Замість "Супутника" — "Ковід-ВАК". Що насправді колють жителям т.зв. ЛНР

ЛНР, вакцинація від коронавірусу, щеплення від COVID-19
Фото: Getty Images

Мешканка ЛНР розповіла Фокусу, як відбувається вакцинація від коронавірусу та чому луганчани не поспішають ставати в чергу на укол.

На тлі новин про те, що російська вакцина тріумфально крокує світом, підкоривши навіть Намібію, в ОРДЛО не припинялися суперечки щодо того, як "великий брат" вчинить з нами. Тому новина про початок вакцинації виявилася раптовою.

Першими у прямому ефірі вакцинувалися місцеві журналісти із заготовленою промовою про те, що давно цього чекали, щасливі, вакцині довіряють. Потім з репродукторів почали вистрілювати новини про те, що вакцинують військових, медиків, вчителів. Зі стартом вакцинації закінчилося дистанційне навчання у школах. Напередодні на зборах трудових колективів шкіл опитали працівників щодо бажання вакцинуватися, відповідь потрібно було дати негайно.

Лікар шепнув, що з доброї волі сам би не вакцинувався нізащо на світі й іншим не радить, бо сумнівається в якості російського препарату

Часу на візит до лікаря не було — терміново формувалися списки. Рішення приймали за принципом: або "Якщо ти погодишся, то і я теж", або "Будь що буде". Ні про які нюанси підготовки до вакцинації ніхто не розповідав. Безкоштовних тестів на антитіла в "ЛНР" немає. За останні півроку чимось схожим на COVID-19 тут перехворіли багато. Якщо здоров'я дозволяло, вони до лікаря не зверталися, тому що тестування платне. У приватній лабораторії Бойченка тест коштує 1600 руб (550 грн) — за місцевими мірками пристойна сума.

З медичним персоналом вчинили інакше. Йому запропонували пройти тест за зниженою ціною в лабораторії онкології за 1065 рублів (365 грн), що все одно відчутно, оскільки, наприклад, становить десяту частину зарплати медичної сестри.

Були питання, що стосуються віку: нібито людям старше 60 років вакцинуватися не можна, але якщо написати розписку, то можна. Чомусь ніде не повідомлялося про назву вакцини. Потім прикордонний вік розширили до 62 років.

Глянцева статистика

Взагалі ситуація з COVID-19 в "ЛНР" двояка. Якщо вірити офіційним зведенням, хворіють мало, вмирають не щодня, але, незважаючи на вакцинацію, ніяких відчутних знижень цих показників немає. Разом з тим буквально в кожній родині хтось хворів якщо не самим ковідом, то "звичайною", як тут прийнято говорити, пневмонією, яка косить буквально всіх, а її лікування коштує близько 40 тис. руб. (13,8 тис. грн), не гарантуючи хепі-енду. Похоронні контори потирають руки — такої повальної смертності не було з літа 2014-го. Між собою люди говорять, що пневмонія, ймовірно, і була коронавірусом, хоча лікарі наполегливо називають хворобу інакше. З негласного, але з того, що безперервно пересилається один одному у повідомленнях: ковід виявляють у дітей, весь медичний персонал говорить про заниження статистики виявлення коронавірусних хворих, щоб не псувати глянцеву картину з вакцинацією.

На картонці у медсестри було надряпано назву вколоти нам вакцини — "Ковід-ВАК". Тобто не «Супутник V". Але що це за препарат, нам ніхто не пояснив

У трудових колективах статистика тих, хто погодилися на щеплення різна — від повної відмови вакцинуватися до 40% тих, хто погодилися. Люди не дуже довіряють російській якості продуктів, багаторазово обпалюючись на цьому, через що вакцинуватися російським препаратом не поспішають. Але одна справа обпектися на рідкому, як вода, згущеному молоці або пральному порошку, який не піниться, інше — колоти собі казна-що.

"Всі говорять, що нам привезли аналог "Супутника V", не можуть же нам привезти щось хороше і дороге за просто так", — це типові розмови в кулуарах. Тому великої радості щодо вакцинації серед населення немає. Старші взагалі не розуміють, куди їм йти і чи входять вони до групи тих, кого вирішили врятувати за допомогою щеплення. Новини про вакцинацію сприймають пасивно, усвідомлюючи, що це черговий хід самопроголошеного керівництва "ЛНР" на користь лояльності Росії.

Особистий досвід

В поліклініку в день вакцинації я прийшла раніше. Була черга, документи ніхто не питав. Загалом обстановка виявилася доброзичливою і без нервів. Мій сусід по черзі тільки вчора дізнався про вакцинацію. Медсестри задали стандартні запитання про самопочуття, алергії. Такі ж поставив лікар. Хто старше 60, писав розписку, що відповідальність за всі ризики, пов'язані з вакцинацією, несе сам.

Маніпуляційний кабінет був далекий від тих, що показують в російських новинах. Ніяких космічних технологій і медсестер у скафандрах. Вкололи, ватку забрали. Це здивувало. Потім ми чекали, щоб звернутися до лікаря. Він шепнув, що з доброї волі сам б не вакцинувалася нізащо на світі й іншим дуже не радить, бо сумнівається в якості препарату. Але було пізно. Звернула також увагу, що на картонці у медсестри було надряпано назву вколоти нам вакцини — "Ковід-ВАК". Тобто не "Супутник V". Але що це за препарат, нам ніхто так і не пояснив.