Ізраїльський слід на іранському ядерному об'єкті: що відомо про вибух в Натанзі

вибух, іран, Натанз, ядерний об'єкт, іран вибух, іран ізраїль
Фото: Maxar Tech | Об'єкт у Натанзі

Офіційний Іран заявив про вибух на території ядерного об'єкта в місті Натанз. Влада вважає, що до інциденту може бути причетний Ізраїль.

Іран заявив про вибух в місті Натанз, провінція Ісфахан. Інцидент стався 11 квітня 2021 року. За попередніми даними причиною аварії на атомному обʼєкті "Шахід Ахмаді Рошан" зі збагачення урану стали неполадки у розподільній електромережі. Офіційний Тегеран повідомив, що в результаті інциденту ніхто не постраждав. Забруднення навколишнього середовища не сталося.

Пізніше офіційний представник Організації з атомної енергії Ірану Бехруз Камальванді розповів, що інцидент стався на світанку. Він уточнив, що зараз проводиться розслідування для встановлення причин події.

Іранський парламентарій і член комісії з питань енергетики Малек Шаріат написав на своїй сторінці у Twitter, що цей вибух, що стався в річницю Національного дня ядерних технологій, викликає у нього серйозні побоювання дотичного можливого саботажу на обʼєкті.

Напередодні, 10 квітня, на цьому обʼєкті в Натанзі було відкрито центр збірки центрифуг нового покоління. Глава Організації з атомної енергії Алі Акбар Салехі ввечері того ж дня заявляв, що вони працюють цілодобово для того, щоб "перенести всі чутливі кімнати у саме серце гори" і захистити їх від можливих атак.

вибух, іран, Натанз, ядерний об'єкт
Об'єкт у Натанзі до вибуху
Фото: Maxar Tech
вибух, іран, Натанз, ядерний об'єкт
Об'єкт у Натанзі після вибуху
Фото: Maxar Tech

Обʼєкт в Натанзі побудований на глибині 8 метрів під землею. Його площа становить 100 000 кв.м. Розташований він у пустелі за декілька кілометрів від міста. Підземний обʼєкт у Натанзі є центральним елементом іранської програми збагачення урану і контролюється інспекторами Міжнародного агентства з атомної енергії, наглядового органу ООН у сфері ядерної енергетики.

Раніше, в лютому у Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ) заявляли, що Іран почав виробництво металевого урану, який може використовуватися для виробництва атомної бомби.

Пізніше в результаті іранського вибуху зʼявився один постраждалий. Офіційний представник Організації з атомної енергії (ОАЕІ) Бехруз Камальванді, який зранку 11 квітня давав коментарі з приводу вибухи, постраждав, коли поїхав на підірваний обʼєкт з інспекцією. Він впав у вентиляційний отвір з висоти близько семи метрів.

"Після інциденту, який стався в Натанзі, ми вирушили на огляд обʼєкта. Моя нога провалилася, і я впав", — чиновник зламав ногу і отримав травму голови. Інтервʼю він давав у лікарні і розповів, що на місці події "розсипана велика кількість алюмінієвих уламків".

З посиланням на джерела у розвідці США, американські ЗМІ вже повідомили, що іранський вибух повністю зруйнував енергосистему обʼєкта, яка забезпечувала роботу підземних центрифуг. Процес збагачення урану може зупинитися на девʼять місяців. Саме стільки часу займе відновлення.

Заява Ірану

Глава МЗС Ірану Мохаммад Джавад Заріф звинуватив Ізраїль у причетності до аварії на ядерному обʼєкті у Натанзі, яка сталася в неділю, і зазначив, що Тегеран має намір помститися за це. З відповідною заявою Заріф виступив на зборах Комісії з національної безпеки парламенту Ірану.

Об'єкт у Натанзі, іран
Об'єкт у Натанзі до вибуху
Фото: Maxar Tech

"Ізраїльські офіційні особи відверто говорять, що не дозволять досягти скасування санкцій США відносно Ірану", — сказав він.

Заріф зазначив, що метою іранського вибуху був зрив переговорів по зняттю санкцій США, а також демонстрація помсти "народу у відповідь на успіх в процесі зняття санкцій".

Міністр зазначив, що в цей "чутливий" період переговорів Іран повинен приділити більше уваги захисту своїх обʼєктів і вчених.

"Нашою відповіддю стане черговий прорив у ядерному розвитку", — резюмував міністр.

Ізраїль та Іран давно знаходяться в стані, яке експерти називають "холодною війною". 25-го березня Іран випустив ракету в ізраїльський контейнеровоз в Аравійському морі, у минулому році в Тегерані вбили провідного іранського фізика-ядерника Мохсена Фахрізаде, керівника наукового центру при Міністерстві оборони Ірану, під його автомобіль встановили бомбу. На початку 2018 ізраїльська розвідка Моссад вже намагалася вбити іранського вченого-ядерника, але операція провалилася. За повідомленням інформагентства, Моссад отримав доступ до особистих даних Фахрізаде через список ООН, в якому він згадувався як старший науковий співробітник Центру фізичних досліджень Міністерства оборони Ірану.

11 січня 2012 року терористи по вбили 32-річного іранського вченого Мостафу Ахмаді Роша і його водія. Вибух стався у другу річницю смерті професора іранського університету і вченого-ядерника Масуда Алі Мохаммаді, який був убитий в результаті теракту в Тегерані в січні 2010 року.

Ізраїль у межах своєї політики не підтверджує і не заперечує таких дій.

Відповідь Ізраїлю

Ізраїльська громадська телерадіокомпанія "КАН" передала, що причиною іранського вибуху можна вважати кібератаку з боку спецслужб Ізраїлю. Мовник послався на припущення про те, що вірус Stuxnet, виявлений у 2010 році, був створений США та Ізраїлем для того, щоб вивести з ладу іранські центрифуги для збагачення урану.

За словами джерел, йдеться про ізраїльську кібератаку, до якої причетна національна розвідувальна служба країни "Моссад". Крім того, джерела підкреслили, що завдані збитки "більші, ніж повідомляється в Ірані" і "час було вибрано невипадково".

А Рон Бен-Ішай, аналітик з питань безпеки порталу Ynet, написав, що причиною іранського вибуху могла бути не випадковість, а навмисна диверсія для уповільнення темпів розвитку ядерної програми країни. Це відбувається на тлі відновлених переговорів з США про зняття санкцій і наближення Тегерана до можливості виробляти ядерну зброю.

Ядерна угода

Спільний план дій щодо іранської ядерної програми, який називають "ядерною угодою", був підписаний у Відні 14 липня 2015 року шістьма державами (пʼятьма постійними членами Ради Безпеки ООН: США, Росією, КНР, Великобританією, Францією, а також Німеччиною) та Іраном.

В обмін на зняття санкцій Іран погодився протягом 15 років не збагачувати уран до збройового рівня, обмежити обсяг наявного у нього низькозбагаченого урану 300 кілограмами і скоротити число діючих центрифуг для збагачення урану з тих, що були у нього 19 тисяч до 6100.

У 2017 році президент США Дональд Трамп заявив про вихід США з ядерної угоди з Іраном. "Мені ясно, що ми не можемо запобігти іранській ядерній програмі цією гнилою та огидною структурою нинішньої угоди. Іранська операція по своїй суті є несправною. Якщо ми нічого не робимо, ми точно знаємо, що станеться", — заявив Трамп.

Він додав, що США найближчим часом введуть "економічні санкції найвищого рівня" щодо Ірану, які також стосуватимуться всіх країн, які допомагають Тегерану у створенні ядерної зброї.

ЄС заявив, що чинна угода не може бути скасована рішенням однієї країни і Франція, Британія і Німеччина дотримуватимуться ядерної угоди з Іраном, яку уклали у 2015 році, незалежно від рішення США.

"Ми сповнені рішучості зберегти цю угоду, тому що це узгоджується з гарантіями проти ядерного розповсюдження і є правильним способом зупинити Іран в отриманні ядерної зброї", — заявив міністр закордонних справ Франції Ле Дріан.

Іран у відповідь оголосив, що не дотримуватиметься накладених угодою обмежень, перш за все щодо числа центрифуг.

Відтоді Іран продовжував порушувати угоду, щоб посилити тиск на США. У січні влада Ірану заявила про підвищення збагачення урану на своїх підприємствах до 20%.

Це найсерйозніше порушення домовленостей з боку Ірану. Для виробництва атомної бомби необхідний уран, збагачений до 90%, але, коли є 20-відсотковий уран, який зазвичай використовується у дослідницьких ядерних реакторах, технологічно виробити ядерну зброю легше.