

Ми всі скаржимося на рекордно високий, за світовими мірками, рівень процентних ставок. Це – колосальне, гігантське гальмо для економічного зростання. Український бізнес не може розраховувати на повноцінний доступ до кредитних ресурсів, через це нищиться його конкурентоздатність.

Багато що у цій ситуації залежить від НБУ. Він задає рівень ставки рефінансування, який зараз складає мінімум 14%. А багатьох випадках вона і більше, тобто середньозважений показник – більше рази в півтора, мабуть. Для порівняння – в ЄС, США, Японії зараз ця ставка близька нулю. За таких кредитних умов взагалі дивом є те, що у нас економіка ще функціонує!

Хочу, щоб усі зрозуміли: уряд запланував ПОДАТОК НА ІНВЕСТИЦІЇ. Фактично, інвестуючи кредитні кошти, українські підприємства будуть платити частку НБУ.

В рейтингу найбільших надходжень до зведеного бюджету, надходження від НБУ в проекті на 2015 рік займають 4-те місце.

ПДВ (сальдо) – 156,1 млрд. грн. – перше;

ПДФО – 95,5 млрд. грн. – друге;

Акцизний податок – 66 млрд. грн. – третє;

Перерахування від НБУ – 65,4 млрд. грн. – четверте;

Рентні платежі (збір за природокористування) – 37,7 млрд. грн. – п'яте;

Податок на прибуток підприємств – 36,5 млрд. грн. – шосте;

Власні надходження бюджетних установ – 32,1 млрд. грн. – сьоме;

Ввізне мито – 31,5 млрд. грн. – восьме.

Фактично, такі обсяги коштів, що перераховуються Національним банком до державного бюджету, свідчать про те, що в Україні введено новий вид податку – емісійний податок.

Крім того, відповідно до положень статті 15 проекту держбюджету на 2015 рік, Національний банк має перерахувати 65,4 млрд. грн. в державний бюджет до 11 травня 2015 року – відповідно до графіку який встановлює Мінфін.

За такого підходу – НБУ доцільніше підпорядкувати Мінфіну, чи назвати "Монетарна податкова".