Білецький розповів, що Протасевич робив в АТО разом з "Азовом"

Роман Протасевич і Андрій Білецький
Журналіст Роман Протасевич і лідер "Нацкорпусу" Андрій Білецький

Затриманий в Білорусі екс-редактор NEXTA воював за допомогою слів, а не зброї, стверджує Андрій Білецький.

Лідер "Національного корпусу" Андрій Білецький підтвердив, що білоруський журналіст Роман Протасевич брав участь в антитерористичній операції на Донбасі разом із батальйоном "Азов". Він прокоментував ситуацію в Білорусі в колонці "Української правди".

Андрій Білецький спростував, що Протасевич служив в українському добровільному батальйоні, проте заявив, що журналіст брав активну участь у подіях на Донбасі.

"Роман дійсно разом з Азовом та іншими військовими частинами боровся проти окупації України. Він був із нами в Широкино, де отримав поранення. Але його зброєю як журналіста був не автомат, а слово", — підкреслив глава "Нацкорпусу".

Він назвав посадку літака Ryanair у Мінську "піратством", а Романа Протасевича — "заручником", захопленим терористичним способом. Андрій Білецький також закликав дати українське громадянство всім білорусам, які воювали за Україну, і підтримати будь-які акції протесту проти режиму Олександра Лукашенка.

У 2020 році журналіст Григорій Азаренок на білоруському державному каналі "СТВ" заявив, що Роман Протасевич вступив у "неонацистський батальйон "Азов", де пройшов бойову і диверсійну підготовку, а в 2015 році вже нібито був заступником командира зв'язку ударно-штурмової роти. Поки така інформація не отримала підтвердження.

Крім того, в соціальних мережах опублікували обкладинку журналу "Азова" під назвою "Чорне сонце" від 2015 року, на якому нібито зображений Роман Протасевич. Чоловік зображений у військовій формі й з автоматом.

Журнал "Чорне сонце"
Обкладинка журналу "Чорне сонце"
Фото: Обозреватель

"Азов" неодноразово пов'язували з неонацистських рухом. У звітах Управління верхового комісара ООН із прав людини наводилися відомості про злочини полку проти цивільного населення, зокрема пограбування.

Як пише "FP", у жовтні 2019 року 40 членів палати представників США вимагали від держсекретаря Майкла Помпео внести полк "Азов" до списку міжнародних терористичних організацій (FTO). Лідер групи, демократ Макс Роуз, у своєму листі заявив, ніби полк "вербує, радикалізує і навчає американських громадян протягом багатьох років".

23 травня Романа Протасевича затримали в аеропорту Мінська, де примусово посадили літак авіакомпанії RyanAir. Він летів комерційним рейсом з Афін до Вільнюса.

З'явилася інформація, що дівчину Романа Протасевича відправили в СІЗО на 2 місяці. Софію Сапегу затримали разом із журналістом після посадки літака в Мінську.