Фаворити Євробачення-2021. Хто стане головним конкурентом Go_A у Роттердамі

Go_A, українські учасники Євробачення
Фото: eurofansradio.com | Українські учасники Євробачення 2021 — група Go_A

Італійські рокери, литовські "курчата", нова Піаф, дві дочки футболістів, містер Фальцет і Go_A! Цьогоріч на Євробаченні виступатимуть артисти всіх жанрів: фолк, рок, техно, диско, шансон.

Стали відомі всі 25 учасників ювілейного 65-го конкурсу Євробачення, який цьогоріч пройде з 18 по 22 травня в Роттердамі (Нідерланди). Незважаючи на пандемію коронавірусу, конкурс вирішили проводити наживо, але з дотриманням правил безпеки: маски плюс соціальне дистанціювання.

Зі скандалів: журі конкурсу забракувало пісню білоруської групи Galasy Z Mesta "Я навчу тебе", вважаючи, що в неї політичне підґрунтя. За стилем це нагадує радянський рок 1980-х, а в приспіві звучало: "Я научу тебя плясать под дудочку, я научу тебя клевать на удочку, я научу тебя ходить по струночке". У композиції величезна кількість дизлайків. Багато хто не без підстави вирішили, що це саркастична відповідь Лукашенко свого народу на нещодавні заворушення в Білорусі. Журі визнало це достатньою підставою для зняття треку з конкурсу, один із принципів якого — "без політики".

Усі 25 кліпів учасників викладені в Мережу. Фокус оцінив їх на предмет шансу перемогти і виділив сім найяскравіших і креативних конкурсантів.

1 поклик природи: краще етно

Go_A, етно-музика, Євробачення в Роттердамі
Група Go_A — український претендент на перемогу

Напередодні конкурсу нашій електро-фолк групі Go_A організатори зробили зауваження, що її трек Shum — не оригінальна пісня, як годиться, а народна. Гурт представив національному журі ще кілька своїх речей, і ті… знову вибрали Shum. Отже, вона найвдаліша.

Був знятий новий кліп. Щоб відстали організатори, ледь вловимо переробили текст. Але сенс той самий: "А в нашого шума зеленая шуба, дівки гуляли, шубу порвали. Сію-вію, сію-вію конопелечки…" Ця веснянка — ритуальна річ, що закликає швидкий прихід весни.

У кадрі — похмурий, напівлисий ліс. Музиканти і масовка в захисних блідо-синіх костюмах — натяк на пандемію. У фіналі відео миготить саркофаг ЧАЕС. Тож захищаємося і від радіації теж.

Go_A — Шум

На обличчі солістки Катерини Павленко аксесуар: від носа врозліт — дві сріблясті трубочки. Труднощі з диханням? "Це аксесуар із майбутнього, якщо людство отруїть повітря", — пояснює Катя Фокусу.

Вона їде по бетонній дорозі, яка прорізає рідкий гай, на стім-панківському автомобілі — щось середнє між трактором і бронепоїздом. Хижо горять його жовті фари! "Цю супермашину дістали для нас в одному байк-клубі — вони самі такі роблять", — ділиться секретами Катерина.

Незважаючи на те що в кліпі натяк на Зону, народ там розводить багаття, ревно скаче навколо нього і кидає у вогонь халати і маски. У фіналі на руку Каті довірливо приземляється хижий птах — курганник. Вони дивляться одне одному в очі.

У музичному співвідношенні в треку непогано поєднуються полярні речі: техно, пронизливий, холодний голос Павленко та гаряча тема закликання весни й тепла.

Висновок кліпу очевидний: мудра природа повинна перемогти людську дурість, яка регулярно призводить до екологічних катастроф.

Переглядів у кліпу чимало — 2 млн, але букмекери Євробачення дають нам лише 18-е місце. Чому? Таке етно-техно — не зовсім формат конкурсу. Хоча з етномотивами від України перемагали Руслана та Джамала, але співали вони англійською мовою. Go_A принципово виконують українською. На мій погляд, шанс потрапити в десятку в нас є, тому що українська група виділяється на кольоровому карнавальному тлі інших виконавців.

2 Чарівна та приваблива: головна претендентка

Дестини Чукуньере, фаворитка Євробачення, Destiny, співачка з Мальти
Дестіні Чукуньєре — фаворитка букмекерських контор

Перше місце букмекери пророкують 22-річній співачці з Мальти Дестіні Чукуньєре, яка виступає як Destiny. Вона виконає композицію Je Me Casse ("Я йду"). Артистка перемагала в дитячому Євробаченні в 2015 році.

Це чарівна пампушка з могутнім вокалом. Її тато — відомий на Мальті футболіст, він родом із Нігерії, мама — мальтійка. Є в пісні "козир у рукаві", обожнюваний публікою та журі, — дзвінка верхня нота, яку вокалістка ефектно бере наприкінці виконання.

Destiny — Je Me Casse ("Я йду")

Кліп Destiny — суцільний рух: напівголі хлопці, позашляховики, мотоциклісти, зміна вбрання у співачки кожні двадцять секунд — від прозорої сукні до блузок із золотими еполетами і діадемою на голові. Співає вона ось що: "Хлопче, ти продовжуєш говорити, масажуючи моє его. З твоєю нестандартною манерою підкату — блін, ні, що ти збираєшся робити?"

За напористістю й темпераментом Дестіні схожа на нашу Alyona Alyona, але із сильним африканським вокалом. Майже напевно увійде в пʼятірку. Кліп 2,3 млн переглядів.

3 Містер Фальцет: найкрасивіший

Джон Мухарремай, Gjon's Tears, Tout l'Univers ( "Вся Всесвіт")
Gjon's Tears представить Швейцарію

Багато хто підкрелює швейцарця з нешвейцарським прізвищем — Джон Мухарремай, який виступає під псевдонімом Gjonʼs Tears. Композиція називається Tout lʼUnivers ("Весь Всесвіт"). Він співає: "Нехай вітер торкнеться її руки на моєму плечі, у моїй голові порожнеча, і ніде сховатися".

Те, що в нього в голові порожнеча, помітно в кліпі: хлопець тисне до упору педаль газу на тачці, їдучи по гірському серпантину. В один не дуже приємний момент він потрапляє в аварію: ми бачимо перевернутий автомобіль і в декількох метрах від нього — лежачого горілиць водія. Трагедія? Але тут юнак постає, йде до машини і допомагає витягти себе ж. А потім "витягнутий" приходить до тями, нікого не помічаючи навколо. Загадкова містична історія допомоги самому собі.

Важливо
"Євробачення-2021": розкритий склад журі, який вибере конкурсну пісню гурту Go_A

Один безсумнівний плюс у цього виконання є — пронизливий фальцет. Щось на зразок співу нашого Аlekseev, відомого своїм хітом "Пʼяне сонце". У Джона така ж лялькова зовнішність, яка шалено подобається дівчатам, а це завжди фора на Євробаченні. Але все разом це трохи нудно, хоча хлопець загартований в телевізійних талант-шоу, оскільки з дитинства в них брав участь. Можливо, Джон зуміє додати потрібний градус емоційності власне на виступі.

Gjon's Tears — Tout l'Univers

У Швейцарії на подив серйозно ставляться до цього шоу, що нагадує цирк вокалістів. Джона вибирали в два етапи: на першому рішення оголошувала колегія, зібрана зі 100 (!) осіб, а на другому його вокал і звучання нехитрої пісеньки оцінювали 20 членів спецжурі. Журі та колегія потім винесли спільний вердикт.

Подивимося, чи спрацює такий ретельний відбір. До речі, псевдонім виконавця, Gjonʼs Tears ("Сльози Гійона"), він взяв на честь свого албанського дідуся, який сприяв карʼєрі онука. Скоро ми дізнаємося, будуть це сльози радості чи печалі.

У кліпу поки 1,8 млн переглядів.

4 Нова Едіт Піаф: зірка шансону

Євробачення 2021, Барбара Прави, Voilà ( "Ось")
Барбара Праві — нова Едіт Піаф

Барбара Праві виступить від Франції з піснею Voilà ("Ось"). "Лямур, тужур, бонжур" — тут весь класичний набір французького шансону, враховуючи незмінне фортепіано, яке їм "прищепив" ще наш Олександр Вертинський.

А власне манера виконання схожа на спів великої Едіт Піаф: початкове речитативне бурмотіння під інструмент ближче до фіналу розцвічується вокальними вибухами, пристрастями і переживаннями.

Барбара — чорнобрива красуня, яка надає перевагу в одязі чорному кольору, — все, як у Піаф: чорний берет, чорний брючний костюм.

Це композиція власного твору Барбари Пʼєвіч (її справжнє прізвище; тато — серб, мама — іранка). Вона складала пісні для багатьох відомих французьких артистів: Яннік Ноа, Джулі Зенатті, Шимон Баді. У 2020 році навіть написала пісню для юної співачки Валентини Jʼimagine, з якою та здобула перемогу на Дитячому Євробаченні — 2020.

Barbara Pravi — Voilà ("Ось")

У кліпі — вокзал, поїзд, дзеркало в купе. У дзеркалі проглядається декольте, невеликий елемент сексуальності, — це вже несхоже на Піаф.

Співачка то плаче, то сміється, повідомляючи нам французькою: "Любіть мене, як люблять друга, який йде назавжди. Я хочу, щоб мене любили, тому що я… не надто люблю свої обриси". Тут вона очевидно кокетує: обриси та фігура в неї ідеальні. Букмекери пророкують співачці потрапляння в першу пʼятірку, але біда, що в цілому це нагадує рекламний буклет Франції для туристів. Дивуюся, як творці кліпу втрималися, щоб не впихнути туди Ейфелеву вежу. Думаю, це їм вдалося незвичайним вольовим зусиллям.

Переглядів кліпу — 870 тис.

5 Садо-мазо-інопланетянка: найбільш екстравагантна

Montaigne, учасниця від Австралії, Євробачення в Роттердамі
Австралійка Montaigne — найекстравагантніша учасниця Євробачення

25-річна співачка з Австралії Montaigne (Джессіка Алісса Серро — справжнє імʼя артистки) представить пісню Technicolor. Джессіка — дочка професійного футболіста, як і співачка з Мальти Destiny. У ній тече мікс аргентинських, іспанських, філіппінських і французьких кровей. Псевдонім вона взяла на честь французького письменника та філософа, творця жанру есе в "Досвідах" — Мішеля Монтеня (1533-1592). Це вочевидь з претензією на інтелектуальність.

Montaigne — Technicolour ("Різнобарвні")

У Montaigne червоне волосся, майже під "нуль", на потилиці — чорні місяць і зірка, крихітні золоті зірочки висять по периметру зачіски. Білий футуристичний костюм. Рухи в танці, як у робота, але сексуальні. Щоб ви швидше її собі уявили — вона схожа на нашу Maruv, тільки не в чорному, а в білому. Тут теж щось є в дусі садо-мазо, але з нахилом у футуристичність. На шиї у Montaigne — металевий нашийник із кільцями, такий же ремінь, який підперізує обтислі білі легінси. На руках — величезні білі нігті, на ногах — білі туфлі на високій платформі. Чудовий для Євробачення образ: інопланетянка-садомазохістка.

І вокал хороший, і текст пісні непоганий — мовляв, всі ми різні ("різнобарвні" — техніколор), навкруги час технологій, але "зможемо зробити все що завгодно, якщо подбаємо одне про одного".

Мінус — надто форматно-стандартна пісня для Євробачення. Плюс — абсолютна нешаблонність артистки. Що з цього візьме верх на виступі в Нідерландах, те й визначить успіх номеру.

Кліпу як такого у неї немає — це виступ у Сіднеї на стадіоні, відео подивилися 670 тис. осіб.

6 Дискотечні курчата: найзапальніші

The Roop, учасники від Литви, Євробачення 2021
Денс-група The Roop із піснею Discoteque — учасники від Литви

Ось чого я не очікував від "холодної" Литви, так це потужного й емоційного виступу денс-групи The Roop із піснею Discoteque. Це безсумнівна заявка на перемогу.

Пʼятеро людей в жовтих костюмах курчат браво стартують під ритмічний електронний саунд. У центрі сцени — височенний бритоголовий вокаліст Вайдотас Валіукевічус (режисер за освітою).

THE ROOP — Discoteque ( "Дискотека")

У музичному стилі це щось на зразок синті-попу Depeche Mode з чудовою танцювальною мелодією і винахідливим аранжуванням у фіналі: музика припиняється, а потім вибухає яскравим завершальним акордом.

Танцюють всі пʼять учасників — з одного боку, злагоджено, з іншого — іронічно, ніби знущаючись над танцем як таким. Вокаліст заворожливо виводить: "Влаштую дискотеку у себе вдома! Потанцюйте на самоті — нічого страшного. Мої рухи — це бомба!" Сам собі дискотека!

У них 5,3 млн переглядів — цілком заслужених.

7 Італійські рокери: найбільш відвʼязні

Maneskin, італійська рок-група, Євробачення 2021
Maneskin — вже перемогли в Сан-Ремо, тепер хочуть завоювати Євробачення

На Євробаченні рок-групи — рідкісні гості. Але ці італійські друзі — знахідка. Вони нещодавно перемогли на конкурсі в Сан-Ремо, де рок теж ніколи не був у фаворі.

Справа в їхньому незвичайному форматі: це пост-панк, але мелодійний та іронічний, який підходить для будь-яких бунтівників підлітків.

Вони співають італійською Zitti e buoni ("Сидіть і не висовуйтеся"), але, з огляду на, що це рок, звучить свіжо, навіть краще, ніж якби вони виконували англійською.

Їх четверо: три хлопці та дівчина. Вона данка. Коли шукали назву для команди, попросили її поспіль вимовляти слова данською. Сподобалося Maneskin, що означає мовою Андерсена "місячне світло".

Важливо
Акробатичний тверк та омар, який вижив на "Титаніку": добірка кращих кліпів лютого

Кліп відпадний! Спочатку всі виступають в чомусь прозоро-провокаційному наче пеньюари, а потім раптом опиняються в англійських сірих костюмах. Виконання — у кімнатах різного кольору: червоного, фіолетового, зеленого, немов настрій, що постійно змінюється. Рокери дуріють, кривляються. Саунд злегка нагадує The Prodigy (навіть у фіналі кліпу — таргани, як у тих, у легендарному відео Breathe), але тут ніякої депресухи, на виході — суцільний позитив.

Måneskin — Zitti E Buoni ("Сидіть і не висовуйтеся")

Друзі бунтують проти буденності: "Краще сидіть і не висовуйтеся, люди тут каламутні, як бариги. Ти вибач, мама, що мене весь час немає вдома. Я не в своєму розумі, але я відрізняюся від них, ти не при своєму розумі, ми несповна розуму …" Практично "Мама, ми всі зійшли з розуму" Віктора Цоя.

Перегляди в кліпу, підготовленого для Сан-Ремо — зашкалюють, 14 млн. Велика ймовірність, що в десятку Євробачення італійсько-рокери прорвуться.