Жертва репресій. Звідки отримала мільйонні компенсації Юлія Тимошенко

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Чому лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко вважає за краще не розкривати деталі отримання $ 5,5 мільйонів у вигляді компенсації за репресії.

Related video

Днями Юлія Тимошенко задекларувала 148,3 млн грн. Інформація про зміну матеріального становища політика була опублікована в реєстрі Нацагенства з питань протидії корупції. Як зазначено в документі, депутат їх отримала від компанії Reid Collins Tsai LLP у якості "компенсації шкоди, заподіяної політичними репресіями 2011-2014 років, на стадії досудового врегулювання".

"Мені вдалося добитися справедливості в цій справі, і це ще один доказ того, що вʼязниця в 2011-2014 роках була політичною розправою наді мною", — незабаром написала Тимошенко на своїй сторінці у Фейсбуці.

Чому за репресії в Україні платять американці

"Ляшко лузер: щоб пояснити свої будинки і активи, він "вигравав" у лотерею якісь смішні сотні тисяч. Ось Тимошенко відразу виграла в якомусь американському суді сотні мільйонів, причому на етапі досудового врегулювання, — говорить фінансовий експерт Сергій Фурса. — незрозуміло у кого і незрозуміло за що. Точніше, у незрозумілої фірми, яка чомусь вирішила компенсувати Тимошенко політичні репресії ".

На сайті юридичної компанії Reid Collins Tsai LLP зазначено, що вона заснована в 2009 році, зареєстрована в штаті Техас. Основні галузі судових практик невеликої американської фірми: фінансове шахрайство, справи про неспроможність, професійна відповідальність, справи про банкрутство, посередницькі справи. Як Reid Collins Tsai LLP повʼязана з Тимошенко або іншими українськими політиками — про це інформація у відкритих джерелах відсутня.

"Виникає запитання: чому ця американська компанія раптом платить гроші Тимошенко за репресії?" — дивується політтехнолог Тарас Чорновіл.

Він допускає, що це могла бути якась компенсація за згадку імені Тимошенко під час розгляду справи колишнього премʼєра України Павла Лазаренка.

За даними американського Окружного суду Колумбії, саме Тимошенко в 1995-1997 роках вивела з рахунків своєї компанії $ 160 млн на офшорні рахунки Лазаренка і повʼязаних з ним компаній.

"В американському суді, дійсно, звучало прізвище Тимошенко у звʼязку зі справою Лазаренка. Розслідували дії Юлії Володимирівни і навіть довели, що гроші були отримані незаконним шляхом, але її адвокати наполягли, що дії Тимошенко, на відміну від злочинів Лазаренка, не мають відношення до США, а значить — не їхня юрисдикція ", — продовжує експерт.

Але нині мова йде про інше: Юлія Тимошенко у своєму пості чітко вказала період — з 2011-го по 2014 рік.

Нагадаємо, у серпні 2011-го Печерський районний суд Києва, який розглядав справу щодо газового контракту з Росією, дозволив заарештувати Юлію Тимошенко. У жовтні того ж року суд визнав Тимошенко винною і засудив до семи років позбавлення волі. Крім того, заборонив обіймати державні посади протягом трьох років. Представники ЄС і США назвали вирок "політично мотивованим", а в 2013-му Юлія Тимошенко виграла справу проти України в Європейському суді з прав людини. На свободу Юлія Тимошенко змогла вийти тільки після перемоги Євромайдану і втечі Віктора Януковича, 22 лютого 2014 року.

Тоді виникає питання: як компанія із США може виплачувати компенсацію за репресії української влади проти українського громадянина?

"Припустимо, ця фірма — посередник, тоді хто компенсує за її допомогою? Точно не американці, — впевнений Чорновіл. — Янукович чи сьогоднішня українська держава? Але це абсурд. Тому що єдиний спосіб отримати компенсацію за репресії — подати позов до Європейського суду з прав людини. Історія виглядала б більш правдоподібно, якби не виплати, проведені цією компанією Сергію Власенку. Що вона компенсувала йому? Дивна компанія: одному платить винагороду за роботу, іншому — компенсацію ".

Справа в тому, що в декларації соратника Юлії Володимирівни Сергія Власенка, дійсно, є суми, які вказані як "іноземний дохід": у 2019-му — 57,2 млн грн, а в 2020-му — 8,9 млн грн. Обидві суми Власенко отримав від Reid Collins Tsai LLP.

Фокус намагався отримати коментар Сергія Власенка про те, за яку роботу він отримав виплату від американської юридичної компанії, але на момент виходу матеріалу поговорити не вдалося.

Глава прес-служби "Батьківщини" Катерина Лебедєва сказала Фокусу, що не може надати додаткову інформацію про те, яким чином юридична компанія США може відповідати за події на території України у відношенні громадянки нашої країни.

"На жаль, інформація, яку оприлюднила Юлія Володимирівна у Фейсбуці, для нас вичерпна", — сказала спікер.

Що ж стосується доходу Власенка від тієї ж компанії, то Лебедєва уточнила: "Можу тільки припустити: оскільки Власенко був адвокатом Тимошенко, можливо, є певний звʼязок. Але на цю тему ні Сергій, ні Юлія Володимирівна не говорять".

Екс-нардеп Сергій Лещенко впевнений: Тимошенко не коментує новину, адже поки не знає, як правильно комунікувати це питання.

"Також мовчання може пояснюватися різницею в часі між США і Україною. Сторона Юлії Тимошенко хоче узгодити публічну версію заяви з американцями, щоб потім при перехресному дослідженні журналістів компанія з США не озвучила якусь суперечливу інформацію", — упевнений він.

Раніше мільйонів Тимошенко не декларувала

Треба сказати, що Тимошенко вперше стала офіційним доларовим мільйонером. До цього в її деклараціях значилися більш скромні суми.

Так, за 2019 рік політик задекларувала 184 тис. грн заробітної плати, а в 2018-му вказала, що отримала 899 тис. грн доходу.

Політолог Андрій Золотарьов, який у 1990-х працював з Тимошенко, каже, що лідер "Батьківщини" — давно не бідна людина.

"Юлія Володимирівна — людина заможна. В інший матеріальний вимір вона перейшла ще на початку 1990-х. Один з перших" мерседесів "з рожевим шкіряним салоном в Дніпрі був у неї", — говорить він і зауважує, що порівняно невеликі суми в деклараціях зʼявилися не даремно.

"Це був метод політтехнологів наблизити Юлію Володимирівну до народу, — продовжує він. — Тому офіційно у неї не було свого житла і великих сум на банківських рахунках. Тим більше, попередній рік був роком виборів, а відображати великі суми в деклараціях у такий час вона вважала нерозумним, щоб за цю інформацію не вчепилися конкуренти. А тепер, коли вона не в епіцентрі конфліктів, саме час легалізувати свої гроші ".

Чорновіл припускає: виведення грошей з офшорів.

"У Тимошенко великої проблеми не було, коли українські фіскальні органи перевіряли тільки інформацію про доходи, — говорить він. — Людина могла заробляти тисячу, а витрачати мільйони, і ніяких порушень не було. А тепер якщо легальні доходи не збігаються з витратами, може бути застосована кримінальна стаття про нелегальне збагачення. І, думаю, увага контролюючих органів до Тимошенко є, адже живе в будинку, який їй не належить, користується не своїми авто. Але поки її не чіпають, тому що вона вигідна владі, але рано чи пізно питання зʼявляться. І не буде ж Юлія Тимошенко говорити, що виграла в лотерею. Тому виникла ця історія з американською компанією ", — пояснює політолог.

Він також звертає увагу, що Тимошенко намагається не вдаватися в деталі отримання виплат: "Мовляв, через нерозголошення в США. Але це ще один абсурд, тому що саме в США найбільш відкрита судова система, особливо коли мова йде про репресії і взаємини громадян з третьою державою. Так що компанія в цьому випадку просто виконує доручення фірми з якихось Британських Віргінських островів, виплачуючи їй компенсацію, яку Тимошенко намалювали її ж юристи. НАБУ може зацікавитися цим питанням, але на зʼясування деталей підуть роки ".

Гроші люблять тишу

"Ставши легальним мільйонером таким цікавим способом, Юлія Тимошенко нарешті зможе офіційно декларувати на себе майно і займатися благодійністю від власного імені", — говорить екс-нардеп Сергій Лещенко. Натякаючи на те, що досі Тимошенко шукала для "Батьківщини" спонсорів і потрапляла в скандали.

Експерти прогнозують, що історія раптового збагачення лідера "Батьківщини" навряд чи буде помічена в суспільстві і вплине на її рейтинг.

"Виборець звик, що чиновники вищого ешелону живуть в іншому вимірі. А ось політичні опоненти могли б скористатися інформаційним приводом, — продовжує Золотарьов. — Але сьогодні Тимошенко не на вістрі політичного конфлікту — більше протистояння між" Слугою народу "з" ЄС "і" ОПЗЖ ", які системно критикують Зеленського. Юлія Володимирівна не на авансцені, тому новини про її мільйони потрапляють в інформаційну тінь".