Кремінь попередив чиновників про екзамени з мови: "Інакше будуть вічними безробітними"

Тарас Кремінь
Фото: Olena Holiuk | Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь

Омбудсмен порадив заздалегідь отримувати сертифікати українцям, які вже перебувають на державній службі.

З 16 липня всім чиновникам доведеться складати іспит з української мови, щоб не залишитися без роботи. Про це в інтерв'ю Фокусу розповів уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Як стверджує омбудсмен, секретаріат проводить консультації з мовними інспекціями Литви, Латвії та Естонії, де знання державної мови перевіряють не тільки для державної служби. Без відповідного документа можуть просто не прийняти на роботу.

"Коли громадяни подають документи на роботу в будь-яку установу, то докладають сертифікат про рівень володіння національною мовою. Інакше такий громадянин буде вічним безробітним", — зазначив Тарас Кремінь.

Згідно з новими правилами, усний або письмовий тест з української мови потрібно складати всім, хто бажає вступити на державну службу або отримати українське громадянство. За словами уповноваженого, завдання будуть залежати від складності роботи, яка ділиться на рівні А, В, С за міжнародними стандартами.

Тарас Кремінь додав, що іспити доведеться складати і чиновникам, які збираються йти на наступний термін. Він запропонував державним службовцям за можливості проходити тестування, не відтягуючи до останнього моменту.

"Замість того, щоб чекати, коли опинишся на обліку в центрі зайнятості, краще заздалегідь отримати сертифікат. Згідно із законом і мені, якщо я піду на новий термін, доведеться складати такий тест. І це при тому, що я — учитель української мови та літератури", — пояснив омбудсмен.

На початку квітня Тарас Кремінь розповів, що російську мову позбавили статусу регіональної в Запорізькій області. Місцева влада скасувала рішення обласної ради, які діяли ще з 2012 року.

Раніше прессекретар президента Юлія Мендель заявила, що в Україні є "украинский русский". Вона вважає, що в Росії немає монополії в цьому питанні.

"Слуги народу" вирішили перекладати депутатську мову для українців. У партії вирішили, що потрібно розшифрувати людям складні політичні терміни, які використовують нардепи.