Все статьиВсе новостиВсе мнения
Мнения
Журнал
Красивая странаРейтинги фокуса

Нацбанк хочуть перетворити на фіскальний орган

Нацбанк хочуть перетворити на фіскальний орган

"Нічний" аналіз проекту бюджету, поданого сьогодні до парламенту, виявив чи не найбільшу його сумну сенсацію (принаймні для мене як економіста).

Національний банк України де-факто стане чи не головним наповнювачем держбюджету!

000

У проекті бюджету за підписом Яценюка, що декілька годин тому потрапив у парламент з більш ніж 3-місячним запізненням, передбачено неадекватно велике перерахування прибутку НБУ (перевищення доходів над видатками) – 65,4 млрд. грн. в держбюджет. Це майже ВТРИЧІ більше, ніж зазвичай, і набагато більше, ніж було б доцільно.

В середньому за попередні 3 роки Нацбанк платив близько 25 млрд. гривень.

І то вважалося ДУЖЕ, дуже багато.

Ми всі скаржимося на рекордно високий, за світовими мірками, рівень процентних ставок. Це – колосальне, гігантське гальмо для економічного зростання. Український бізнес не може розраховувати на повноцінний доступ до кредитних ресурсів, через це нищиться його конкурентоздатність.

Багато що у цій ситуації залежить від НБУ. Він задає рівень ставки рефінансування, який зараз складає мінімум 14%. А багатьох випадках вона і більше, тобто середньозважений показник – більше рази в півтора, мабуть. Для порівняння – в ЄС, США, Японії зараз ця ставка близька нулю. За таких кредитних умов взагалі дивом є те, що у нас економіка ще функціонує!

Хочу, щоб усі зрозуміли: уряд запланував ПОДАТОК НА ІНВЕСТИЦІЇ. Фактично, інвестуючи кредитні кошти, українські підприємства будуть платити частку НБУ.

В рейтингу найбільших надходжень до зведеного бюджету, надходження від НБУ в проекті на 2015 рік займають 4-те місце.

ПДВ (сальдо) – 156,1 млрд. грн. – перше;

ПДФО – 95,5 млрд. грн. – друге;

Акцизний податок – 66 млрд. грн. – третє;

Перерахування від НБУ – 65,4 млрд. грн. – четверте;

Рентні платежі (збір за природокористування) – 37,7 млрд. грн. – п'яте;

Податок на прибуток підприємств – 36,5 млрд. грн. – шосте;

Власні надходження бюджетних установ – 32,1 млрд. грн. – сьоме;

Ввізне мито – 31,5 млрд. грн. – восьме.

Фактично, такі обсяги коштів, що перераховуються Національним банком до державного бюджету, свідчать про те, що в Україні введено новий вид податку – емісійний податок.

Крім того, відповідно до положень статті 15 проекту держбюджету на 2015 рік, Національний банк має перерахувати 65,4 млрд. грн. в державний бюджет до 11 травня 2015 року – відповідно до графіку який встановлює Мінфін.

За такого підходу – НБУ доцільніше підпорядкувати Мінфіну, чи назвати "Монетарна податкова".

0
Делятся
Google+
Загрузка...
Подписка на фокус
Погода

ФОКУС, 2008 – 2019.
Все права на материалы, опубликованные на данном ресурсе, принадлежат ООО "ФОКУС МЕДИА". Какое-либо использование материалов без письменного разрешения ООО "ФОКУС МЕДИА" - запрещено. При использовании материалов с данного ресурса гиперссылка www.focus.ua обязательна.

Данный ресурс — для пользователей возрастом от 18 лет и старше.

Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентство ИнА "Українські Новини", в каком-либо виде строго запрещены.

Все материалы, которые размещены на этом сайте со ссылкой на агентство "Интерфакс-Украина", не подлежат дальнейшему воспроизведению и/или распространению в любой форме, кроме как с письменного разрешения агентства.

Материалы с плашками "Р", "Новости партнеров", "Новости компаний", "Новости партий", "Инновации", "Позиция", "Спецпроект при поддержке" публикуются на коммерческой основе.