Птахи здрібніли. В амазонських лісах глобальне потепління фізично змінило пернатих

Золотоголовий ширококлювий мухоїд, Golden-crowned Spadebill, Platyrinchus coronatus
Фото: Daily Mail | Золотоголовий ширококлювий мухоїд

Підвищення температури призвело до того, що птахи стали меншими, а їхні крила довшими.

Нове дослідження показує, що птахи, які живуть у найбільшому на Землі тропічному лісі в басейні річки Амазонка, змінили форму тіл через зміни клімату. Вчені з'ясували, що кілька видів птахів стали меншими за розмірами, а їхні крила стали більшими протягом кількох поколінь через підвищення температури, повідомляє Daily Mail.

Маленькі тіла птахів більш ефективно розсіюють тепло, а великі крила зменшують кількість метаболічного тепла, що виділяється, щоб залишатися в повітрі, кажуть вчені.

За словами еколога Вітека Йіринека з Дослідницького центру комплексної екології у штаті Каліфорнія, навіть у цих лісах можна побачити наслідки зміни клімату.

Втрачали вагу кожні 10 років

Йіринек і його колеги вивчили 77 видів птахів, які мешкають у цих тропічних лісах, на основі багаторічних досліджень. Унаслідок вчені з'ясували, що за останні 40 років тіла майже всіх птахів стали меншими або зменшилася їхня вага. З 1980 року 36 видів птахів втрачали майже 2% маси тіла кожне десятиліття. Крім того, у 61 виду збільшилася довжина крила, а в усіх вивчених видів вчені виявили середнє зменшення відношення маси до крила.

Червоношапочна піттоподібна мураха
Мурахолов рудоголовий
Фото: Daily Mail

Більше змін у птахів, які живуть нагорі

Учені також з'ясували, що в птахів, які живуть у верхніх ярусах лісу і найбільш схильні до впливу тепла, відбулися найбільш різкі зміни в масі тіла та розмірі крил. Вчені вважають, що ці птахи пристосувалися до жаркішого і сухішого клімату, зменшивши "навантаження на крило" — загальну масу, поділену на площу крила, — щоб більш ефективно витрачати енергію в польоті. Якщо у птаха більш високе навантаження на крила, йому потрібно швидше махати крилами, щоб літати, а це потребує більше енергії та виробляє більше метаболічного тепла.

Білоголова піпра
Білоголова піпра
Фото: Daily Mail

Унаслідок зниження маси тіла та збільшення довжини крила птахи можуть більш ефективно використовувати ресурси, також вони не перегріваються у жарких умовах, каже Філіп Стоуфер з Університету штату Луїзіана.

"Ці зміни відбуваються всюди і, ймовірно, не лише з птахами. Умови навколишнього середовища змінилися за останні 40 років, і можливо рослини та тварини також реагують на ці зміни", — каже Стоуфер.

Питання про те, як птахи справлятимуться з підвищенням температури в майбутньому, особливо в сухий сезон, залишається відкритим, кажуть вчені.

Тропічні ліси Амазонії у Південній Америці

Тропічний ліс, Амазонка
Тропічний ліс у басейні річки Амазонка
Фото: wikipedia
  • Площа — 5,5 млн кв. км
  • Знаходиться на території Бразилії, Перу, Колумбії, Венесуели, Еквадору, Болівії, Гаяни, Суринаму, Французької Гвіани.
  • Тут живуть — 40 тисяч видів рослин, майже 1 300 видів птахів, 427 видів ссавців, 428 видів земноводних, 378 видів плазунів.

Нагадуємо, що внаслідок зміни клімату, 8 міст світу підуть під воду до 2030 року.

Фокус писав про прогнози щодо того, коли зміни клімату позначаться на врожаях.

Також нагадуємо, що зміна клімату може перетворити прісну воду на токсичний суп.