Наш "Оплот" в Арізоні. Що забув український танк у США?

український танк Т-84 Оплот
Т-84У на міжнародному змаганні Strong Europe Tank Challenge 2018

Український танк Т-84, більш відомий як "Оплот", побудований обмеженою серією, рік тому був помічений на американському полігоні. Досі незрозуміло, як він там опинився і навіщо.

В публікації The National Interest, яку переклав Фокус, повідомляється, що основний бойовий танк (ОБТ) Т-84 виробництва України прибув на полігон Юма в Арізоні, але не зовсім зрозуміло, з якою саме метою. Ймовірно, американські солдати скоро почнуть знайомитися з цією бойовою машиною. Це не перший випадок, коли український варіант радянського ОБТ Т-80 помічений на американському військовому полігоні для випробувань і тренувань.

"Дрозди" на полігоні Юма

У 2003 році американські військові отримали чотири українські танки, які, очевидно, пройшли випробування в Абердинському випробувальному центрі армії США в Меріленді. Більш того, згідно з цими звітами підтверджується, що Т-84, тобто модернізована версія Т-80УД радянських часів, знаходиться (або, принаймні, точно знаходився) на полігоні в Юмі.

На фотографіях, поширених в інтернеті в квітні минулого року, був зображений український танк зі встановленою системою активного захисту "Дрозд". Машина стояла поруч з іншими радянськими та російськими бойовими машинами. Полігон у Юмі часто купує техніку іноземного виробництва для навчання американських військ, і цілком ймовірно, що українські військові надали цей танк для цілей тестування/навчання.

Т-84: на руїнах радянського воєнпрому

Розробка Т-84 виросла з програми Т-80УД 1980-х років. Після розпаду Радянського Союзу в середині 1990-х років між Україною та Пакистаном був підписаний контракт на розробку майже 320 танків Т-80УД, проте це виявилося важко здійснюваним завданням, оскільки радянська військова промисловість у багатьох колишніх радянських республіках була порушена. Зрештою Україна почала розвивати власні можливості для виробництва вже свого танка, що стало відомо світу в 1995 році.

Знову позначений Т-84 відрізнявся численними удосконаленнями порівняно з Т-80 і навіть Т-80УД, але через проблеми з фінансуванням Україна ніколи не замовляла у великих кількостях танки для внутрішнього використання. Деякі експерти припускають, що спочатку їх було не більше шести-десяти машин. Зрештою Україна здебільшого зосередилася на ремонті та модернізації старих танків, особливо Т-64, навіть незважаючи на те, що Т-84 вважався набагато потужнішою платформою.

Характеристики українського танка Т-84

Т-84 має озброєння, аналогічне Т-80УД, зокрема, 125-міліметрову гладкоствольну зброю з автоматом заряджання. На Т-84 також можуть бути встановлені протитанкові керовані ракети 9К119М Рефлекс, які можуть запускатися так само, як і звичайні снаряди. Повідомляється, що вторинне озброєння враховує спарений 7,62-міліметровий кулемет, а також 12,7-міліметровий крупнокаліберний кулемет на даху.

Український танк оснащений дизельним двигуном 6ТД-2 з турбонаддувом потужністю 1 200 кінських сил. Це добре броньований танк із суцільнозвареною вежею, оснащеною вбудованими блоками вибухової реактивної броні, а захист ОБТ додатково посилена системою протидії "Штора-1".

Через його вартість танк використовувався в обмеженій кількості, тому залишається питання, звідки Сполучені Штати змогли отримати Т-84, помічений в Юмі. До речі, Україна експортувала танк у Таїланд, але цього було недостатньо, щоб знизити його вартість. Тож, можливо, Сполучені Штати щойно купили його за повною ціною!

Про автора

Пітер Сучіу — автор із Мічигану, який публікується на більш ніж 40 майданчиках, серед яких журнали, газети та веб-сайти. Він регулярно пише про військову стрілецьку зброю і є автором кількох книг про військові головні убори.