"Камінь", що містить приголомшливий агат, виявився яйцем динозавра, якому 60 млн років

динозавр, музей, мінерал, агат, вулкан, вулканічна активність, тиранозавр, дослідження, вчені, древні тварини, індія, агат, яйце динозавра, агат в яйці динозавра, мінерад виявився яйцем динозавра
Фото: Trustees of the Natural History Museum, London | Агат утворився всередині яйця динозавра

У 1883 році до Колекції мінералів Музею природознавства зареєстрували неймовірно красивий мінерал агат. І все було б спокійно, якби через 175 років через справжню випадковість вчені не виявили, що це яйце динозавра.

Related video

У 1883 році Колекція мінералів Музею природознавства поповнилася каменем близько 15 см в діаметрі. Його форма була майже повністю сферична, а проте в іншому він залишався доволі непомітним. До одного дня, пише IFLScience.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропустити найважливіші новини!

Незвичні відтінки світло-рожевого та білого кольорів всередині одного разу привернули увагу Робіна Хансена, одного з кураторів мінералів у музеї, який допоміг підготувати зразок. Його відібрали для виставки у 2018 році. Пізніше ця поїздка на виставку мінералів у Франції допомогла розкрити значення каменю.

"Коли я оглядав виставку, один продавець показав мені агатове яйце динозавра, яке мало форму кулі, тонку шкаралупу і темний агат посередині, — розповідає Хансен. — Це був момент, коли я подумав: "Зачекайте хвилинку, воно дуже схоже на те, яке ми щойно виставили в музеї!".

динозавр, музей, мінерал, агат, вулкан, вулканічна активність, тиранозавр, дослідження, вчені, древні тварини, індія, агат, яйце динозавра, агат в яйці динозавра, мінерад виявився яйцем динозавра Fullscreen
У 1883 році Колекція мінералів Музею природознавства поповнилася каменем близько 15 см в діаметрі
Фото: Trustees of the Natural History Museum, London

Опісля мінерал детальніше вивчили фахівці музею, які вивчають динозаврів. Дослідники зійшлися на тому, щоб провести комп'ютерну томографію зразка і глянути, що воно може про себе розповісти. На жаль, щільність агату означала, що комп'ютерна томографія не змогла виділити жодних дрібних деталей.

А проте команда погодилася: тонкий шар навколо агату схожий на оболонку. Вони виявили, що зовнішня сторона зразка вказує, що тут "зібрано" більш ніж один об'єкт.

Мінерал, а точніше яйце динозавра, виявили в Індії. Своїми розміром, формою і особливостями поверхні він схожий на інші приклади яєць титанозавра з Китаю та Аргентини.

Вважається, що яйце датується 60 мільйонами років тому, коли титанозаври були найпоширенішими динозаврами, що жили в Індії. Відомо, ці древні тварини, попри свої величезні розміри, відкладали 30-40 яєць і не мали жодної батьківської турботи про своїх нащадків та гніздилися, як птахи. Про це Фокус розповідав раніше.

динозавр, музей, мінерал, агат, вулкан, вулканічна активність, тиранозавр, дослідження, вчені, древні тварини, індія, агат, яйце динозавра, агат в яйці динозавра, мінерад виявився яйцем динозавра Fullscreen
Цей зразок є чудовим прикладом того, чому музейні колекції настільки важливі
Фото: Trustees of the Natural History Museum, London

"Цей зразок є чудовим прикладом того, чому музейні колекції настільки важливі, — пояснив Хансен. — Його вдалося каталізувати та ідентифікувати як агат у 1883 році, використовуючи наукові знання, доступні на той час. Однак тільки зараз ми визначили, що цей зразок — щось особливе. Агат заповнив цю сферичну структуру, яка виявилася яйцем динозавра".

Команда дослідників вважає, що це сталося через вулканічну активність. Вона призвела до того, що після виверження яйце опинилося в застиглій вулканічній породі. Внутрішні структури з часом розклалися, і багата на кремнезем вода пробилася б крізь скелю в порожнину яйця, створивши той смугастий агат, який ми бачимо сьогодні.

Раніше Фокус писав про те, чому нам потрбіно переосмислити образ тиранозавра. Виявляється, він не такий, якого нам показують в голівудських фільмах.

А також ми розповідали про неймовірне відкриття. Вченим вдалося знайти вени динозавра, як досі заповнені кров'ю.