В Україні розробляються три вакцини проти коронавірусу, — Ляшко

ляшки, виктор ляшки, мінохоронздоров'я, коронавірус
Фото: 24 Канал

Державний санітарний лікар стверджує, що дві вакцини розробляють силами державних інститутів у Києві та Львові, а третя розробляється приватною компанією.

Державний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що в Україні триває розробка трьох вакцин проти коронавірусу. Про це він розповів в інтерв'ю "Сегодня".

Перша вакцина розробляється в Інституті біології клітини у Львові. За його словами, білок коронавірусу вирощується на дріжджах.

"У біореакторі відбувається його очищення. Далі цей білок може бути доведений до лікарської форми. І як, наприклад, рекомбінантна вакцина, він може бути зареєстрований для доклінічних і клінічних досліджень і вже потім зареєстрований як препарат", — говорить чиновник.

Ляшко розповів, що вчені зараз проводять дослідження в лабораторії до вересня, а потім піде процес виготовлення лікарської форми і проведення доклінічних досліджень на тваринах.

"Це тривалий процес. Ми стежимо наразі за підходом, а далі ухвалюватиметься рішення піде цей препарат на клініку, не піде", — говорить заступник міністра.

Другу вакцину розробляють в Інституті біохімії імені Палладіна. Препарат розробляють за схожим принципом, але за іншою технологією, а результат планується на осінь, стверджує Ляшко.

"Також цей інститут висловив готовність провести розробку власної мРНК-вакцини. Зараз вони шукають можливість як це зробити, зокрема на базі вітчизняних заводів із виробництва білкової субстанції", — повідомив він.

Крім того, каже заступник міністра, розробляється і третя вакцина, але за рахунок приватних інвесторів.

"Вони наразі на стадії виробництва лікарської форми, щоб почати клінічні випробування", — сказав він.

За його словами, в розробці бере участь епідеміолог Михайло Фаворов. Розробник заявляє, що досяг нейтралізації вірусу на рівні клітини.

"Щоб почати в клініку або щоб держава інвестувала, вони повинні були надати дані, що їх дослідження з'явиться в міжнародних публікаціях, і фармзаводи готові цю вакцину зробити. За таких умов держава готова була б профінансувати викуп партій виробництва, а також профінансувати і виробництво у випадку такої необхідності", — стверджує Ляшко.

Фокус вже розповідав про вакцину, яку розробляють у Львові та використовують дріжджі, щоб синтезувати білок коронавірусу. Вчені вирішили працювати з дріжджами через те, що вже мають позитивний досвід роботи з ними, виробляючи з ними вітаміни й антибіотики.

Нагадаємо, 22 жовтня 2020 року президент України Володимир Зеленський розповідав про унікальну українську вакцину. Її розробкою займалися більше півроку. 26 жовтня 2020 року міністр охорони здоров'я Максим Степанов повідомив, що оригінальна українська вакцина від COVID-19 може з'явитися через рік.

Утім, 16 квітня 2021 року голова парламентського Комітету з питань здоров'я нації Михайло Радуцький заявив, що "розробка української вакцини від коронавірусу знаходиться на нульовому етапі".