Чи потрібно собаці народжувати для здоров'я? Вчені розвінчують найпопулярніші міфи про стерилізацію

Новини компаній

За даними GfK Group, 43% світової популяції собак - що відповідає приблизно 135 млн особин - сьогодні стерилізовані. Чому відповідальні власники роблять такий вибір і які наслідки для здоров'я тварини?

Сучасні ветеринари вважають, що стерилізація - за умови, що ви не плануєте займатися племінним розведенням, - дає ряд переваг з точки зору здоров'я, а також комфорту тварини і власника в довгостроковій перспективі. Однак турботою про добробут одного лише вашого вихованця таке рішення не обмежується. По суті, роблячи вибір на користь стерилізації улюбленця, ви тим самим здійснюєте свій персональний внесок у вирішення проблеми бездомних тварин. Контроль чисельності популяції істотно підвищує шанси знайти справжній будинок для тих цуценят і дорослих собак, які вже знаходяться на вулиці або в притулках.

До того ж, з огляду на рівень розвитку медичних технологій, сама операція практично не представляє ризиків для тварини, а період відновлення зводиться до мінімуму. У більшості випадків тварина буде вдома в цей же день. Що ж зупиняє деяких власників від вибору на користь стерилізації? Розбираємо популярні міфи.

Міф 1. Потрібно дати самці народити хоча б один раз, а вже потім проводити стерилізацію.

По-перше, не слід приписувати тварині «людські» почуття: самка, у якої не було цуценят (так само як і самець, який не був у в'язці), не відчуває ніякого психологічного дискомфорту. По-друге, процес виношування, вагітності і пологів вимагає активізації всіх органів і систем тварини, на тлі чого можуть загостритися хронічні захворювання або з’явитися нові. Нарешті, не існує ніяких наукових даних про те, що самки, які народжували, хворіють менше, в порівнянні з тими, хто не народжував. Тому оптимальним віком для проведення стерилізації вважається момент настання статевої зрілості. У різних порід він настає в різний час: у собак маленьких порід - в 6-8 місяців, середніх - 6-12, великих - 15-24 місяців. Визначити найкращий час в кожному конкретному випадку допоможе ветеринарний лікар.

Міф 2. Стерилізовані собаки живуть менше.

Навпаки, ряд авторитетних міжнародних досліджень підтверджує, що стерилізовані собаки живуть довше: самки в середньому на 26%, а самці - від 14%. За рахунок чого досягаються такі вражаючі результати? У самок стерилізація полягає у видаленні яєчників і матки (рідше - тільки яєчників), у самців - сім'яників. І в тому, і в іншому випадку істотно знижується ризик розвитку цілого ряду захворювань. Зокрема, у стерилізованої самки менша ймовірність розвитку піометри (серйозне гнійне запалення матки), а також пухлин молочних залоз, які в 50% випадків є злоякісними. Також у самки не буде помилкової вагітності та тічок. Кастровані самці не матимуть хвороб сім’яників, також у них знижується ризик проблем з простатою. Тому з точки зору здоров'я стерилізація приносить тварині виключно користь!

Міф 3. Тварина стане пасивною та апатичною.

Правда в тому, що стерилізація викликає зміни в роботі гормональної системи - потреби тварини в енергії знижуються приблизно на 30%, а ось апетит підвищується. При цьому вихованець може виглядати як зазвичай і радіти життю, проте якщо не адаптувати раціон собаки відразу ж після операції, тварина може обзавестися зайвими кілограмами протягом буквально кількох місяців. А надмірна вага, в свою чергу, є причиною багатьох недуг. Тому необхідно перебудувати харчування тварини. Компанія Royal Canin пропонує збалансований раціон, розроблений спеціально для собак, які потребують контролю ваги. Високий вміст клітковини забезпечує більш тривале відчуття ситості. Важливо заздалегідь обговорити з ветеринарним лікарем нові харчові потреби вашого вихованця і почати привчати його до нового корму поступово, протягом 7-10 днів. Завжди дотримуйтесь рекомендацій з дозування корму. Також забезпечте тварині необхідну рухову активність, грайте з ним, по можливості давайте побігати з іншими собаками.

Що ж стосується мисливських, сторожових та охоронних інстинктів, то вони зберігаються. При цьому самці можуть ставати менш агресивними, вони не тікають від господаря в пошуках самки, також у 80% випадків знижується потреба мітити територію.