Танк з "наметом". Як РФ готує сили в Криму до зустрічі з ПТРК Javelin

Військове командування РФ шукає асиметричні рішення, виходячи з факту, що в України є ПТРК третього покоління. Ці рішення ґрунтуються на реальній війні в Сирії, де такі екрани вже рятували танки від кумулятивних боєприпасів.

Російські танки в окупованому Криму
Фото: Костянтин Михальчевський | Основні бойові танки Т-72Б3, оснащені протикумулятивними екранами

В окупованому Криму — у Сімферополі, Севастополі та Керчі, у ці дні проходить міжнародний форум "Армія-2021", на якому представлені 54 одиниці військової техніки, що стоїть на озброєнні російської армії. Це основні бойові танки Т-72Б3, бронетранспортери БМД-4, БТР-8АМ, БТР-МД "Ракушка", бронеавтомобілі "Тайфун", "Тигр" і "Рись", гаубиці Д-30 "Молот", "Мста-Б", "Мста-С", реактивні системи залпового вогню "Град", протитанкові комплекси "Хризантема", зенітний ракетний комплекс С-400 "Тріумф", вертольоти Ка-31, Ка-52, Мі-28, Ка-29ТБ, Мі-8, а також різні кораблі і катери.

Серед цієї техніки виділяються основні бойові танки Т-72Б3, оснащені протикумулятивними екранами для захисту від ураження зверху. Екрани вдають із себе протикумулятивні решітки, приварені прямо над вежами танків. Очевидно, що їхнє єдине призначення — це захист від ударів зверху. Але єдиним у регіоні протитанковим комплексом, здатним завдавати удар по цілі "зверху", є американський ПТРК FGM-148 Javelin (Джавелін), що стоїть на озброєнні збройних сил України.

Танк Т-72Б3 — робоча конячка танкового кулака РФ

Основний бойовий танк Т-72Б3 — це робоча конячка російського танкового кулака. З 2011 року таких танків вироблено понад тисячу. На танк встановлено багатоканальний приціл ПНС Сосна-У, у який входить автомат супроводу цілі і тепловізійний канал з камерою Thales Catherine FC. Система зв'язку танка складається з радіостанції УКХ діапазону Р-168-25У-2 "Акведук", яка забезпечує відкритий, маскований або засекречений радіозв'язок. Виготовляється Рязанським радіозаводом з 2005 року. На танку стоять метеодатчики і сучасний балістичний обчислювач; порівняно з базовою моделлю танка стабілізатор озброєння вдосконалений.

До речі цей танк, який ніколи не перебував на озброєнні України, засвітився і на Донбасі в ході російсько-української війни, що йде з 2014 року.

Навіщо Т-72Б3 решітки?

Рішення про оснащення танків протикумулятивними гратами було прийнято ще в минулому році, і цю тенденцію не стануть згортати. Потрібно зазначити, що такі протикумулятивні решітки армія РФ використовувала ще в Чеченських кампаніях, але не системно, а до 2010 року командування і зовсім почало скептично ставитися до таких обважувань. Правда, тоді решітки прикривали ходову частину або корму, адже ні про які "Джавелін" ще не йшлося — тобто, про такі запаси, які б'ють по вежі з вертикальної траєкторії.

Важливо
Кому війна — мати рідна. Хто, як і чому живе з військових конфліктів у сучасному світі
Кому війна — мати рідна. Хто, як і чому живе з військових конфліктів у сучасному світі

Але пізніше, особливо на фоні боїв у Сирії, де гратчасті екрани показали себе з кращого боку (наприклад задокументований випадок, коли такі екрани врятували сирійський Т-72АВ), було прийнято рішення знову повернутися до таких обважувань. З 2020 року можемо бачити, що основний бойовий танк Росії готується і заточується саме на війну з Україною. Особливо, якщо мова йде про південні і кримські напрямки.

Російські танки на навчаннях
Російські танки рухаються на навчаннях в окупованому Криму
Фото: Министерство обороны РФ

Що являє собою знаменитий "Джавелін"?

FGM-148 Javelin — це американський переносний протитанковий ракетний комплекс (ПТРК). Призначений для ураження бронетехніки і низькольотних малошвидкісних цілей. Є першим серійним ПТРК третього покоління. Третє покоління — це принцип самонаведення "вистрілив — забув". Тобто, після запуску ракети оператору не потрібно супроводжувати ракету і ціль візуально, як це було в першому і другому поколіннях. Поразка може відбуватися в найменш захищену частину танка — дах вежі. Причому цей комплекс ПТРК легкий і компактний, що дозволяє використовувати його навіть пригнувшись або сидячи.

Цей комплекс визнаний одним з кращих у світі. Вважається, що він може вразити будь-який без винятку танк.

Траєкторія польоту протитанкової ракети "Джавелін"
Траєкторія польоту протитанкової ракети FGM-148 Javelin

"Джавелін" FGM-148 в Україні

Як пише портал Мілітарній, у кінці 2017 року адміністрація президента США ухвалила рішення про продаж Україні летальної зброї, зокрема протитанкових ракетних комплексів. А 1 березня Державний департамент США схвалив продаж нашій країні 210 протиракетних комплексів FGM-148 Javelin і 37 пускових установок до них на загальну суму близько 47 мільйонів доларів.

У травні 2018 року Сполучені Штати Америки підтвердили доставку перших "Джавелін" в Україну. У червні 2020 року в Україну прибула ще одна партія протитанкових ракетних комплексів із США. Крім самих ПТРК, американські інструктори проводять курси з підготовки бойових розрахунків протитанкових ракетних комплексів для українських колег.

Не можна недооцінювати ворога

Поява ґратчастих екранів над вежами основних бойових танків РФ була зустрінута в Україні висміюванням і освистуванням. По правді кажучи, такі "розкладачки" над вежами, здавалося б, грізних машин, виглядають не дуже страхітливо. Але я все ж покличу поставитися до появи таких "обважень" серйозно.

Росія готується до масштабної війни з Україною. І ці "розкладачки" на танках призначені не для передачі їх своїм проксі в перший і другий окупаційні корпуси на сході України.

Важливо
Невидимий ворог. Чому на сучасній війні більше не буває братань на фронті
Невидимий ворог. Чому на сучасній війні більше не буває братань на фронті

Вони призначені вирішити проблему наявності "Джавелін" в України в разі виходу конфлікту за межі Донбасу. Свого часу Ізраїль, якого бояться всі на Близькому Сході, обважував свої старенькі броньовики М113 мішками з піском — не боячись, що це буде виглядати смішно. До речі, гратчасті екрани Ізраїль теж ставив на ці броньовики, як і на іншу техніку.

Тому що це працює. Це зупиняє кумулятивні боєприпаси. Військова техніка не повинна бути "красивою", вона повинна бути ефективною і практичною. Краса — не головна умова.

Військове командування РФ шукає асиметричні рішення, виходячи з факту, що в України є ПТРК третього покоління. Ці рішення ґрунтуються на реальній війні в Сирії, де такі екрани вже рятували танки від кумулятивних боєприпасів. У майбутній великій війні України та Росії буде не до сміху.

Тому я ще раз закликаю максимально серйозно поставитися до таких ось російських "розкладачок". Ніколи не можна недооцінювати ворога. Ставки занадто великі.