Після скандалу навколо СБУ Рада ухвалила за основу законопроєкт про реформу відомства

СБУ, служба безпеки, силовик
Фото: glavcom.ua | СБУ

Законопроєкт пропонує скоротити правоохоронну функцію СБУ, зробивши відомство більш схожим на класичну спецслужбу.

Related video

28 січня 2021 року Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №3196-д, який повинен реформувати Службу безпеки України (СБУ). "За" нього проголосували 285 нардепів.

Документ повинен істотно скоротити правоохоронну функцію СБУ. До 2024 року функція досудового розслідування буде поступово передаватися в Держбюро розслідувань (ДБР).

Законопроєкт визначає статус СБУ як держоргану спецпризначення з правоохоронними функціями, що займається організацією державної безпеки України. Згідно з документом, це відомство буде входити до складу сектора безпеки й оборони. Законопроєкт визначає, що СБУ підпорядковується президенту України і є підконтрольною ВРУ.

Документ пропонує розмежувати контррозвідувальну та оперативно-розшукову діяльність силового відомства. Із Закону "Про оперативно-розшукову діяльність" хочуть виключити контррозвідувальну діяльність як підставу для проведення оперативно-технічних заходів. А контррозвідувальні заходи, їх підстави і процедуру отримання підстав для їх проведення визначать окремо.

Таким чином СБУ стане більше схожою на класичну спецслужбу.

Чисельність складу СБУ має скоротитися з 30 до 17 тисяч осіб.

На сайті партії "Слуга народу" після ухвалення законопроєкту написали, що "СБУ стане спецслужбою сучасного зразка" і припинить займатися невластивими їй розслідуваннями економічних і корупційних злочинів.

А представник фракції "Голос" Роман Костенко сказав, що "від реалізації цієї реформи залежить потенціал спецслужби в умовах війни і перспектива України отримати план дій щодо членства в НАТО".

Зазначимо, що напередодні заступник голови Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар'яна Безугла ( "Слуга народу") розповіла Фокусу, що питання термінового реформування актуалізувалося через ситуацію, що склалася, у якій "СБУ розслідувала сама себе". У парламентаріїв і громадськості вчергове почали виникати питання в дусі "що це за відомство?" і "чим воно взагалі займається?".

"Зараз це гібрид, за функціоналом і повноваженнями ближче до правоохоронних органів, а не спецслужба, яка працює на захист нацбезпеки", — розповідала Безугла.

Нагадаємо: 22 січня в ЗМІ повідомили, що колишній перший заступник голови СБУ Дмитро Нескоромний нібито був затриманий за підозрою в підготовці вбивства начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова. Однак після затримання він нібито зумів втекти прямо в наручниках. Через його втечу оголосили план-перехоплення. У цій справі також затриманий співробітник спецпідрозділу "Альфа" СБУ Юрій Расюк.

23 січня СБУ підтвердила затримання чинного співробітника відомства за організацію вбивства колеги, але імен не назвала.

Пізніше Нескоромний анонсував прес-конференцію в Брюсселі, на якій він планує розповісти "про провокації щодо нього з боку СБУ" і "про сенсаційні факти корупції у вищих ешелонах влади".

27 січня прес-служба СБУ оголосила Нескоромного про підозру в підготовці замаху на начальника Головного управління внутрішньої безпеки спецслужби Андрія Наумова. Його розшукують для допиту в ролі підозрюваного і вручення клопотання про обрання запобіжного заходу.

Спецслужба встановила, що Нескоромний разом зі співробітником Антитерористичного центру при СБУ Юрієм Расюком вирішили фізично усунути Наумова. Як заявили в СБУ, це доводять фото- та відеоматеріали, записи розмов фігурантів, на яких вони обговорюють деталі вбивства.