Через санкції проти власних громадян в України можуть бути проблеми з ЄСПЛ, — заступниця голови Комітету Асоціації правників

Фото: epravda.com.ua

За словами Кучмієнко, якщо громадянин перебуває на території України і може бути притягнутий до відповідальності, то виникає питання: чому власне санкції, а не заходи кримінальної, адміністративної, цивільно-правової відповідальності.

Заступниця голови Комітету Асоціації правників України з міжнародним правом, адвокатка, к. ю. н. Ольга Кучмієнко припускає, що через застосування механізму санкцій проти власних громадян в України можуть бути проблеми з Європейським судом із прав людини.

Таку думку Кучмієнко висловила в своїй статті на сайті "Закон і бізнес".

"Зараз всім відомі випадки застосування санкцій проти громадян України. Перш за все, санкції можуть застосовуватися проти осіб, які здійснюють терористичну діяльність. При цьому норма ч. 2 ст. 1 закону України "Про санкції" не посилається на факт громадянства таких осіб", — зазначає юристка.

За її словами, якщо громадянин перебуває на території України і може бути притягнутий до відповідальності, то виникає питання: чому власне санкції, а не заходи кримінальної, адміністративної, цивільно-правової відповідальності.

"Якщо до накладення санкцій інші заходи відповідальності навіть не розглядалися, то виникає питання, чому саме санкції: з огляду на більш широкий механізм впливу, менший поріг доведення наявності порушення або інші причини? У такому випадку питання про їх доцільність залишається відкритим", — підкреслює заступниця голови Комітету асоціації правників.

Кучмієнко зазначає, що якщо яке-небудь санкційне обмеження проти громадянина України й буде застосоване на підставі наявної процедури або з урахуванням потенційних змін, то це повинно бути здійснено з дотриманням передбаченої законом процедури.

"Звичайно, це важливо завжди, але в цьому випадку особливо, з огляду на недостатню чіткість в правовому регулюванні власне можливості застосування санкцій проти громадянина України та пов'язаних із цим обмежувальних заходів. Адже один неправильний крок може привести вже Україну в ЄСПЛ за наявності ознак порушення прав, передбачених конвенцією (наприклад, права власності)", — підсумовує вчена-юристка.