Імунна нерівність. Чому після вакцинації в суспільстві може початися дискримінація нового типу

лікарняний коридор, медпрацівники, черга на вакцинацію, коронавірус
Фото: Getty Images | Черга на вакцинацію

На кого поширюватимуться карантинні обмеження, коли вакцинація від коронавірусу стане масовою?

Уявіть світ, у якому свобода пересування, вибір виду діяльності і навіть можливість влаштовувати особисте життя залежать від того, чи є у вас підтверджений імунітет до певного вірусу. Якщо є, ви подорожуєте, працюєте і веселитеся як хочете, якщо немає — сидите у чотирьох стінах і спілкуєтеся зі світом переважно онлайн. Фальшиві свідоцтва про наявність імунітету стають найбільш потрібним та найнебезпечнішим товаром на чорному ринку. Заради них люди, спраглі свободи, йдуть на найрізноманітніші злочини. Таким бачать наше недалеке майбутнє творці фільму "Птах у клітці. Зараження" (в оригіналі — Songbird), що вийшов на екрани в грудні 2020 року.

Режисер і автор сценарію Адам Мейсон неабияк згустив фарби, але загалом змальована у його фільмі похмура картина перегукувалася з побоюваннями, які висловлювало керівництво Всесвітньої організації охорони здоров'я влітку 2020 року. Тоді йшлося про те, що практика масової вакцинації від COVID-19 може розділити людей на дві нерівні категорії — щеплених і нещеплених. Перші будуть вважатися захищеними від коронавірусу і зможуть жити майже як до пандемії, другим все ще доведеться дотримуватися численних карантинних обмежень. Експерти ВООЗ вбачали у цьому небезпеку виникнення нової глобальної гуманітарної проблеми — дискримінації за імунологічному принципом.

Очікування VS Реальність

До початку 2021 року багато гіпотез, які тоді активно обговорювалися, були спростовані. З'явилася інформація про нові штами вірусу, і виникло багато питань щодо того, чи захищають від них існуючі вакцини. Крім того, виявилося, що вакцинація від COVID-19 зовсім не гарантує, що щеплений не стане переносником вірусу. Особливо багато шуму наробили випадки зникнення антитіл після закінчення трьох-чотирьох місяців. Імунологи досі сперечаються, чим саме пояснюється таке дивне явище. Одні стверджують, що наспіх скроєні тест-системи дають помилково негативні результати, тобто не бачать антитіл там, де вони насправді є. Інші вважають, що це справжнісінька "імунна амнезія" — нове явище, витоки виникнення якого доведеться вивчати ще не одне десятиліття, перш ніж зроблять хоч якісь науково обгрунтовані висновки.

Алергікам взагалі небезпечно робити будь-які щеплення — ковід не виняток. Скільки їх в Україні, точно невідомо

Закономірно, що чим більше виникає сумнівів щодо ефективності щеплень, тим менш правдоподібною здається можливість дискримінації за імунологічним принципом. Втім, коли справа стосується коронавірусу, неправдоподібні речі відбуваються часто-густо. У деяких країнах щеплені і нещеплені жителі вже опинилися у нерівному становищі.

Найпоказовішим прикладом залишається Ізраїль, один зі світових лідерів за темпами вакцинації від COVID-19. Нещодавно в країні знову відкрилися парки атракціонів, які довгий час перебували на карантині, але доступні вони тільки для тих, кому зробили два щеплення від коронавірусу.

Ізраїльський російськомовний комік Ілля Аксельрод вже пожартував про те, як батьки радіють, оскільки отримали нарешті можливість кататися на каруселях та водних гірках, залишивши дітей вдома, — малюків поки не щеплюють від ковіду. Кафе і ресторани в країні теж відкриті тільки для вакцинованих. Соціальні мережі рясніють здивованими постами про те, що в торгово-розважальний центр можна зайти без щеплення, а в кафетерій, що знаходиться у тому ж центрі, не можна. Багато жартують, мовляв, коронавірус, мабуть, вміє читати вивіски на івриті і відрізняє магазин від ресторану.

Кого не можна щеплювати

Апологети масової вакцинації говорять про неї як про єдиний реальний спосіб зупинити пандемію. Епідеміологи так і не дійшли єдиної думки щодо того, який саме відсоток населення має бути щеплений, щоб сформувався колективний імунітет. У різних джерелах фігурують 50%, 60% і 90%. Питання про те, чи це досяжно в принципі, залишається відкритим. Не тільки тому, що в суспільстві все ще існує насторожене ставлення до всіх зареєстрованих вакцин. Багато хто не може зробити щеплення від ковіду з медичних причин.

Всередині України, за словами головного санлікаря Віктора Ляшка, у щеплених не буде ніяких пільг та привілеїв

У списку протипоказань є пункти, що стосуються порівняно невеликої кількості пацієнтів. Не можна щеплювати тих, у кого діагностовано захворювання крові, знайшли новоутворення (злоякісні або доброякісні), пацієнтам з первинним імунодефіцитом. Є пункти, що стосуються тимчасових станів організму. Для вагітних жінок і матерів-годувальниць щеплення не заборонене, а відкладене.

І все-таки деякі протипоказання стосуються величезного числа людей. Наприклад, алергікам небезпечно робити будь-які щеплення — ковід не виняток. Скільки їх в Україні, точно невідомо, але, якщо врахувати, що у 2018 році протиалергічні препарати були одним з найбільш ходових нерецептурних товарів в українських аптечних мережах, можна припустити, що таких людей багато.

паспорт вакцинації, ковідний паспорт, щеплення від коронавірусу
Пропуск. У деяких країнах готуються ввести "зелені паспорти", які видадуть людям після вакцинації

Як правило, тих, хто проходить вакцинацію, попередньо просять підписати документ, який засвідчує, що людина знає про протипоказання, можливі побічні ефекти та інші ризики і самостійно прийняла рішення зробити щеплення. За умовчанням передбачається, що пацієнт відповідально ставиться до власного здоров'я і, перш ніж прийти за вакциною, за свій рахунок пройшов належне обстеження. По-хорошому, потрібно навідатися до імунолога і алерголога, а також пройти тест на COVID-19 і тест на наявність антитіл і в обох отримати негативний результат.

Паспортний конфлікт

Спроби розділити людей за імунологічним принципом роблять не тільки в Ізраїлі, але і в країнах Європи. Європейська комісія нещодавно оприлюднила законопроект про цифрові "зелені паспорти", чим викликала критику з боку ВООЗ. Наявність такого паспорта означає, що його володар вважається відносно безпечним з точки зору поширення коронавірусу. Експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я вважають такий поділ неетичним з медичної точки зору. Однак європейські уряди, очевидно, дотримуються протилежної думки. Міністр енергетики та інформаційних технологій Швеції Андерс Ігеман оголосив, що у цій країні планують ввести ковідні паспорти до літа 2021 року.

Епідеміологи так і не дійшли єдиної думки щодо того, який саме відсоток населення має бути щеплений, щоб сформувався колективний імунітет

Функціонери Єврокомісії стверджують, що "зелений паспорт" створюється зовсім не для того, щоб мотивувати людей робити щеплення від ковіду чи певним чином дискримінувати нещеплених. Офіційна позиція виглядає красиво: уніфікувати правила доступу в громадські місця і правила пересування Європою. Зараз більшість європейських країн вимагають від приїжджаючих пред'являти результати ПЛР-тесту, зробленого не раніше ніж за 72 години до перетину кордону, у деяких державах йдеться про 48 годин.

Якщо, наприклад, ви захочете відправитися з України до Франції, перед відльотом вам чекає непростий організаційний квест. Більшість акредитованих у нашій країні лабораторій видають довідку про проходження тесту через 24 години, для подорожі знадобиться довідка англійською мовою, до того ж не в електронному вигляді, а паперова, з мокрою печаткою. Тому часу на оформлення знадобиться більше. Відніміть з того, що залишилося, дві години очікування рейсу в аеропорту і тривалість перельоту, і зрозумієте, що з оформленням сертифікату про тестування вам доведеться вписатися в дуже вузький часовий коридор.

Рішення, запропоноване Єврокомісією, на перший погляд здається набагато зручнішим. Електронний документ з доступом по QR-коду видаватимуть у трьох випадках: якщо ви отримали дві дози вакцини, якщо ви перехворіли і у вас є антитіла, якщо ви здали ПЛР-тест і отримали негативний результат. Паспорт буде дійсним в усіх країнах ЄС. Питання про те, на який термін його збираються видавати, залишається спірним. Тривалість збереження антитіл поки не встановлена, а негативний ПЛР-тест взагалі не показує наявності імунітету.

В Україні про імунні паспорти поки не йдеться. Однак Віктор Ляшко, головний санітарний лікар країни, стверджує, що у наших співгромадян не буде проблем з оформленням міжнародних свідоцтв про вакцинацію.

"Використання таких свідчень не новина, — зазначає він, відповідаючи на питання Фокусу. — До пандемії COVID-19 такі сертифікати найчастіше видавали після вакцинації від жовтої лихоманки. У Міжнародних медико-санітарних правилах чітко описано, що свідоцтво про вакцинацію дійсне, тільки якщо вакцина схвалена ВООЗ. Якщо говорити про COVID-19, то це Pfizer — BioNTech BNT162b2, Moderna mRNA-1273 і Astra Zeneca — Oxford University AZD1222 з майданчиками в Індії та Кореї. Тому при вакцинації імунобіологічних препаратом Covishield/Astra Zeneca — Oxford University проблем бути не повинно".

Важливо
Колоти Covishield або чекати Pfizer? 12 питань про вакцинацію в Україні
Колоти Covishield або чекати Pfizer? 12 питань про вакцинацію в Україні

Усередині країни, за словами головного санлікаря, у щеплених не буде ніяких пільг і привілеїв. Масковий режим, обов'язкова вимога соціальної дистанції та карантинні обмеження будуть однаково поширюватися на всіх. Умовою в'їзду в Україну без самоізоляції теж буде не щеплення, а негативний результат ПЛР-тесту, зробленого не раніше ніж за 72 години.

29 березня Офіс президента опублікував повідомлення про те, що Володимир Зеленський запропонував ввести в Україні власні паспорти вакцинації, за прикладом тих, які розробляють в країнах ЄС, Швейцарії, США та Ізраїлі. Однак європейський та ізраїльський підходи до складання та застосування імунологічних паспортів істотно відрізняються один від одного. До якого з них схиляється український президент, поки незрозуміло.