Спритність рук і жодного шахрайства. ВВП України йде на рекорд у доларах. Про що це каже?

Доларовий ВВП і його динаміка є суто арифметичними показниками і жодного стосунку до реального стану справ в економіці не мають. Тож рекорд, анонсований міністром економіки Юлією Свириденко — навряд чи привід для радості.

Долари
Доларовий ВВП і його динаміка є суто арифметичними показниками і жодного стосунку до реального стану справ в економіці не мають.
Related video

Міністр економіки Юлія Свириденко урочисто заявила, що в 2021 році доларовий ВВП в Україні становитиме рекордну величину — $195 млрд (нагадаю, що попередні максимальні значення були у 2008 році — $180 млрд і в 2013-му — $182 млрд).

У принципі, десь так і буде: за очікуваного номінального ВВП у 2021 році приблизно 5,2 трлн грн і поділу його на очікуваний середньорічний курс 27 грн/$ отримаємо майже $193 млрд.

Але є один нюанс. Важливий аспект.

Доларовий ВВП і його динаміка є суто арифметичними показниками і жодного стосунку до реального стану справ в економіці не мають.

Досягається він розгоном інфляції (як споживчою +11%, так і промисловою +57%) та фактичною фіксацією обмінного курсу на торішньому рівні 27 грн/$ (завдяки суперсприятливій зовнішньоекономічній кон'юнктурі).

Іншими словами, доларовий ВВП не враховує прискореного зростання цін та інфляційного надування розміру номінального ВВП, тому ніякого смислового навантаження не несе.

Важливо
Обдурити інвестора. Чому рекордний розмір ВВП України у 2021 році – це фантазії чиновників
Обдурити інвестора. Чому рекордний розмір ВВП України у 2021 році – це фантазії чиновників

В Україні були навіть роки, коли доларовий ВВП зростав, а реальний (за вирахуванням інфляції) скорочувався (див. Графік).

В Україні були роки, коли доларовий ВВП зростав, а реальний (за вирахуванням інфляції) – скорочувався Fullscreen
В Україні були роки, коли доларовий ВВП зростав, а реальний (за вирахуванням інфляції) – скорочувався

Як, наприклад, у 1993-1994 роках, а також зовсім нещодавньо, в 2020 році — коли доларовий ВВП збільшився на 1%, а реальний ВВП скоротився на мінус 4%.

За фактом, зростання реального ВВП (за вирахуванням інфляції) в 2021 році навряд чи досягне 3% ВВП (те ж Мінекономіки переглянуло свій прогноз на 2021 рік із 4 до 3%), тобто українська економіка навіть не повернеться на рівень 2019 року, адже в 2020 році українська економіка провалилася 2020 року, як уже було сказано, на мінус 4%.

Так і рухаємося сходами, які ведуть не вгору, а вниз. За максимального доларового ВВП.

Першоджерело.