За 1500 світлових років від Землі знайдений крихітний "єдиноріг", — вчені

чорна діра, єдиноріг, зірка, червоний гігант
Фото: черная дыра

Астрономи відкрили рідкісний космічний об'єкт поруч зі згасаючої зіркою.

Астрономи, ймовірно, виявили найближчу до Землі чорну діру — дивний крихітний об'єкт, що отримав назву "Єдиноріг".

Назва має двояке значення. По-перше, космічний об'єкт знаходиться в сузір'ї Єдинорога, а по-друге, його неймовірно низька маса — приблизно в три рази більша за масу Сонця — робить його майже єдиним у своєму роді, повідомляє Space.

"Оскільки об'єкт настільки унікальний і такий дивний, він безумовно заслуговував прізвиська "Єдиноріг", — говорить керівник групи, що зробила відкриття, Тарінду Джаясінгх, аспірант кафедри астрономії Університету штату Огайо.

У "Єдинорога" є "напарник" — величезний червоний гігант — зірка, яка скоро згасне. (Наше Сонце перетвориться на червоного гіганта приблизно через п'ять мільярдів років). За супутником чорної діри спостерігали протягом багатьох років за допомогою різних апаратів включаючи All Sky Automated Survey і супутник НАСА Transiting Exoplanet Survey.

Джаясінгх і його колеги проаналізували великий набір даних і помітили дещо цікаве: світло червоного гіганта періодично змінює інтенсивність, припускаючи, що інший об'єкт притягує зірку і змінює її форму.

Група вчених визначила, грунтуючись на даних про швидкість зірки і спотворенні світла, що об'єкт, який її притягує, ймовірно, є чорною дірою, яка має всього три маси Сонця (для порівняння: надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Чумацький Шлях містить близько 4,3 мільйона мас Сонця).

"Подібно до того, як гравітація Місяця впливає на моря і океани Землі, змінюючи їх форму, що викликає припливи, так і чорна діра впливає на зірку перетворюючи її в щось на зразок футбольного м'яча", — говорить Тодд Томпсон, завкафедри астрономії Університету штату Огайо. "Найпростіше пояснення, що цей об'єкт саме чорна діра".

Але "Єдиноріг" поки все ще залишається кандидатом у чорні діри.

Науці відомо дуже мало таких надлегких чорних дір, тому що їх неймовірно складно знайти. Чорні діри, як відомо, поглинають все, включаючи світло, тому астрономи традиційно виявляли їх, відзначаючи вплив, який вони чинять на їх навколишнє середовище (хоча недавно вчені отримали перше чітке зображення саме чорної діри завдяки телескопу Event Horizon). І чим менше чорна діра, тим менший її вплив.

Але, за словами Томпсона, в останні роки значно збільшилися зусилля з пошуку чорних дір з надзвичайно малою масою, тому незабаром ми зможемо дізнатися набагато більше про ці загадкові об'єкти.

"Я думаю, ми наближаємося до того, щоб справді скласти карту, скільки існує чорних дір з малою масою, скільки із середньою, і скільки з великою, тому що кожен раз, коли ви знаходите одну, вона дає вам уявлення про те, які зірки вмирають, які вибухають і які знаходяться між цими станами, — каже Томпсон.