Чи добре сидимо? Рейтинг в'язниць від Міністерства юстиції

ув'язнений в камері — рейтинг в'язниць України
Фото: pexels.com | Рейтинг в'язниць України Міністерство юстиції складало більше пів року

Міністр юстиції Денис Малюська презентував рейтинг українських в'язниць, над яким Мін'юст працював більше пів року. Експерти вже встигли розкритикувати методику, а активісти вимагають виключити зі списку одну з колоній.

Рейтинг в'язниць. Не суб'єктивна думка

У квітні 2021 року Фокус склав власний рейтинг найгірших і найкращих в'язниць країни. Були обрані два найважливіших, на думку експертів, критерії: ступінь страждання в'язнів та умови відбування покарання. Оцінка формувалася на підставі звітів моніторингових візитів представників Секретаріату омбудсмена України, а також Харківської правозахисної групи і Комітету Ради Європи з питань запобігання катуванням.

Міністерство юстиції тоді відмовилося брати участь в редакційному рейтингу, посилаючись на конфіденційність роботи над власним, до того ж у відомстві зазначили, що така оцінка є суб'єктивною. Саме міністерство планувало оцінювати в'язниці за 300 критеріями, які тримали в таємниці. Після публікації рейтингу від Мін'юсту з'ясувалося, що кількість критеріїв скоротилася до семи основних блоків.

Важливо
Треба менше бити. Чи зможуть українські в'язниці викорінити насильство над ув'язненими

"Новий механізм комплексної оцінки успішності установ допоможе Міністерству юстиції регулярно відслідковувати їх прогрес. Зокрема, у таких сферах як фінансова діяльність, кадрове забезпечення, безпека/режим, соціально-виховна робота, умови утримання, права людини, охорона здоров'я", — передає пресслужба Мін'юсту слова міністра Дениса Малюськи.

Критерії оцінки установ розбиті на розділи. Максимальний сумарний бал за всіма критеріями — 1000.

За результатами оцінки річний рейтинг кращих українських в'язниць-2020 виглядає так:

  1. Качанівська ВК (№54) (Харківська область) — 769,52 бала;
  2. Надержинщинська ВК (№65) (Полтавська область) — 746,75;
  3. Диканівська ВК (№12) (Харківська область) — 743,36;
  4. Полтавська ВК (№64) — 729,71;
  5. Мелітопольська УВП (№144) (Запорізька область) — 697,04;
  6. Покровська ВК (№17) (Харківська область) — 687,79;
  7. Холодногорська ВК (№18) (Харківська область) — 675,27;
  8. Божківське ВК (№16) — Полтавська область) — 671,24;
  9. Каменська ВК (№34) (Дніпропетровська область) — 667,31;
  10. Темнівська ВК (№100) (Харківська область) — 663,48.

Очолили рейтинг дві жіночі колонії, визнані зразковими, як по частині тримання засуджених, так і в питаннях дотримання прав людини. Замикає першу десятку рейтингу в'язниця з сумнівною репутацією. "Сотка" не раз потрапляла у звіти Комітету Ради Європи з питань запобігання катуванням. У топ-10 не потрапила Олексіївська виправна колонія №25 (Харків), яку сам Денис Малюська називав флагманом "червоних в'язниць". Зате "двадцять п'ята" зі своїм зимовим садом і міні-зоопарком посіла третє місце у топ-5 в розділі "умови утримання".

Геть "сотку". Як в рейтинг потрапила Темнівська ВК-100?

"У статистиці можна побачити безліч показників, за якими складався рейтинг, наприклад, вартість утримання одного ув'язненого, фінансова діяльність, дотримання прав засуджених тощо. Взагалі, рейтингову оцінку установ я підтримую, але виникають неоднозначні почуття, коли бачиш в рейтингу Замкову ВК 58 або Темнівську ВК-100. Саме з цих колоній не перестають надходити скарги до правозахисників", — говорить Фокусу Олег Цвілий, глава правління правозахисної організації "Альянс української єдності".

У 2020 році "сотку" відвідала делегація Комітету з питань запобігання катуванням, в грудні оприлюднили доповідь, в якій зазначили, що Темнівська ВК-100 є вираженим порушником прав людини. Тому, за словами правозахисника, всі показники, які надали установи, потрібно перевіряти, адже правдивість показників залишається проблемою цих рейтингів.

Важливо
Зона комфорту. Де в Україні "сидіти" відносно добре і яка колонія найстрашніша

"Наразі Міністерство юстиції України з одного боку відкриває пенітенціарну систему завдяки рейтинговим показникам, а з іншого, намагається позбавити правозахисників права доступу до установ виконання покарань, а засуджених — надії на справедливість, — зазначає Олег Цвілий. — Сьогодні моніторингові візити правозахисники здійснюють з метою захисту прав і свобод ув'язнених, досліджують умови утримання, запобігають тортурам та іншим проявам нелюдського поводження. Завдяки діяльності правозахисників, наприклад, була поширена інформація про тривалому свавілля в Бердянській ВК №77. Але міністр юстиції має намір заблокувати роботу викривачів, тому перевіряти і коригувати дані рейтингу буде проблематично".

Важливо
Б'ють і продовжують терміни: нардепи вперше влаштували перевірку у 25-й колонії Харкова (відео)

Тим часом харківські активісти закликають міністра юстиції і зовсім виключити "сотку" з рейтингу.

"10-е місце в рейтингу займає одіозна Темнівська колонія. Та сама колонія, яка протягом 11 років скидає фекальні і неочищені промислові стоки в річку Уди, — пише харків'янин Олександр Богданіс. — Як то кажуть, проблеми індіанців шерифа не хвилюють, а екологічні проблеми, створені діями керівників колонії, не хвилюють міністерство. Відтоді як громадські активісти винесли тему забруднення річки Уди в публічну площину, Мін'юст жодного разу не висловив свого ставлення до раптового порушення закону у захисті навколишнього середовища. Більше того державі та територіальним громадам, розташованим вздовж Уд завдано матеріальних збитків — Мін'юст старанно відвертається від питання про відшкодування збитків".

"У справі забруднення річки Уди проти Темнівської ВК-100 порушено кримінальне та адміністративне провадження, а міністерству немає діла! Вони і далі нахабно і безсоромно переводять проблему відсутності системи водовідведення в колонії на місцеві ради! А тим часом кожен день 250 м3 фекалій і далі течуть в річку!" — повідомляє активістка Анна Смоловик і просить негайно видалити "сотку" з рейтингу кращих в'язниць України.

Не та методика. Порушення прав людини "невидимі"

Одним з найбільших упущень рейтингу, на думку експертів, є те, що у повному обсязі не бралися до уваги питання порушення прав людини. Та ж Олексіївська ВК №25, за словами експертів, стала рекордсменом в Україні по використанню статті 391 КК, згідно з якою до основного вироку додавали ще до трьох років позбавлення волі за злісну непокору вимогам адміністрації. За дев'ять років (до 2019 року включно) 38 осіб отримали такі вироки, в шести випадках був призначений максимальний термін покарання. Все це — за відмову прибирати камери. За свідченнями засуджених, людей били доти, поки вони не стали писати заяви про це. Але, презентуючи рейтинг, Денис Малюська відразу зазначив, що складався він виключно з моніторингу 2020 року.

ув'язнений в камері — рейтинг в'язниць
Експерти вважають, що при складанні рейтингу у повному обсязі не бралися до уваги питання порушення прав людини
Фото: pexels.com

"Рейтинг зроблений за проектом, який фінансувало посольство Канади, тобто методика для оцінки установ взята канадська і зовсім незрозуміло, наскільки її міняли під українські реалії, — пояснює Фокусу Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи. — Відносити канадські критерії до українських тюрем позбавлено сенсу, тому що в Канаді в колоніях немає таких масових явищ порушення прав людини".

На думку Євгена Захарова, не можна підходити до оцінки з однаковими критеріями до колоній з різними рівнями безпеки. Не можна порівнювати колонії з тими установами, де відбувають термін довічно ув'язнені, ув'язнення в цих секторах значно відрізняється.

"Мені здається, цей рейтинг для наших реалій дуже поверхневий і багатьох факторів не враховує, наприклад, не вказана кількість кримінальних проваджень, які були відкриті стосовно адміністрації та співробітників тієї чи іншої колонії. Але ж це важливий фактор", — вважає правозахисник.

З цією думкою не згоден Вадим Човган, експерт з пенітеціарних питань, доктор публічного права.

"Вказівка на те, що рейтинг не враховує українські реалії, некоректна. Розробники довго працювали над тим, щоб врахувати все, що можливе у наших реаліях. Саме тому серед критеріїв оцінки можна побачити показники, які сама тюремна система ніколи не оцінювала б. Наприклад, недопущення правозахисників за 24 статтею Кримінально-виконавчого кодексу, надмірне використання ДІЗО, фізичної сили, випадки суїцидів та смертей; навіть факт введення спецназу дає мінус бали. Подібних показників багато — всі вони якраз враховують специфіку. До речі, незрозуміла вказівка, що серед показників відсутня кількість вчинених співробітниками ДКВС злочинів. Адже такий показник є (показник 7.6)"

Також Вадим Човган уточнює, що різні види колоній порівнювати справді не можна, саме для врахування цієї специфіки створили можливість окремого рейтингування однакових рівнів безпеки. Мін'юст навіть публікував окремі рейтинги залежно від рівня безпеки. По СІЗО взагалі створена окрема підсистема оцінки.

"Я визнаю, що не все можна показати у цифрах. Людське відношення між персоналом та засудженими відобразити неможливо, — продовжує Вадим Човган. Оскільки опитування не мають сенсу, а показати у цифрах окремі звіти правозахисників майже неможливо. Тому ми враховували максимум з того, що могло подавати тривожні сигнали на рівні цифр. Тому в рейтинг і потрапила ВК №100, хоча правдивість її показників ще варто перевіряти. Заразом зверніть увагу, яке місце у розділі права людини у тієї ж ВК №77 чи ВК №25, які є навіть скандальнішими, ніж ВК №100".

За словами Дениса Малюськи, завдання рейтингу — домогтися, щоб установи виконання покарань краще досягали їх головної мети — робили суспільство безпечнішим. Судячи з усього, на шляху до цієї мети питання про порушення прав людини і забруднення навколишнього середовища колоніями виявилися не в пріоритеті.

Нагадаємо, Фокус представив рейтинг найгірших і найкращих в'язниць України — за ставленням до ув'язнених і умов відбування покарання. Експерти з'ясували, в яких колоніях ув'язнені страждають найбільше, де найлегше сидіти і яка колонія найстрашніша.

Раніше Фокус розповів, як змінюється пенітенціарна система України і чому тюремна реформа може привести до кризи. Чи зможуть українські в'язниці викорінити насильство над ув'язненими?

Фокус також показував, як виглядають жіночі колонії в Україні у 2021 році. За 10 років кількість таких установ скоротилася з 13 до 5.