На тлі коронавірусу рівень тіньової економіки виріс до 31% ВВП, — Мінекономіки

тінь, люди, економіка, Україна, мінекономіки, фото
Фото: dofa.news

Робота з оцінки рівня "тіні" в економіці показала істотні відмінності епідемії коронавірусу від інших кризових періодів.

Рівень тіньової економіки в Україні в січні — вересні 2020 року склав 31% ВВП. Це на 3 процентні пункти (п. п.) більше порівняно з показником за аналогічний період 2019 року. Такі дані наводяться в аналітичній записці, підготовленій в Мінекономіки.

"Поширення пандемії та ускладнення умов економічної діяльності внаслідок введення вимушених обмежувальних заходів, привели до зростання тіньової економіки в Україні", — йдеться в документі.

тіньова економіка, ввп, динаміка, діаграма

У міністерстві зазначають, що різні методи оцінки рівня "тіні" показують різну її динаміку, що говорить про нетиповий характер коронакризи порівняно з іншими кризовими періодами.

Так, із чотирьох використаних методів зростання частки "тіні" за дев'ять місяців минулого року показав тільки метод збитковості підприємств — на 12 п. п., до 32% ВВП.

Ще два методи показали скорочення частки тіньової економіки: на 1 п. п., до 23% — за методом "витрати населення — роздрібний товарообіг і послуги" і на 1 п. п., до 25% ВВП — електричний метод.

Аналізуючи причини, які призвели до скорочення оцінки тінізації економіки за цими методами, в Мінекономіки зазначили наявність об'єктивних, викликаних коронакризою чинників, які обмежували канали здійснення тіньової діяльності. Наприклад, у торгівлі обмеженою була можливість реалізації товарів на неорганізованих майданчиках.

Що ж стосується результатів оцінки за електричним методом, то тут позначилося падіння виробництва внаслідок скорочення світової економіки та інвестиційної паузи. "Скорочення "тіні" за цим методом є суто математичним результатом", — вважають в Мінекономіки.

За монетарним методом оцінка тіньової економіки залишилася незмінною — 31% ВВП.

В аналітичній записці зазначається, що більшість видів економічної діяльності (ЗЕД) показали тенденцію до зростання рівня "тіні". Найбільший її рівень був зафіксований в секторі транспорту, складського господарства, поштової та кур'єрської діяльності — 54% валової доданої вартості галузі, що на 22 п. п. більше показника за дев'ять місяців 2019 року.

тіньова економіка, види економічної діяльності, рівень, діаграма

До факторів, які впливають на тінізацію економіки, автори записки додають:

  • низький рівень захисту прав власності,
  • недостатню ефективність судової системи,
  • високий рівень корупції,
  • наявність територій, непідконтрольних уряду.

Нагадаємо, Держстат вважає, що реальний ВВП України в 2020 році зменшився на 4% порівняно з 2019 роком. До цього цей показник збільшувався чотири роки поспіль.

У Мінекономіки очікують, що в першому кварталі 2021 року ВВП продовжив скорочення.

У держбюджеті на 2021 рік закладене зростання ВВП на рівні 4,6%. В НБУ підтвердили прогноз зростання української економіки в 2021 році на 4,2%.